تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۰
مالک واقعی تیم سردار کیست؟

مرگ باشگاه سردار بوکان با ویروس بی هویتی

  • کد خبر : 386696
  • 25 مهر 1400 - 9:10
مرگ باشگاه سردار بوکان با ویروس بی هویتی
مشخص نبودن مالکیت تیم فوتبال سردار بوکان بعد از حضور 6 ساله این تیم در رقابت های لیگ دسته دوم فوتبال کشور همچون ویروسی مرگ بار کالبد این تیم را در نوردیده و آن را به باشگاهی بی هویت در سطح کشور تبدیل کرده است.

به گزارش اروم نیوز به نقل از کانی پرس، فوتبال مورد توجه ترین ورزش بین مردمان سراسر جهان طی یک قرن گذشه بوده که توانست با جذب مخاطب های بیشمار تمام مرزها را پشست سر بگذارد و خود را به عنوان مهمترین پدیده اجتماعی، ورزشی و حتی اقتصادی قرن گذشته و حال بر سر زبان ها بیندازد.

طی یک قرن گذشته و به واسطه جذابیت های بی شمار ورزش فوتبال هزاران باشگاه در نقاط مختلف جهان تاسیس شدند تا جدای از حضور در رقابت های مختلف، نقش های تعیین کننده ای در حوزه های همچون سلامت جامعه، اقتصاد و سیاست ایفا کند و همین مهم سبب شده فوتبال جایگاه ویژه ای در زندگی میلیون ها نفر جدای از سیاست مداران و اقتصاد دانان داشته باشد.

در ایران نیز این ورزش از اوائل قرن گذشته کار خود را آغاز کرد و در مدت بسیار کوتاهی توانست جایگاه ویژه ای در میان مردم باز کند تا جای که امروز به عنوان پر مخاطب ترین ورزش و یا هر پدیده اجتماعی دیگری در کشور از آن یاد می شود.

شهر بوکان در جنوب آذربایجان غربی نیز یکی از شهرهایی است که فوتبال در آن جایگاه ویژه ای دارد تا جایی که برای یک دیدار سطح استانی هزاران هوادار خود را به استادیوم پیر این شهر می‌رسانند تا از نزدیک شاهد یک دیدار فوتبال باشند.

هر چند فوتبال در شهر بوکان از بدو حضور تا یک دهه گذشته گاه و بی گاه و به واسطه استعدادهای بومی به موفقیت های مقطعی در سطح استان دست یافته بود، از اوائل سال ۹۰ تا کنون خود   را همیشه در سطح رقابت های کشوری دیده است.

نوروز اولین تیمی بود که در اوائل دهه ۹۰ و به واسطه حضور بازیکنان بومی و غیر بومیش نام بوکان را در لیگ های کشوری بر سر زبان ها انداخت و سه سال بعد با تولد تیم سردار این حضور تا فصل ۹۹-۱۴۰۰ ادامه داشت و همچنان نیز ادامه دارد.

هر چند این حضور ها به علت های مختلفی همچون غیر حرفه ای بودن باشگاه ها، عدم مشخص بودن مالکیت باشگاه و نبود اسپانسرهای قوی در شهرستان هیچگاه منجر به موفقیت‌های چشم گیر فوتبال شهرستان در سطح کشور نشد.

تیم فوتبال سردار  بوکان به واسطه شرکت در رقابت های لیگ دسته دوم فوتبال کشور محبوب ترین تیم در منطقه به شمار می آید که بعد از حضور ۶ ساله هنوز مالکیت آن مشخص نیست و این عدم مشخص بودن مالک مشکلات عدیده ای برای این تیم و حتی هواداران سردار به وجود آورده است.

از همان روزهای اول تولد سردار به عنوان یک باشگاه فوتبال در اوایل سال ۱۳۹۳ شمسی حرف و حدیث های فراوانی در خصوص چگونگی تشکیل  و مالکیت این تیم و حضور آن در رقابت های لیگ دسته دوم فوتبال کشور بر سر زبان ها بود همچنان نیز ادامه دارد.

از رئیس سابق هئیت فوتبال بوکان گرفته تا هئیت فوتبال استان، نماینده سابق مردم شهرستان در مجلس همگی ادعای مالکیت تیم سردار را داراند هرچند بسیاری نیز امتیاز این باشگاه را هدیه فدراسیون و سازمان لیگ به مردم بوکان می دانند.

بیشتر بخوانید..
حذف امضاهای طلایی با تصویب قانون رفع موانع اشتغال/ برای اصلاح روندهای غلط اقتصادی نیازمند تصمیمات شجاعانه هستیم

با تمام این تفاصیر و عدم مشخص بودن مالکیت، باشگاه سردار ۶ فصل را در لیگ دسته دوم فوتبال کشور البته با چالش های مختلف پشت سر گذاشت تا در نهایت و در روزهای آخرین فصل گذشته با انگ تبانی و حکم سقوط به مرحله اول لیگ دسته سوم فوتبال و جریمه ۵۰۰ میلیون تومانی و کسر ۹ امتیاز به کار خود پایان داد.

حال و با گذشت بیش از ۳ ماه ازپایان رقابت های لیگ دسته دوم فوتبال کشور حرف و حدیث های مختلفی در خصوص ادامه فعالیت سردار بوکان به گوش می رسد که سبب نگرانی هوادارن این تیم محبوب شده است.

رئیس اداره ورزش و جوانان بوکان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: مشکلات زیر بنایی در خصوص ورزش در این استان کاملا مشهود است و متاسفانه این مهم دامن ورزش بوکان را نیز گرفته و بسیاری از ورزش های که نیاز به ساختار های زیر بنایی و مالی گسترده را دارند توان فعالیت های حرفه ای در سطح کشور را از دست می دهند.

سلیمان سواره در خصوص تیم سردار بوکان نیز گفت: متاسفانه سردار بوکان نیز گرفتار همین نبود زیر ساختها در سطح استان و شهرستان شد هر چند مشکلات حاشیه ای نیز جز مهمترین عوامل ایجاد وضع موجود بود.

ریس اداره ورزش و جوانان بوکان ادامه داد: نبود ساختار حرفه ای باشگاه دارای در سطح شهر بوکان، نبود اسپانسرهای قوی و جبهه بندی های سیاسی سبب شده آینده سردار در وضعیت مبهمی قرار گیرد.

وی در خصوص وقایع هفته های پایانی لیگ دسته دوم برای سردار نیز افزود: نامه دبیر هیئت فوتبال آذربایجان غربی به فدارسیون فوتبال سبب شد که تیم سردار بوکان با محکومیت روبه رو شود در حالی که بازیکن مشکل داشت.

وی افزود: برای اولین بار در کشور است که هیئت فوتبال استان علیه یکی از تیمهای استانی خود با فدراسیون کشور کاری را انجام می دهد.

سواره گفت: نظرم این است که سردار با ساختاری کاملا بومی از نظر بازیکن، کادر فنی و امکانات محلی استفاده کند و تا آغاز رقابت های لیگ فصل جدید ۷ماه فرصت است و در این مدت ما نباید تیم سردار را به حال خود واگذار کنیم

سواره افزود؛ دوری از جناح بندی ها، مشخص کرن اسپانسر و مالکیت تیم از مهمترین برنامه های ما طی چند هفته آینده خواهد بود که امید است بعد از جمع کردن بازیکنان بومی و شروع تمرینات این موارد به انجام برسد.

وی مهمترین موضوع فعلی سردار را مشخص کردن مالکیت تیم دانست و افزود: این مالکیت است که می تواند در نهایت سبب ایجاد یک باشگاه حرفه ای شود که متاسفانه سردار از این مهم برخوردار نبوده برای همین تا کنون نتوانسته دارای ساختاری حرفه ای شود.

یکی از کارشناسان به نام فوتبال کشور در خصوص شرایط یک باشگاه حرفه ای می گوید: فدراسیون جهانی فوتبال معتقد است که انواع مختلفی برای باشگاه‌ها در جهان وجود دارد.

بیشتر بخوانید..
مرگ ۵۲ پرنده در تالاب میقان بر اثر آنفلوانزا/ آنفلوانزای فوق حاد پرندگان جامعه انسانی را تهدید می‌کند

هوشنگ نصیر زاده بیان کرد: باشگاه‌های حرفه‌ای، اجتماعی، شخصی و ایستگاه‌های خانوادگی و تمامی این باشگاه‌ها در هر صورت باید دارای اساسنامه باشند.

وی ادامه داد: در آن اساسنامه، مالکیت تیم، قدرت قانونی هیات‌مدیره و اعضا مشخص می شود و ساختار باشگاه به شکل حرفه ای شکل می گیرد،

این کارشناس شناخته شده فوتبال عنوان کرد: در اساسنامه باید نام اعضا، جلسات سالانه، مقامات رسمی، کمیته‌های مختلف، آیین‌نامه‌های انضباطی، مسائل مالی و شیوه حل اختلاف مشخص شود، که البته تا کنون سردار بوکان هیچگاعه و به علت عدم مشخص بودن مالک دارای اساس نامه نبوده و این مهم نشان می دهد که سردار علی الرغم هواردان پرشور و حضوری چند ساله در لیگ دسته دوم فوتبال کشور بی هویت ترین باشگاه ایران به شمار می آید.

در همین رابطه ابراهیم عثمانی روزنامه نگار ورزشی نویس بوکان نیز به خبرنگار ما گفت: بر کسی پوشیده نیست که فوتبال و بویژه تیم سردار چه جایگاه ای در میان مردم نه تنها بوکان بلکه بسیاری از شهرهای همجوار خود دارد.

وی ادامه داد: جایگاه خاص سردار در میان هواداران فوتبال سبب شد در بسیاری از مقاطع سیاسیون برای رسیدن به اهداف خود از نام و برند این تیم استفاده کنند اما هیچ گاه نخواستند که مشکلات آن را به طور ریشه ای و حرفه ای برطرف نمایند.

عثمانی گفت: سالهای مدیدی است که رئیس سابق هئیت فوتبال شهرستان که دست بر قضی خود تاثیر بسیار مهمی در گرفتن امتیاز لیگ دسته دوم برای فوتبال بوکان را دارد با مداراک مستند ادعای مالکیت سردار را دارد و این در حالی است که سازمان لیگ امتیاز سرادر را هبه به مردم بوکان می داند.

این ورزشی نویس بوکانی ادامه داد: جدای  از رئیس سابق هئیت فوتبال بوکان و سازمان لیگ متاسفانه هئیت فوتبال استان نیز امتیاز سردار را متعلق به خود می داند که این مهم نشان می دهد به علت عدم اساسنامه و مدیریت قوی این باشگاه با هویتی توخالی رو به رو است.

ابراهیم عثمانی تصریح کرد: هرچند عدم مشخص بودن مالکیت و نبود اساسنامه تنها بخش کوچکی از مشکلات تیم محبوب سردار است و چالش های مختلفی در بتن و حاشیه این باشگاه و فوتبال بوکان وجود دارد که تا  زمان حل آنان هیچگاه نباید انتظار پیشرفت این ورزش محبوب و پرطرفدار را در این دیار داشت.

بی شک فوتبال جذاب ترین ورزش است که جدای از منافع مهم اقتصادی، سیاسی با ایجاد شور و نشاط در لایه های مختلف جامعه سبب کاهش ناهنجاری های اجتماعی نیز می شود که فوتبال در بوکان نیز از این مهم مستثنی نیست که باشگاه سردار نقطه اوج این ورزش در این شهر می باشد که امید می رود مدیران متولی با همکاری و همراهی جامعه پیشکسوتان، کارشناسان حرفه ای و روزنامه نویسان بتوانند با مشخص کردن مالکیت تیم سردار این باشگاه محبوب را از بی هویتی و فروپاشی نجات دهند.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=386696

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.