تاریخ : دوشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۱
گزارش؛

خطبه های نمازجمعه شهرستانهای آذربایجان غربی

  • کد خبر : 405478
  • 23 اردیبهشت 1401 - 15:15
خطبه های نمازجمعه شهرستانهای آذربایجان غربی
آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در شهرستانهای آذربایجان غربی برگزار و مطالبی درباره مباحث روز مطرح شد.

به گزارش اروم نیوز،  آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در سراسر شهرستانها و بخشهای آذربایجان غربی برگزار و ائمه جمعه مطالبی را درباره مباحث روز مطرح کردند که به شرح ذیل است:

مسوولان در امر نظارت بر بازار مجاهدانه وارد میدان شوند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: کارفرما از تهدید به اخراج کارگران و نیروی کار پرهیز کند و این امر باید مورد توجه مسوولان باشد

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی در خظبه‌های نماز جمعه این هفته ارومیه افزود: برای رشد و پیشرفت جامعه باید از نیروهای کار داخلی حمایت شود و همچنین استفاده از کالای خارجی کمتر رونق یابد و این امر کنترل شود.

وی با اشاره به اینکه، ارز ترجیحی به دست رانت خواران و سوءاستفاده کنندگان می‌رسید، گفت: درآمدهای هنگفتی به جای رسیدن به مردم و جامعه به جیب برخی افراد خاص و دلالان می‌رفت.

وی بیان کرد: مسوولان مجاهادانه وارد میدان شوند و نظارت جدی را بر بازار داشته باشند تا این دوره گذار رد شود و پاسخگوی مردم باشند و ابهام زدایی مناسبی را در جامعه داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: مردم ایران، بصیر  هستند و باید کمک و همراهی لازم با دولت صورت گیرد تا مدیریت فضا صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی بیان کرد: در حال حاضر رانت خواران و دلالان ناراحت هستند و قصد دارند این روند را در جامعه رواج دهند که باید هوشیار باشیم و با بصیرت برخورد کنیم.

وی گفت: کسب رزق و روزی حلال مورد تاکید خداوند متعال بوده و پرهیز از خوردن مال حرام همانند خواندن ۲ هزار رکعت نماز مستحبی است که این امر باید مورد توجه جامعه باشد.

وی تاکید کرد: باید به این مساله در جامعه توجه شود که کسب مال و رزق و روزی حرام زندگی فرد را به فنا می‌دهد و فرزندانش را بدبخت می‌کند.

به دولتمردان در اصلاح نظام یارانه ها اعتماد داریم

حجت الاسلام علیرضا رضوی در خطبه های نماز جمعه این هفته میاندوآب با اشاره به طرح اصلاح نظام یارانه ها، اظهار کرد: دولت انقلابی در راستای خدمت به مردم، اقدامات انقلابی را در زمینه اقتصاد شروع کرده است.

امام جمعه موقت میاندوآب افزود: دولت می‌خواهد کشور را به سمت عدالت و مبارزه با فساد و رانت پیش ببرد.

وی با بیان اینکه ما به دولتمردان و بویژه رئیس دولت اعتماد کامل داریم، گفت: سود ارز ترجیحی به مردم نمی رسید و سود آن به جیب واسطه هایی که ارز ترجیحی به آنها اختصاص یافته بود، می رفت.

بیشتر بخوانید..
بودجه مناسبی برای احیای دریاچه ارومیه پیش‌بینی شد

رضوی تصریح کرد: دولت می‌خواهد ارز ترجیحی به خود مردم و مصرف کننده برسد.

وی با تاکید بر اینکه مردم نباید فریب تبلیغات منفی رسانه ای دشمنان را بخورند، اظهار کرد: مردم باید در این راه دولت را همراهی کرده و فریب حرف های دشمن را نخورند.

امام جمعه موقت میاندوآب هم چنین با تاکید بر رعایت انصاف در بازار، گفت: مسئولان نیز باید نظارت را افزایش داده و مانع از فرصت طلبی عده ای شوند.

رضوی در ادامه با اشاره به دیدار سران کشورهای منطقه با رهبر معظم انقلاب در دو هفته اخیر و با بیان اینکه امروز ایران اسلامی در اوج قدرت قرار دارد، تصریح کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکید کردند، ما برای امنیت منطقه به بیگانگان نیاز نداریم و امروز به برکت مقاومت و بصیرت مردم و رهبری های داهیانه مقام معظم رهبری در اوج قدرت قرار داریم.

وی با اشاره به سالروز اشغال فلسطین توسط صهیونیست ها، گفت: جنایات صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی را محکوم کرده و ان شاالله رژیم صهیونسیتی رو به نابودی است.

مردمی‌سازی یارانه‌ها از اصلی‌ترین گام‌های مانع‌زدایی برسر راه رشد اقتصادی است

حجت الاسلام اصغر جلالی در خطبه های نماز جمعه این هفته چهاربرج با اشاره به طرح اصلاح نظام یارانه ها، اظهار کرد: دولت سیزدهم مرحله دیگری از هدفمندی یارانه ها را شروع کرده است که از زمان دولت های قبلی شروع شده بود.

امام جمعه چهاربرج با اشاره به اهمیت اصلاح ساختار اقتصاد کشور، گفت: کمتر کسی است به اشکالات اساسی و مزمن کشور در حوزه اقتصاد اذعان نداشته باشد و بیماری نظام اقتصادی یک میراث به‌جای‌مانده از دهه ۵۰ تاکنون است که از دهه پایانی عمر رژیم طاغوت شروع شده و پس از انقلاب نیز علیرغم تلاش‌های انجام گرفته، به سامان مطلوب خود نرسیده است.

وی با بیان اینکه تورم در دولت های مختلف از دهه ۵۰ را شاهد بوده ایم، اظهار کرد: دولت‌های مختلف پس از انقلاب از اصلاح جدی ساختار اقتصاد کشور یا بازمانده‌اند یا نخواسته‌اند و البته همگان به این نکته باور دارند که این اصلاحات به یکباره و دفعی اتفاق نخواهد افتاد و باید با حرکت سنجیده و گام به گام و البته قاطعانه حرکت کرد.

جلالی با اشاره به اینکه در حال حاضر دولت دو مأموریت اساسی را در عرصه اقتصاد برعهده دارد، تصریح کرد: رفع موانع شکوفایی اقتصاد و تحقق اقتصاد مقاومتی و حرکت به سمت تحقق اقتصاد مقاومتی دو ماموریت اصلی دولت در این عرصه هستند.

بیشتر بخوانید..
۴۰۰۰ برنامه گرامیداشت سالروز آزاد سازی خرمشهر در آذربایجان‌غربی اجرا می‌شود

امام جمعه چهاربرج با بیان اینکه درحال حاضر موانع زیادی بر سر راه دولت برای شکوفایی اقتصادی و رشد مطلوب وجود دارد که” یارانه غیرهوشمند” یا ارز ترجیحی یکی از آن معضلات بزرگ است، اظهار کرد: یارانه‌ای که به‌جای آن‌که در انتهای زنجیره مصرف، یعنی در سفره‌های مردم توزیع شود در ابتدای زنجیره، یعنی واردکنندگان کالا قرار می‌گیرد تا آنجا که گاهی یارانه ۱۵میلیون نفر به جیب یک نفر می‌رود.

وی با بیان اینکه دولت برنامه‌های عقب‌مانده و به‌جای‌مانده دیگری را از دهه‌های قبل، بر دوش دارد، افزود: باید در راستای مقابله با آسیب‌پذیری اقتصاد کشور از تکانه‌های سیاسی در جهان و منطقه و مقابله با بسترهای فسادزا در اقتصاد و شفاف‌سازی مالی و پولی در عرصه‌های مختلف اقدامات اساسی انجام گیرد و توقع هم نداریم همه اینها و در یک زمان توسط دولت کنونی آغاز و اجرا شود اما این انتظار درست است که باید دولت کنونی با استفاده از شرایط داخلی و خارجی گام‌های مهم را بر دارد.

جلالی با اشاره به اینکه مردمی‌سازی یارانه‌ها از اصلی‌ترین گام‌های مانع‌زدایی برسر راه رشد اقتصادی است، تصریح کرد:تا در مسیر حرکت رشد اقتصادی مانع‌زدایی درست نشود و ریل‌گذاری صحیح صورت نپذیرد، تحقق اهداف و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شدنی نیست و درب‌های اقتصاد ایران دوباره بر همان پاشنه خواهد چرخید  و تحقق عدالت اقتصادی که از اساسی‌ترین ابعاد عدالت است متوقف یاکُند شده و به افزایش فاصله طبقاتی خواهد انجامید.

امام جمعه چهاربرج افزود: منطق دولت در مردمی‌سازی یارانه و اصلاح روند پرداخت یارانه از ابتدای زنجیره به انتهای آن که سفره مردم بوده، مورد پذیرش نخبگان و متخصصان  از هر طیف و جناح است و با تبلیغات و فضاسازی که در ماه‌های اخیر انجام شده است اقناع اکثریتی نیز در این زمینه وجود دارد.

وی گفت: از سوی دیگر مردم بین رییس جمهوری که خود را از افزایش قیمت بنزین و یارانه آن بی‌خبر می‌داند؛ با رییس جمهوری که بامردم سخن می‌گوید و قیمت یارانه را اعلام می‌کند و همزمان با آن مبلغ یارانه به حساب دهک‌های مختلف واریز می‌شود؛ تفاوت قائل می‌شوند و احساس همراهی بیشتری خواهند داشت.

جلالی با اشاره به سابقه اجرای طرح اصلاح یارانه ها در دولت های مختلف، اظهار کرد: دولت سیزدهم شجاعت به خرج داده و در سال اول دولت این کار را شروع کرده است که این کار نتایج زیادی از جمله جلوگیری از قاچاق، سودرسیدن به مردم و قطع دست دلالان دارد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=405478

ثبت دیدگاه