تاریخ : دوشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۱
نماینده مجلس مطرح کرد؛

لغو کامل تحریم‌ها و راستی آزمایی، شروط مهم بازگشت به برجام

  • کد خبر : 375159
  • 03 اردیبهشت 1400 - 4:59
لغو کامل تحریم‌ها و راستی آزمایی، شروط مهم بازگشت به برجام
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: باید رئیس جمهور آمریکا تمام تحریم ها را لغو کرده و در مجلس این کشور نیز به رسمیت برسد و تحت عنوان یک قانون مطرح باشد و در کنار تمام این اقدامات تیم ایرانی اقدامات راستی آزمایی را انجام دهند و در صورت حصول اطمینان بازگشت به تعهدات منعی ندارد.

حجت الاسلام سید سلمان ذاکر در گفت و گو با اروم نیوز، در مورد از سرگیری مجدد مذاکرات برجام گفت: ملت ایران این تجربه تلخ را نمی خواهد دوباره تجربه کند، تجربه پنج سال تاخیر و تحریم و گرانی را مردم نمی خواهند مجددا داشته باشند و چه بسا مسئولین مذاکره کننده به این موضوع ملتفت نیستند! ما باید برگردیم به سخنان مقام معظم رهبری و ببینیم آیا طرف های مذاکره واقعا به فکر کمک به ملت ایران هستند؟

وی افزود: اگر تیم ایرانی امیدی در لغو تحریم ها در مذاکره با طرف غربی و آمریکایی می بینند،فقط با یک شرط آن هم اینکه حتما رئیس جمهور آمریکا تمام تحریم ها را لغو کرده و در مجلس این کشور نیز به رسمیت برسد و تحت عنوان یک قانون مطرح باشد،تا ریاست جمهوری های بعدی توانایی تغییر شرایط و لغو تعهد را نداشته باشند،ضمن اینکه در کنار تمام این اقدامات تیم ایرانی اقدامات راستی آزمایی را انجام دهند و در صورت حصول اطمینان و اثبات حسن عملکرد طرف مقابل،بازگشت به تعهدات منعی ندارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادعان کرد: رهبر انقلاب چندین سال پیش فرمودند اوباما باید بنویسد و امضا کند و امروز بنده با تاسی از همین صحبت رهبری عرض می کنم جوبایدن باید بنویسد و امضا کند. ما وقتی به قران نگاه می کنیم،این گروه ها گروه هایی هستند که درونشان پر از نفرت است و خائن هستند.

حجت الاسلام ذاکر ادامه داد: این ها همان هایی هستند که معیشت ما را تحریم کردند،دارو را بر بیماران ما تحریم کردند،قطعات هواپیمایی را بر ما تحریم کردند،اخیرا هم که بحث خرابکاری در تاسیسات نطنز مطرح شده است،طرف ایرانی باید بداند که آن سوی میز طرف اسرائیلی و صهیونیستی است نه امریکا و کشورهای غربی.

بیشتر بخوانید..
۴۰۰۰ برنامه گرامیداشت سالروز آزاد سازی خرمشهر در آذربایجان‌غربی اجرا می‌شود

وی تصریح کرد: رهبرانقلاب فرمود با اگاهی پیش بروید و بدانید طرف مقابل چه کسی است و از ما چه می خواهد،اما چنانچه با توجه به پیشینه بد آمریکایی ها و اروپایی ها امیدی به بهبود شرایط نیست،این وقت کشی معنی ندارد و باید هر چه زودتر تیم مذاکره کننده ما برگردند و دولت و مسئولین باید با استفاده از ظرفیت جوان و توان داخلی در پی حل مشکلات پیش آمده برآیند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار کرد: اگر بناست به هردلیل و مصلحتی مذاکرات ادامه داشته باشند تیم ایرانی باید با اقتدار و نه بصورت ذلیلانه،در مقابل طرفین غربی و امریکایی ظاهر شود،ما در انرژی هسته ای حق داریم و آن ها بخاطر این حق تحریم هارا اعمال کردند،باید حق خودمان را پس بگیریم و این طلب حقوق نیازی به امتیازدادن ندارد.

حجت الاسلام ذاکر افزود: طرح جامع اقدام راهبردی طرح بسیار خوبی در جهت بی اثرکردن تحریم هاست، اما متاسفانه شخص رییس جمهور به این مصوبه مجلس دهان کجی می کند و این دلیل را مطرح می کند و می گوید این مصوبه برای جامعه مضر است و نباید اجرا شود.اما لازم است بگویم آقای رییس جمهور امام راحل هم فرمودند قانون را باید قبول کنیم!

وی در پایان تاکید کرد: دولت نباید در بحث برجام دچار تعارض و تناقض شود، از یک طرف قانون مجلس را تصویب کند و از طرف دیگر دنبال دادن امتیارات برای رفع تحریم ها باشد،اگر دشمن بداند که مجلس و دولت یک صدا نیستند از این موقعیت سو استفاده خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید..
۴۰۰۰ برنامه گرامیداشت سالروز آزاد سازی خرمشهر در آذربایجان‌غربی اجرا می‌شود

انتهای پیام /

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=375159

ثبت دیدگاه