تاریخ : سه شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱

جریان دانشجویی؛ حلقه مفقوده در جهت برقراری عدالت

  • کد خبر : 409272
  • 10 تیر 1401 - 8:48
جریان دانشجویی؛ حلقه مفقوده در جهت برقراری عدالت

گاها فراموش می‌کنیم که دانشجو عدالت خواه و آرمان خواه است و مجموعه تشکل های دانشجویی رسالت ذاتی در راستای جلوگیری از ایجاد فساد را دارند

به گزارش اروم نیوز، عدالت خواهی مهمترین ویژگی تشکل‌های دانشجویی است که هیچ کس نمی تواند منکر این قضیه شود؛ رهبر انقلاب اسلامی در خصوص چگونگی ورود و نقش‌آفرینی جوانان در حرکت عظیم ملت ایران بر این تاکید داشتند که برنامه‌ریزی و ارائه‌ی راهکار برای هدایت حرکت عظیم ملت بر عهده‌ی جریانها و حلقه‌های میانی از جمله تشکلهای دانشجویی است که غالباً مجموعه‌های جوان، خوش‌فکر و فعال هستند و میتوانند نقش و شأنِ محور بودن برای حرکت عمومی جامعه را بر عهده بگیرند. اما مسئله‌ای که به نظر می‌رسد در سیستم قضایی به ویژه استان آذربایجان‌غربی در راستای برقراری عدالت و مبارزه با فساد مفقود مانده است، ارتباط حلقه های میانی به‌ویژه جریان دانشجویی با این سیستم هست.

گاها فراموش می‌کنیم که دانشجو عدالت خواه و آرمان خواه است و مجموعه تشکل های دانشجویی رسالت ذاتی در راستای جلوگیری از ایجاد فساد را دارند و اساسا شرایط ایجاد جنبش های دانشجویی، هویت و ماموریت آن ها مبارزه با افرادی است که در سطح جامعه فساد می کنند.

نباید فراموش کرد که از ابتدای انقلاب، جنبش دانشجویی به عنوان یک جریان پیشرو در جامعه حضور داشته و علی رغم تلاش جریان های سیاسی برای ایجاد فضای خفگان و استفاده از تشکل های دانشجویی بعنوان پیاده نظام سیاسی خود در سالیان گذشته، به خوبی میبینیم که جریان دانشجویی همواره به شعار‌های آزادی، استقلال و عدالتخواهی خود همچنان متعهد بوده و اجازه نداده است که تفکرات جریان های سیاسی بر آرمان های آنها غلبه کند.

تاکیدات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب در خصوص مبارزه با فساد گویای این نکته است که امروز هر کس در قامت یک مدیر در جامعه خدمت می‌کند بایستی بداند توقع نظام و مردم از متولیان سازمان‌ها و ادارات، سلامت نظام اداری و خدمت بدون شائبه و مبارزه با فساد است.

در نظام جمهوری اسلامی ایران مهم ترین عرصه نظارت، نظارت بر حاکمان است. از نظر قانونی، نظارت بر دولت و دولت مردان تکلیف همه شهروندان بوده و همه موظف اند وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را هم نسبت به کارگزاران و هم نسبت به قوانین و مقررات در صورتی که موجب تضییع حق مردم باشد، انجام دهند. اما متاسفانه در سالیان گذشته مردم نسبت به بزرگ‌ترین تلکیف خود که نظارت بر حسن اجرای قوانین و نظارت بر عملکرد دولت مردان هست، بی‌تفاوت شده‌اند. قوه قضاییه بعنوان یک نهاد مستقل در حوزه مبارزه با فساد و برقراری عدالت می تواند با توده های عظیمی از مردم ارتباط گرفته و نقش اساسی در احیای این موضوع داشته باشد. بدون تردید جریان های دانشجویی نیز با توجه به نگاه علمی و عملیاتی که نسبت به موضوع عدالت و مبارزه با فساد دارند می توانند نقش بسزایی در ترویج در این امر داشته باشند.

نمی توان این موضوع را انکار کرد که برای تحقق نسخه ارتقاء یافته سند تحول قضایی نیازمند فعال سازی حداکثری ظرفیت های مردمی از جمله ظرفیت پژوهشکده ها، تشکل های دانشجویی، نهاد های مردمی، اصناف، نخبگان، اهالی فرهنگ و هنر، روزنامه نگاران، فعالان فضای مجازی و همه دلسوزان انقلابی اسلامی در سطح جامعه هستیم.

اصل ۱۵۶ قانون اساسی، قوه قضاییه را بعنوان «پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت» معرفی کرده و در سند تحول قوه قضاییه نیز بر موضوع پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت با محوریت استفاده از تمامی ظرفیت های نظام اعم از ظرفیت های حاکمیتی و مردمی، تاکید شده است. در نتیجه باید نگاه عمیق و عملیاتی نسبت به این موضوع در جهت برقراری عدالت در سطح جامعه داشته باشیم.

توسعه و مشارکت مردم بخصوص جریان دانشجویی در اعلام جرم نسبت به تضییع حقوق عامه را می‌توان یکی از مصادیق فعال سازی ظرفیت های مردمی و دانشجویی در راستای سند تحول قضایی دانست؛ ایجاد رویه واحد در فرایند دریافت و رسیدگی به اعلام جرم توسط ظرفیت های مردمی به ویژه جنبش دانشجویی می تواند نقش مهمی در برقراری عدالت داشته باشد؛ بی‌شک بدنه تشکل های دانشجویی در سراسر کشور که دارای اساسنامه مشخص هستند مجاز برای اعلام جرم و شرکت در فرایند دادرسی با تامین امنیت مادی و معنوی براساس ماده ۶۶ آیین دادرسی کیفری هستند.

همچنین فراهم سازی امکان اعلام گزارش اشخاص یا در قالب تشکل های دانشجویی نسبت به غیرقانونی بودن تصمیمات و اقدامات یا خودداری از انجام وظایف دستگاه های موضوع « قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری» در موضوعات حقوق عامه نیز می تواند نقش بی بدیلی در حوزه برقراری عدالت و مبارزه با فساد در سطح جامعه داشته باشد.

برقراری عدالت و دفاع شجاعانه و قدرتمندانه از مستضعفان و محرومان در همه ابعاد از جمله ابعاد قضایی، اقتصادی، اجتماعی، دفاع از حقوق آحاد جامعه به دور از هرگونه تمایز و مجازات بدون اغماض تضییع کنندگان حقوق مردم، فراهم سازی سازی امنیت شهروندان ازجمله امنیت اقتصادی، اجتماعی ، اخلاقی و حیثیتی، جلوگیری از ایجاد فساد و زیر نظرگرفتن گلوگاه های فساد و برخورد قاطعانه با آن وجه مشترک فعالیت ها، اهداف و آرمان های قوه قضاییه و جریان های دانشجویی می‌باشد. و نباید بین روابط مجموعه قوه قضاییه با جریانها و حلقه‌های میانی از جمله تشکلهای دانشجویی فاصله بیافتد.

« در همه‌ی فصول تحول«قضائی»، مردمی بودن و انقلابی بودن و ضد فساد بودن را رعایت کنید.» مقام معظم رهبری ۱۶ اسفند ۱۳۹۷

علی اصغر تمن، فعال رسانه‌ای – دانشجوی حقوق

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=409272

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه