تاریخ : دوشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۱
فکر مسکن به کجا رسید؟

پایان نامعلوم رویای خانه دار شدن/ طرح مسکن جوانان را چند قدم به خانه دار شدن نزدیک می کند؟

  • کد خبر : 394479
  • 06 بهمن 1400 - 9:38
پایان نامعلوم رویای خانه دار شدن/ طرح مسکن جوانان را چند قدم به خانه دار شدن نزدیک می کند؟
ساخت مسکن برای جوانان و همه اقشار جامعه، سالها در تمام دولت ها به موضوع مهم مدیران دغدغه مند تبدیل شده است، با آغاز دولت آیت الله رئیسی در دولت سیزدهم نیز بار دیگر در راستای حمایت از تامین مسکن برای افراد واجد شرایط و در قالب طرح نهضت ملی مسکن آغاز شده است.

به گزارش اروم نیوز، رویای خانه دار شدن برای جوانان به یکی از دغدغه ها و موضوعات اساسی به ویژه هنگام ازدواج تبدیل شده است، اما باید دید این رویا تا چه اندازه در دولت ها اهمیت داشته و مورد بررسی قرار می گیرد؟

ساخت مسکن برای جوانان و همه اقشار جامعه، سالها در تمام دولت ها به موضوع مهم مدیران دغدغه مند تبدیل شده است، با آغاز دولت آیت الله رئیسی در دولت سیزدهم نیز بار دیگر در راستای حمایت از تامین مسکن برای افراد واجد شرایط و در قالب طرح نهضت ملی مسکن آغاز شده است.

در آذربایجان‌غربی علی‌رغم اینکه تعهدات دولت در حوزه مسکن مهر به اتمام رسیده اما تخلفات و نیز خلف وعده برخی از تعاونی‌ها در تکمیل و تحویل پروژه ها، اعضای این تعاونی‌ها را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده که اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تاکنون در برابر هدررفت این حجم از سرمایه مردم پاسخگو نیست و تعداد ۱۵۰۰ واحد مربوط به مساکن مهر تعاونی ساز به حال خود رها شده است.

به گفته کارشناسان مشکلات تامین مسکن برای اقشار مختلف مردم موجب شده برخی از اقشار مختلف جامعه از فشار گرانی مسکن به فکر اجاره مسکن باشند و اما این اجاره بها نیز کمر برخی افراد را شکسته است.

دبیر اجرایی خانه کارگر خوی: هزینه های سرسام آور اجاره بهای مسکن کمر کارگران را شکسته است

محمد رادی با اشاره به مشکلات عدیده پیش روی کارگران در زمینه مسکن گفت: هزینه های سرسام آور اجاره بهای مسکن کمر کارگران را شکسته است.

محمد رادی در گفت و گو با اروم نیوز، با اشاره به مشکلات عدیده پیش روی کارگران در زمینه مسکن ، اظهار داشت : با مروری بر آمار، درمی یابیم حدود ۸۰ درصد جامعه کارگری در مساکن استیجاری ساکن هستند و قریب به ۸۰ درصد از حقوق و دستمزد آنان نیز صرف هزینه های اجازه بهای مسکن میگردد.

وی با اشاره به هزینه های سرسام آور اجاره بهای مسکن ، افزود: امروز در شهرستان خوی اجاره بهای یک واحد آپارتمان حدود ۹۰ متری در منطقه متوسط و معمولی، به میزان ۴۰ میلیون تومان به عنوان رهن (پول پیش) و حدود ۲ میلیون تومان اجاره ماهیانه می باشد.

بیشتر بخوانید..
۵۰ هزار میلیارد تومان در سفر رئیس جمهور برای توسعه آذربایجان غربی اختصاص یافت

رادی ادامه داد: با توجه به دستورالعمل حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران در سال ۱۴۰۰ که ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شده است، در چنین شرایطی مبلغ مضاف بر اجاره بهای منزل، تنها میتواند حدود هفت روز از هزینه های مصرفی یک خانوار چهار نفره را تامین نماید و با این اوصاف کارگران هزینه های سنگین ۲۳ روز باقی مانده از ماه را از کجا باید تهیه کنند؟!

تامین ۲۳۵ هزار قطعه زمین در طرح مسکن ملی آذربایجان‌غربی

سید محسن حمزه‌لو مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به تامین ۲۳۵ هزار قطعه زمین در طرح ملی مسکن، اظهار کرد: در اجرای طرح مسکن ملی، غالبا مشکلات آن بررسی و احصا شده و از بروز مجدد آنها جلوگیری خواهد شد.

وی، با اشاره به ثبت نام ۷۳ هزار نفری در آذربایجان غربی در طرح ملی مسکن، افزود: سهم استان ۱۸۰ هزار واحد بوده که در ارومیه این میزان شامل ۶۰ هزار واحد است، برای طرح نهضت ملی مسکن ۷۳ هزار نفر  در استان ثبت نام کرده‌اند. تا این لحظه بر اساس تفاهم نامه موجود، ۶ هزار واحد برای مددجویان کمیته امداد در نظر گرفته شده اما برای افزایش تعداد واحد‌ها محدودیتی وجود ندارد و در صورت لزوم امکان افزایش آن مقدور است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی تاکید کرد: همچنین تعداد واحد‌های در نظر گرفته شده برای شهرستان‌‌ها در ۴ سال حدود ۹۵ هزار واحد است که بر اساس نیاز هرکدام از شهرستان‌ها تخصیص یافته است.

وی بیان کرد” در این خصوص سهمیه بندی برای بوکان ۱۸ هزار واحد، خوی ۱۶ هزار واحد و مهاباد ۱۳ هزار واحد، میاندوآب ۱۱ هزار واحد، سلماس ۷ هزار واحد، پیرانشهر ۶ هزار واحد، نقده ۷ هزار واحد، تکاب، ماکو، سردشت، شاهیندژ و اشنویه هرکدام ۳ هزار واحد و شوط نیز هزار و ۷۰۰ واحد است.

بیشتر بخوانید..
بودجه مناسبی برای احیای دریاچه ارومیه پیش‌بینی شد

حمزه لو در خصوص تامین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن، گفت: تامین زمین برای ساخت ۲۳۵ هزار واحد تا کنون انجام گرفته که در مقایسه با کل‌ استان‌ها، آذربایجان‌غربی در جایگاه خوبی قرار دارد.

به گفته وی اصل مهمی که در تامین زمین باید رعایت شود در نظر گرفتن زمین‌های با کیفیت به لحاظ دارا بودن خدمات زیربنایی است تا بار دیگر مشکلات مساکن مهر در اجرای این طرح تکرار نشود.

وی، ادامه داد: پیشگیری از بروز تخلف و عدم تکرار مشکلات موجود در ساخت مساکن مهر مورد تاکید دولت برای اجرای طرح ملی مسکن است.

وی بیان کرد: در این طرح، اولویت اول در واگذاری زمین‌ها بر اساس ضوابط طرح تفصیلی از جمله تراکم بوده و واگذاری به صورت گروهی حداقل ۳ نفره خواهد بود و همچنین واگذاری زمین‌ها برای انبوه سازان خوش‌نام نیز انجام می‌پذیرد که نحوه همکاری با آن‌ها به صورت مشارکتی است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی تاکید کرد: طبق قرارداد اگر افراد تا ۶ ماه نتوانند نسبت به اخذ پروانه اقدام کنند، زمین‌ها را به مجموعه دیگری واگذار خواهیم کرد.

طرح ملی مسکن

طرح ملی مسکن

تسهیلات طرح ملی مسکن در آذربایجان غربی چه میزان است؟

جلال تقی دخت معاون مسکن اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی نیز در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، ابراز کرد: میزان تسهیلات نهضت ملی مسکن در مرکز استان ۳۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرستان‌ها ۳۰۰ میلیون تومان بوده، همچنین در روستا‌ها نیز ۲۵۰ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: همچنین برای تمامی خودمالکین حقیقی و حقوقی متقاضی احداث مسکن که در سامانه جامع طرحهای حمایتی مسکن درخواست داده باشند، پرداخت تسهیلات به میزان ذکر شده فوق در تمامی شهرهای استان امکان پذیر است.

حال باید دید مسئولان مسکن سازی در آذربایجان غربی تا چه اندازه به تعهدات خود در حوزه ساخت مسکن در راستای خانه دار شدن اقشار مختلف جامعه تلاش کرده و وعده ها را عملی خواهند کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=394479

ثبت دیدگاه