تاریخ : دوشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۱
نماینده مجلس:

دولت باید نظارت ها را افزایش دهد/ حذف یکباره ارز ترجیحی آسیب زا است

  • کد خبر : 404921
  • 15 اردیبهشت 1401 - 6:20
دولت باید نظارت ها را افزایش دهد/ حذف یکباره ارز ترجیحی آسیب زا است
نماینده مردم مهاباد و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید نظارت را افزایش داده و با شیب ملایم و در عرض 2 یا سه سال ارز ترجیحی را حذف کند.

جلال محمودزاده در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز با اشاره به موضوع حذف ارز ترجیحی، اظهار کرد: بنده به شخصه مخالف این موضوع هستم که ارز ترجیحی به صورت یکباره حذف شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی افزود: از آنجایی که زیرساخت های لازم برای کنترل قیمت ها را نداریم، لذا نباید ارز ترجیحی به صورت چکشی و یکباره حذف شود و در کمیسیون کشاورزی نیز مخالف این قضیه بودم.

وی گفت: دولت باید برای جلوگیری از ایجاد فساد، نظارت ها را افزایش داده  و با این شیوه های نظارتی اجازه ندهد تا ارز ۴۲۰۰ به کالاهای دیگر غیر از کالاهای اساسی اختصاص نیابد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰۰ شرکت کار واردات نهادها و کالاهای اساسی را در کشور انجام می دهند، تصریح کرد: در اصل ۹ شرکت بیش از ۸۰ درصد کالاها را وارد می کنند و بقیه شرکت ها درصدهای پایینی را سهیم هستند.

محمودزاده افزود: دولت باید به جای اینکه واردات کالاهای اساسی با ارزترجیحی را با ۹ شرکت انجام دهد؛ تعداد شرکت ها را افزایش دهد و رانت را در این بحث حذف کند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: تنها در آذربایجان غربی بیش از هشت زنجیره تولید در بخش دام و طیور داریم  که خود این زنجیره ها باید اجازه واردات داشته باشند و نهادهای مورد نیاز خود را تامین کنند و تنها شرکت های خاص نباشد.

وی اظهار کرد: دولت اگر نظارت را افزایش دهد، جلوی فساد و اینکه شرکتی ارز ترجیحی را گرفته و در جای دیگری هزینه کند و یا به جای واردات کالاهای اساسی، کالای دیگری وارد کند را می تواند بگیرد.

بیشتر بخوانید..
۵۰ هزار میلیارد تومان در سفر رئیس جمهور برای توسعه آذربایجان غربی اختصاص یافت

محمودزاده تصریح کرد: به نظر من دولت باید نظارت را افزایش داده و با شیب ملایم و در عرض دو سه سال ارز ترجیحی را حذف کند نه اینکه دولت بیاید و به صورت یکباره ارز ترجیحی را در آرد و دارو و کالاهای اساسی حذف کرده و بگوید به حساب افراد واریز کند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حذف یکباره ارز ترجیحی قطعا آثار منفی خواهد داشت، افزود: آثار تورمی و روانی را در بخش های مختلف شاهد خواهیم بود و قیمت خدمات نیز افزایش می یابد و این اثرات بدی در جامعه ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه دولت باید در تصمیم خود تجدیدنظر کند، گفت: با این شیوه دولت موفق نمی شود و مشکلاتی ایجاد می شود.

محمودزاده با اشاره به اینکه دولت نباید آدرس غلط دهد، تصریح کرد: قاچاق بهانه ای است که مطرح می شود و به نظرم باید به همان ارز ۴۲۰۰ برگردد چرا که حذف یکباره آن هزینه هایی برای جامعه تحمیل می کند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی می خواهد با واردات کنترل بازار را انجام دهد که این موضوع نیز سبب خروج ارز از کشور و مشکل در تولید داخلی می شود.

وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی، رویکرد واردات محور دارد، افزود:این موضوع نیز یک چالش فراروی بخش کشاورزی در کشور است و دولت باید رویکرد خود را از واردات محوری به سمت تعادل در واردات و صادرات ببرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=404921

ثبت دیدگاه