تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
2
نخبه پروری یا نخبه پرانی؟

نخبگان حقیقتی فراموش شده / جوان ارومیه‌ای با چندین اختراع به دنبال حمایت مسوولان

  • کد خبر : 376683
  • 06 خرداد 1400 - 10:12
نخبگان حقیقتی فراموش شده / جوان ارومیه‌ای با چندین اختراع به دنبال حمایت مسوولان
پیشرفت فناوری در کنار گسترش اقتصاد و صنعت یکی از مهمترین راهکارهای رشد کشور و نقاط مختلف از جمله آذربایجان‌غربی است که می‌تواند شتاب توسعه در دیگر بخش‌ها را نیز بیشتر کند و در این بین نخبگان فناور این استان حقیقت‌های فراموش شده هستند که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

به گزارش اروم نیوز، اهمیت بخش فناور در حد زیادی است که در خصوصیات اقتصاد مقاومتی به عنوان مهمترین راهکار توسعه کشور در سال های اخیر، آینده و حتی بسیار دور، موضوع دانش بنیان بودن اقتصاد در زمره موارد بسیار مهم عنوان شده و همواره بر این امر تاکید می‌شود.

باید به این مساله توجه کرد که منابع انسانی نخبه و کارآمد در عرصه‌های مختلف ملی، نقش حیاتی دارند و به همین دلیل، مدیریت مطلوب آنها بسیار مهم تلقی می‌شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت ایجاد ارتباط بین نخبگان و سرمایه‌گذاران گفت: این ارتباط دوسویه از رکود طرح های نخبگان جلوگیری می کند و باید زمینه برای این کار فراهم شود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی افزود: با ایجاد ارتباط بین نخبگان و سرمایه‌گذاران یا معرفی ایده‌های نخبگان به سرمایه‌گذاران می‌توان طرح‌های موثر برای بهبود وضعیت جامعه به تولید انبوه رساند.

وی اضافه کرد: متاسفانه نخبگان و اساتید ایده‌ها و طرح‌هایی را کار می‌کنند و به نتایج مطلوب می‌رسند اما در تبدیل طرح‌ها و ایده‌ها به سرمایه دچار مشکل می‌شوند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی ادامه داد: بنیاد نخبگان باید علاوه بر حمایت از نخبگان در حین انجام ایده‌ها، از آن‌ها در تبدیل ایده‌ها به سرمایه نیز حمایت کند چرا که تبدیل ایده‌ها به سرمایه سبب افزایش انگیزه کار در نخبگان خواهد شد.

وی با ابراز خرسندی از استفاده از ظرفیت نخبگان و فعالیت‌های بنیاد نخبگان استان بیان کرد: نیروی‌انسانی ارزشمندترین سرمایه هر کشوری است و نبود نیروی‌انسانی هوشمند، مدیر و مدبر سبب عدم توانایی استفاده از منابع موجود در کشور می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی گفت: متاسفانه قبل از انقلاب به مساله تربیت نیروی‌انسانی اهمیت چندانی قائل نشده بودند اما بعد از پیروزی انقلاب با وجود کندی و بی‌نظمی در این کار روند تربیت نیروی‌انسانی در کشور کلید خورده است.

وی افزود: اگر روند تربیت نیروی‌انسانی با سرعت بیشتری ادامه یابد، در آینده‌ای نزدیک کشور به رتبه‌های علمی بالاتری دست یافته و خیلی از مشکلات کشور به دست جوانان با استعداد حل خواهد شد.

امام جمعه ارومیه اضافه کرد: کار شناسایی و حمایت از نخبگان کار بسیار بزرگ و با اهمیتی است که توسط بنیاد نخبگان انجام می‌شود.

ام در  راستای بررسی وضعیت نخبگان و مترعان فراموش شده به سراغ یکی از جوانان نخبه آذربایجان غربی رفتیم تا درد و دل های این جوان را بشنویم.

علی صمدی یکی از این هزاران جوان نخبه ای است که طی سالیان اخیر با استفاده از تحقیقاتی که داشت که توانست چندین اختراع در حوزه کشاورزی را به ثبت برساند.

بیشتر بخوانید..
درخشش ملت در اولین آزمون قرن/ آیت‌الله رئیسی؛ هشتمین رئیس جمهور ایران

اکنون و پس از اتمام تحقیقات و به ثمر نشستن زحمات چندساله، در پی حمایت نکردن و عدم توجه دستگاه‌های متولی، مبنی بر تولید انبوه و تجاری سازی محصولات، در گوشه‌ای از این سرزمین مشغول به حرفه ای جدای از تخصص خود جهت امرار معاش زندگی شده است.

ماجرایی آشنا اما غریب، به اسم فرار مغزها که طی سال‌های اخیر بیشتر در بین جامعه نخبگانی کشور مطرح می‌شود، داستانی است که هنوز به عنوان یک معضل حل نشده کشور می توان نام برد.

کشوری که در کنار سایر ظرفیت‌های غنی اقتصادی، فرهنگی، معادن و انرژی های حیاتی از ظرفیت نخبگانی آن نیز به عنوان یکی از مهمترین دارایی‌های آن یاد می‌شود، اما چه شده که هنوز در پرداختن به مسائل نخبگان و حفظ آنها در داخل کشور و استفاده از توانایی‌های این قشر خاص به آن جایگاهی که باید، نرسیده‌ایم.

واقعیت این است که در کنار نیمه پر لیوان و نگاه به نقاط قوت داخلی، باید نیمه خالی آن را دید و به مسئله عدم حمایت کافی از نخبگان نگاه ویژه داشت.

کم نیستند جوانان مومن و متعهد و متخصصی که طرح ها و ایده ها و اختراعات خوبی برای عرضه دارند، اما یا در گمنامی به سر می‌برند و یا در راستای عدم توجه و دیده شدن به کاری جز توانایی و استعداد های خود روی آوردند.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، بارها و بارها چاره برون رفت از این شرایط اقتصادی و نیل به پویایی جامعه را در گرو استفاده از ظرفیت‌های داخلی با نگاه ویژه به جوانان و جامعه نخبگانی را مطرح کرده اند، اما در عمل هنوز هم تحول خاصی در این زمینه اتفاق نیفتاده است.

برای آشنایی بیشتر با اختراعات علی صمدی گفت وگویی با وی داشتیم.

این جوان مخترع گفت: پایان نامه‌ام در ارتباط با شیرابه زباله بود و کاربرد این مواد در کشاورزی هست و باعث رسوب دهی خاک می شوند.

صمدی بیان کرد: از همان شیرابه مجددا یک نوع مالت نامرئی ساختم که باعث جلوگیری از افزایش دمای خاک می شود و دارای مقاومت بالایی در مواجهه با سرعت های بالاست.

وی ادامه داد: اختراع بعدی من در رابطه با پوشش محافظت کننده از سرمازدگی درختان هست که با اسپری یا سم پاشی بر روی شاخه درختان پوششی را در اطراف شاخه درست می کند که تقریبا تا هشت روز گل دهی را به تاخیر می‌انداخت.

وی اضافه کرد: اختراع بعدی مربوط به زمانی است که بنده مدتی را در اداره منابع طبیعی جهت رصد مشکلی کار می‌کردم و این فعالیت باعث شد یک دستگاه بذرپاش مرتع یاب همراه بسازم، این دستگاه بذرپاش احیای منابع طبیعی را از دست انسان می گیرد و به صورت مکانیکی انجام می دهد.

بیشتر بخوانید..
انتخابات امسال، انقلاب دوم در تاریخ انقلاب اسلامی بود!

این جوان مبتکر اضافه کرد: این دستگاه انرژی خودش را از بدن دام سبک دریافت می کند و بین ۳ تا ۹ نوع بذر را می‌تواند همراه با کود بذرپاشی کند و تمام این اطلاعات را به مراکز منابع طبیعی ارسال می کند.

صمدی اضافه کرد: اختراع بعدی نیز مربوط به یک نوع نایلونی است که تجزیه پذیر با آب هست،یک نوع ژلی که با اسپری بر روی دست به صورت دستکش در می آید و در صورت شست و شو با آب در عرض چند دقیقه تجزیه شده و از بین می رود.

وی با اشاره به حمایت‌های انجام شده اظهار داشت: در همین ارومیه مجموعه تولیدی دستکش حریر تقاضای دریافت ۲ کیلو از ماده پلاستیکی که قابلیت دستکش شدن دارد را داشتند و قید کردند که ما اجازه نمی دهیم خط تولید ما را ببینید، یعنی عملا به جایی نرسیدیم.

وی تاکید کرد: مجموعه ای در سوئد به بنده پیشنهاد دادند که یک نوع از این دستکش را با گیاه درست کنم.

این مخترع اضافه کرد: متاسفانه از تولیدات بنده هم هیچ حمایتی صورت نگرفته است و همین شرکت سوئدی که بنده بورسیه آن جا را دارم، پیشنهاد ساخت نمونه گیاهی دستکش را داشتند،به نتایجی هم رسیدم و عکس آزمایش ها را ارسال کردم،که فعلا داریم ادامه می دهیم و به دنبال یک سری پارامترهای جدید هستیم.

صمدی بیان کرد: به ریاست مرکز تحقیقات اذربایجان غربی مدارک مورد نیاز را ارسال کردم تا حمایتی از من صورت گیرد که مدراک بنده را گم کردند و برای استانداری هم نامه نوشتم که هنوز جوابی دریافت نکردم.

وی ادامه داد: از دانشگاه وان ترکیه دعوت شده بودم تا جزییات طرحم را ارائه دهم ولی به خاطر مشکل مالی و عدم حمایت مسوولان دانشگاهی نتوانستم به جلسه برسم.

وی تاکید کرد: آینده برای ماست و  هرچه قدر می خواهند سنگ اندازی کنند باز هم با انگیزه ادامه خواهیم داد.

امید است با توجه به صحبت های رهبری در حمایت از جوانان، به ویژه جوانان نخبه و پای کارآوردن این قشر مهم، خلاهای اقتصادی و شکاف های موجود در جامعه حل شده و شاهد ایرانی قوی در همه زمینه ها باشیم.

انتهای پیام /

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=376683

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.