تاریخ : چهارشنبه, ۶ بهمن , ۱۴۰۰
یک فعال سیاسی عنوان کرد؛

انتخابات تنها راه تغییر بسترهای سیاسی و اجتماعی / امید یکی از مؤلفه‌های مهم در جامعه است

  • کد خبر : 374986
  • 31 فروردین 1400 - 9:13
انتخابات تنها راه تغییر بسترهای سیاسی و اجتماعی / امید یکی از مؤلفه‌های مهم در جامعه است
رحمانی گفت: میدان دادن به نخبگان و جوانان انقلابی برای ایجاد عدالت و زدون فساد می‌تواند امید آفرین باشد و مردم باید اطمینان حاصل کنند انتخابات تنها راه تغییر بسترهای سیاسی و اجتماعی است.

به گزارش اروم نیوز، به نقل از مکریان، کمتر از ۲ ماه دیگر به انتخابات مهم سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا فرصت باقی است.

بسیاری از چهره ها و شخصیت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حسب احساس تکلیف و با اتکا به توانمندی های که در خود سراغ دارند به تکاپو افتاده اند و پیش قدم کاندیداتوری در این انتخابات شده اند.

شرایط فعلی جامعه و نارسایی مدیریتی در اداره امور کشور توسط دولتمردان نارضایتی هایی در بین مردم را به وجود آورده است، نگاه به بیرون طی سالهای اخیر بیش از تحریم و فشار خارجی بر مشکلات مردم افزوده و نادیده گرفتن توانمندی های داخلی بر فشار بر اقشار مختلف جامعه اضافه کرده است.

با محوریت برگزاری انتخاباتی پرشور گفتگویی را با احمد رحمانی فعال سیاسی شهرستان بوکان ترتیب داده ایم.

وی در پاسخ به سئوال مکریان، مهمترین تفاوت انتخابات پیشرو با انتخابات ادوار گذشته را در فعال بودن شدید جریانات تحریف و معاندین در فضای مجازی برای دلسردن کردن مردم و نارضایتی شدید مردم از عملکرد مسئولین وتصمیمات آنان خصوصا بروز فسادهای شدید مالی در هشت سال گذشته در بدنه دولت و همچنین ناهماهنگی شدید میان قوای مجریه و مقننه و تأثیر دلسرد کننده آن بر روحیه مردم عنوان می کند و می افزاید: متاسفانه طی سالهای گذشته برخورد قاطع و درخور توجهی با مفسدان اقتصادی صورت نگرفته که این مهم شرایط را برای مدیران دستگاه قضا دشوار کرده که البته با کم تحرکی نهادی نظارتی در این خصوص را هم به آن اضافه کرد.

این فرهنگی بازنشسته شعارهای تو خالی و بدون عمل نامزدان انتخابات بعداز پیروزی را یکی دیگر از نکات حائز اهمیت برای مردم در انتخابات پیش‌رو عنوان کرد.

از رحمانی پرسیدیم در شرایط فعلی و با تصویری که از سیمای جامعه کشور و منطقه دارید چگونه انتخابات می تواند باعث امیدآفرینی شود؟

وی در این باره گفت: امید اجتماعی یکی از مؤلفه های مهم در جامعه است بی تردید یکی از کلید واژه های گام دوم انقلاب هم موضوع کلیدی و مهم امید آفرینی است.

میدان دادن به نخبگان و جوانان انقلابی برای ایجاد عدالت و زدون فساد می تواند امید آفرین باشد مردم باید اطمینان حاصل کنند انتخابات تنها راه تغییر بسترهای سیاسی و اجتماعی است.

همچنین عمل به وعدهای انتخاباتی میتواند در مردم امید ایجاد کند. قطعاً منتخب مردم از هر جناح و دسته ای می خواهد باشد، باید به شعارهای انتخاباتی جامه عمل بپوشاند و خاطرات تلخ سالهای اخیر در عدم تحقق وعده های انتخاباتی علی رغم بالا بردن سطح توقعات رای دهندگان تکرار نشود.

این فعال سیاسی شهرستان بوکان مهمترین نیاز فعلی جامعه را امیدبخشی به جوانان و نخبگان و استفاده از پتانسل آنان می داند و می گوید: به عقیده بنده راهکارهای امید آفرینی در جامعه عبارتند از، از بین بردن فساد حاکم و ایجاد عدالت و توجه به قشر محروم جامعه، ایجاد شغل برای جوانان با رونق اقتصادی و تولید با تکیه بر توانمندی های داخلی و در کنار آن ایجاد ارتباط سازنده با جهان و دوری از موضع گیریها و سیاستهای تنش آفرین جهانی و تعادل بخشی به سیاست ها و رویکردهای جهانی برای بازکردن ارتباط سازنده، متعادل و توام با حفظ کرامت با جهان و صد البته اصلاح فرایندهای فساد زا و برخورد قاطع با مفسدین اقتصادی می تواند موجی از امید را به جامعه تزریق کند.

بیشتر بخوانید..
عشایر آذربایجان غربی در محور توسعه /تولید سالانه ۷۳ هزار تُن محصول دامی

احمد رحمانی که سالها مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بوکان را برعهده داشته و به نحوی هر روز با قشر فرهنگیان متشکل از دبیران و معلمان سر و کار داشته است، در خصوص وظیفه نخبگان در بالا بردن مشارکت اینگونه می گوید.

نخبگان جزو گروههای مرجع واثرگذار در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی هستند، تبین چشم انداز ها از وظایف نخبگان است در نظام های مردم سالار برای مشارکت آگاهانه در فرآیندهای سیاسی و اجتماعی مردم نیاز به آموزش و آگاهی دارند این آموزش و آگاهی بخشی از وظایف نخبگان جامعه محسوب می‌شود.

رحمانی در این باره افزود: نخبگان تصمیم سازان در جامعه هستند و برای اتخاذ بهترین تصمیم و بهترین انتخاب تزریق آگاهی و اندیشه به سطوح پایین جامعه از وظایف نخبگان به حساب می‌آید.

نخبگان باید جهت دهنده باشند و بانی جامعه ای باشند که پایه های اجتماعی و سیاسی آن را انسانهای آگاه و اندیشمند تشکیل دهند.

به عبارت بهتر بگویم به پختگی رساندن جامعه برای انتخاب اصلح از وظایف نخبگان است .

هرچه پایین جامعه آگاه‌تر باشد، دقیق تر و عمیق تر و وسیع تر می تواند بر اعمال بالا و کارگزارانشان نظارت داشته باشد.

متاسفانه در حال شرایط فعلی کشور، علی رغم تاکیدات مؤکد مقام معظم رهبری، برخی رویه های غلط باعث شده در بسیاری از مسائل فاصله بین نخبگان و مردم و به تبع آن حاکمیت، ایجاد شود.

از رحمانی پرسیدیم، با این اوصاف باید بیش از هر زمان دیگری در انتخابات پیش‌رو نهایت دقت و حساسیت را به خرج دهیم و به کسانی رای بدهیم که دارای توانمندی های ویژه ای باشند، به نظر شما مؤلفه های انتخاب اصلح کدامند؟

قبل از ورود به این بحث میخواهم تاکید کنم که یقیناً در مشارکت محدود به انتخاب مطلوب نخواهیم رسید، مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح دو گزاره ی مهم در انتخابات پیشرو هستند مؤلفه های انتخاب اصلح از نظر بنده شامل شاخص های زیر است.

انتخاب افراد در رده های مختلف اداری و اجرایی ، یکی از مسایل مهم و ضروری برای پیشرفت و توسعه است چرا که مهم ترین عامل دوام یک جامعه فرزانگی و شایستگی مسئولین و کارگزاران آن می باشد.

اگر مدیران شایسته و تربیت یافته در راس سازمان ها قرار گیرند، کیفیت فعالیت های سازمانی به طور فزاینده ای بهبود خواهد یافت. زیرا مدیریت شایسته، محور اصلی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به شمار می آید. بنابراین انتخاب افراد در رده های مختلف سازمانهای اجرایی باید بر اساس معیارها و ملاک هایی باشد تا افراد شایسته جهت تصدی پست های سازمانی انتخاب و به کار گمارده شوند.

بیشتر بخوانید..
پایان نامعلوم رویای خانه دار شدن/ طرح مسکن جوانان را چند قدم به خانه دار شدن نزدیک می کند؟

معیارهای انتخاب مدیران شایسته با عنایت به کلام گهربار حضرت علی (ع) را تینگونه می توان عنوان کرد؛

شایستگان دارای چهار ویژگی یا سرمایه مهم باید باشند :

۱- سرمایه های فکری: داشتن دانش و تخصص در زمینه مورد نیاز و توانایی به کارگیری دانش و درک پارادایم های مناسب جامعه امروز.

۲- سرمایه های عاطفی: عشق به کار و داشتن انگیزه های لازم برای انجام کار.

۳- سرمایه های اجتماعی: توانایی شرکت در کار گروهی و تیمی و برخورداری از مهارت های لازم در این زمینه.

۴- سرمایه های اخلاقی: داشتن سلامت اخلاقی و توانایی نگه داری از خود در برابر تباهی و فساد در زمینه های گوناگون.

فارغ از سرمایه های و مولفه های مورد اشاره، معیارهای تخصصی نیز برای سپردن امور به افرادی که خود را در معرض انتخاب قرار می دهند، باید مدنظر قرار گیرند.

یعنی دارای شاخص هایی نظیر علم و دانش،تجربه کاری و مدیریتی، حسن تدبیر، سعه صدر ، شایستگی و کفایت، نظم و انظباط،حسن سابقه و پشتکار، تند ذهنی وحافظه قوی، پاکی و صلاحیت خانوادگی، داشتن قدرت تشخیص و تجزیه و تحلیل مسائل، آینده نگری و بلند همتی، توانایی استقامت در برابر مشکلات، وفای به عهد و صداقت و راستگویی ، قاطعیت و شجاعت باشد.

وی در ادامه گفت: در این میان نباید از معیارها و ویژگی های ارزشی چشم پوشی کرد.

به عقیده بنده منتخب اصلح باید دارای شاخصه های اعتمادبه نفس، سخاوت و تواضع و فروتنی ، وفاداری ، تسلط بر خود ، عدالت و انصاف، گشاده رویی و میانه رویی در درشتی ونرمی پاشته باشد.

امانتدار و اهل مدارا باشد، در برابر سختی ها و فشارها صبور وبردبار باشد. سخن چینان و چاپلوسان را طرد کند، از همه مهمتر اهل مشورت و پذیرش نظرات متفاوت با دیدگاه خودش باشد. نسبت به مردم خوش بین باشد. اهل عیب پوشی و بدور عیب جویی باشد و گذشت و پوزش پذیری را فراموش نکند و بعد غز رسیدن به مسند قدرت از غرور و تکبر دوری نماید.

احمد رحمانی بخش دیگری از شاخصه های گزینه اصلح را در قالب معیارهای مکتبی عنوان می کند و میگوید: منتخب اصلح که امور جامعه اسلامی را در دست میگیرد باید تقوا داشته باشد، اهل نماز و روزه و انجام فرایض دینی باشد.

او باید در همه حال به پاداش الهی امیدوار و توانایی کنترل نفسش را داشته باشد، حق گرایی و حق گویی را سرلوحه کارش قرار دهد. مهربان با ضعفا و قاطع با گردنکشان باشد، خیر خواهی اهل عبرت گیری از گذشتگان باشد و از سؤ استفاده از مقام و جایگاهش بپرهیزد، صرفه جویی در اموال عمومی را در همه احوال مد نظر قرار دهد، از امتیاز دهی هلی بی ضابطه و غیر منصفانه به خویشان و اطرافیانش حذر کند، اهل تمیز دادن حلال از حرام باشد و در همه شرایط منافع عمومی برمنافع شخصی اش ارجع بداند.

 

* گفت و گو از رسول گلباخی

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=374986

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.