تاریخ : دوشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۱
در حال حاضر؛

کاهش ۴۰ درصدی حقابه کشاورزی میاندوآب مورد بازنگری قرار گیرد

  • کد خبر : 405463
  • 23 اردیبهشت 1401 - 6:21
کاهش ۴۰ درصدی حقابه کشاورزی میاندوآب مورد بازنگری قرار گیرد
مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب گفت: کاهش بیش از ۴۰ درصدی حقابه بخش کشاورزی شهرستان میاندوآب باید مورد بازنگری قرار گیرد.

به گزارش اروم نیوز به نقل از زرین خبر، علی دیانتی در جریان بازدید معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی و مدیر کل شبکه های آبیاری و زهکشی و مجری طرح رودخانه های مرزی استان از ایستگاه پمپاژ روستای ولی آباد در سخنانی با اشاره به وضعیت کشاورزی میاندوآب، اظهار کرد: بیش از ۶۵ هزار هکتار از اراضی قابل کشت پایاب سد نوروزلوی میاندوآب، به دلیل محدودیت های ستاد احیا دریاچه ارومیه و کاهش بیش از ۴۰ درصدی حقابه کشاورزی، از نظر تأمین آب در مضیقه هستند.

مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب افزود:از سوی دیگر تخصیص اعتبار لازم برای توسعه و اصلاح زیرساخت ها، بر اساس تعهدات ستاد احیای دریاچه ارومیه و همسو با کاهش میزان حقابه نبوده است.

وی گفت: از ۷۱۵ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز شهرستان های پایاب سد شهید کاظمی بوکان، مقداری از آب های زیرزمینی استحصال می گردد و براساس مبنای ابلاغی در سال ۹۲ و کاهش هشت درصدی سالانه، در سال جاری برطبق منابع و مصارف، تنها ۲۳۵ میلیون مترمکعب آب از محل تحویل سد شهید کاظمی در نظر گرفته شده است که با طی مسافت ۸۰ کیلومتری و هدر رفت ها در مسیر، کمتر از ۶۰ درصد آن به شهرستان های پایاب می رسد.

دیانتی تصریح کرد: با این شرایط خواستار بازنگری مسئولین استانی و کشوی درخصوص افزایش میزان حقابه تخصیصی و تحویل آن از بند انحرافی سد نوروزلو هستیم.

مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب اظهار کرد: در سطح شهرستان در راستای پایداری تولید، ایجاد امنیت غذایی و اشتغالزایی، در حوزه آب و خاک، طرح های متعددی از جمله اجرای سیستم های نوین آبیاری در بیش از ۹ هزار هکتار از اراضی، خطوط انتقال آب با لوله بخصوص در اراضی پایین دست، پوشش بتنی و لایروبی انهار عمومی، کشت نشائی، تغییر الگوی کشت یا ترکیب کشت و استفاده از تکنولوژی های بروز و کاربردی اجرایی شده است.

بیشتر بخوانید..
بودجه مناسبی برای احیای دریاچه ارومیه پیش‌بینی شد

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=405463

ثبت دیدگاه