تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰
3
گزارش؛

داستان ادامه دار ناتوانی مسوولان برای کنترل بازار

  • کد خبر : 373544
  • 02 فروردین 1400 - 9:44
داستان ادامه دار ناتوانی مسوولان برای کنترل بازار
مساله گرانی در بازار آذربایجان‌غربی و روند روبه‌رشد در برخی اقلام نشان می‌دهد که مسوولان تدبیر لازم را برای کنترل بازار ندارند و به نوعی در کنترل‌ها و نظارت‌ها ناتوان هستند.

به گزارش اروم نیوز، مدتی است که بازار با کمبود و گرانی کالاهای اساسی به خصوص مایحتاج ضروری مردم مانند روغن و گوشت مرغ مواجه شده اید و مسوولان استانی بارها قول داداند که بازار به سامان برسد و هر روز به بازرسی از بازار پرداخته و وعده توزیع اقلام را در هفته بعد اعلام می‌کردند.

اما این وضعیت بهبودی نداشت و مردم در شب عید باید کالای خود را با چند برابر قیمت می‌خریدند یا اینکه از ساعت ساعت ۶ صبح تا ۱۴ عصر در صف خرید می‌ماندند تا بتوانند مرغ یا روغن خریداری کنند.

این روند نشان می‌دهد که مسئولان در مساله نظارت بر بازار ناتوان و دست بسته هستند و این عامل عرصه را برای جولان دادن دلالان و سودجویان باز کرده است.

در این رابطه به سراغ یک کارشناس اقتصادی رفتیم تا نظر متخصصان این بخش را نیز در این رابطه بشنویم.

بی‌برنامگی دولت موجب ایجاد هیجانات در بازار شده است

دکترای اقتصادی گفت: در اقتصاد کشور ما عوامل متعددی بر ٢ عامل عرضه و تقاضا تاثیر گذارند ولی آنچه بسیار مهم و قابل کنترل توسط دولت می تواند باشد، وقفه در تخصیص ارز، حجم بالای نقدینگی ، احتکارکالاها ، رانت اطلاعاتی و به وجود شبکه مافیا در توزیع کالا می توان اشاره کرد.

مهدی مقدم بیام کرد: ما قبول داریم که جنگ اقتصادی شکل گرفته و اقتصاد کشور سال‌هاست در معرض تلاطم و نوسانات شدید قیمت‌ها قرار گرفته است.

وی بیان کرد: نخستین شوک را نرخ ارز به بازارها و قیمت اغلب کالاها وارد کرد، اثرات این شوک منجر به افزایش قیمت تمام شده تولید بسیاری از کالاها مانند محصولات کشاورزی، دارویی و لبنی شد.

وی بیان کرد: به دنبال این جهش قیمت سفته بازان و سودجویان نیز از فرصت استفاده کرده و اقدام به احتکار و اختفاء کالاها در شب عید کردند این افراد سودجو شرایط بازار را سختتر کرده اند و به راحتی توانستند در بازار شب عید برای هر کالا هیجان ایجاد نمایند و ناگفته نماند زمینه این هیجانات را خود دولت با بی‌برنامگی خود ایجاد کرده است.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: جوهر هیجانات بازار وجود نقدینگی است و ما حجم نقدینگی بالایی در کشور داریم که مخرب بازار است و اگر وارد بازار هرکالایی شود مدیریت بازار را به هم می زند.

مقدم افزود: این عامل تقاضای کاذب در بازار ایجاد و بازار را با مشکل مواجه می کند.

وی ادامه داد: کارنامه دولت در خصوص کنترل و مدیریت بازارها چندان قابل دفاع نیست، دولت می توانست با سیاست پولی و مالی مناسب و استمرار عرضه، کنترل شبکه توزیع منتخب و تامین کالا از تولید کننده و وارد کننده تا زنجیره مصرف، بازار را کنترل کند و تعادل نسبی در بازار ایجاد نماید.

دکترای اقتصاد و استاد دانشگاه بیان کرد: می بینیم که مدتی است، قیمت برخی کالاها در مدار صعود قرار گرفته و گویا بنای پایین آمدن نیز ندارند و مبارزه با افزایش قیمت کالاها را می توان دارای ۲ بخش دانست، بخشی که مربوط به مسئولین است و آن ها باید با سیاست ها و برنامه ریزی های مناسب به مبارزه با این گرانی ها بپردازند و بخش دیگر که مربوط به مردم است و مردم خود باید با رعایت برخی مسائل از افزایش قیمت کاذب برخی کالاها جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید..
پیشرفت ۶۵ درصدی احداث پایگاه امداد جاده‌ای میاندوآب

مقدم اظهار داشت: در چند سال اخیر، همواره افزایش قیمت کالاها باعث شده است که مردم برای خرید آن کالاها هجوم بیاورند و تقاضا را افزایش دهند و در نتیجه باعث افزایش هر چه بیشتر قیمت آن کالاها شوند؛ برای نمونه صف های ایجاد شده برای خرید مرغ و روغن و اکثر کالاهای اساسی ٢ پیام به همراه دارد؛ یکی برای مردم و دیگری برای سودجویان.

وی افزود: پیام اول این بود که مردم عزم جدی و اتحاد لازم برای مبارزه با افزایش قیمت ها ندارند و هر کسی سعی دارد تا نفع شخصی خود را دنبال کند.

وی اضافه کرد: پیام دوم آنکه این صف های طولانی به سودجویان نشان می داد که هنوز هم می توانند قیمت ها را افزایش دهند، چرا که تقاضا برای آن وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه راه حل مردمی مقابله با این وضعیت چیست؟، افزود: وجود یک عزم جدی در مردم و اتحاد آن ها در راستای عدم خرید کالا مازاد بر مصرف روزانه، راه حل بسیار مناسبی جهت مبارزه با گرانی کاذب کالاهاست.

اما برای بررسی عملکرد دولت به سراغ برخی مسوولان رفتیم تا نظر آنها را در خصوص بازار کشور جویا شویم.

باید به مقابله با ویروس گرانی رفت

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی و نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه گفت: رئیس‌جمهور باید در رفتارش مردم را بر خود مقدم بداند چراکه ما مسئولین فدایی مردم هستیم و این رفتارها در شأن رئیس‌جمهور نیست.

حجت الاسلام سید سلمان ذاکر ادامه داد: گرچه برخی مصوبات اجازه خروج رئیس‌جمهور را نمی‌دهد ولی رئیس‌جمهور باید بین مردم باشد. او باید با تولید کنندگان جلسه بگذارد و فعالیت‌ها را افزایش دهد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: کاهش فعالیت‌های رئیس‌جمهور به معنای عقب‌نشینی و تهاجم ویروس به مردم است، روش گوشه‌نشینی و دور کردن خود از مسائل کشور باعث می‌شود که ویروس گرانی، تحریم، بی شغلی، بیکاری و معیشت به مردم بیشتر از کرونا آسیب بزند.

حجت الاسلام ذاکر بیان کرد: رئیس‌جمهور باید سایر ویروس‌ها را نیز مهار کند و واحدهای تولیدی به‌خواب‌رفته را احیا کند.

وی اضافه کرد: او باید ویروس تعهد ارزی و ویروس‌های گریبان‌گیر کشاورزی را حل کند این ویروس‌ها خطرناک‌تر هستند چراکه برخلاف کرونا که تمام می‌شود این ویروس‌ها به‌زودی رفع نمی‌شوند و به دلیل اثرات بلندمدت و آثار بیشترشان، خطرناک‌تر هستند.

گرانی‌های افسار گسیخته مردم را به سختی انداخته است

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی نیز در این زمینه با بیان اینکه حل مشکلات معیشتی مردم و کنترل قیمت‌ها اولویت مسئولان باشد، گفت: مسئولان و مدیران اجرایی در راستای حل مشکلات معیشتی مردم و کنترل قیمت‌ها در جامعه تلاش کنند.

بیشتر بخوانید..
توسعه زیرساختی مرز بازرگان زمینه ساز رونق اقتصادی

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی، به وضعیت معیشتی سخت مردم و گرانی‌های موجود در جامعه اشاره کرده و بیان داشت: شرایط بد اقتصادی و گرانی‌های افسار گسیخته در جامعه و درگیری مردم با ویروس کرونا و سختی‌های موجود باعث رنج بیشتر مردم شده و وظیفه مسئولین در تمامی زمینه‌ها رسیدگی و حل مشکلات است.

وی افزود: از مسئولین و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان انتظار می‌رود با همراهی مردم و با تمام توان و تلاش در مسیر حل مشکلات مردم قدم بردارند و در خدمت مردم باشند.

عدم عزم دولت برای رسیدگی به مشکلات معیشتی

نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم عزم جدی برای رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم و وضعیت اقتصادی موجود، گفت: نمی دانم دولتمردان از وضعیت بازار و قیمت ها خبر دارند یا نه؟ آیا می دانند که در کشور چه می گذرد و تورم هست؟ آیا می دانند که یک کالای مشابه به چند قیمت متفاوت فروخته می شود؟ آیا می دانند که قیمت ها روز به روز افزایش می یابد؟

مهدی عیسی‌زاده با بیان اینکه با این وضعیت احساس می کنیم که دولت خود را جدای از مردم می داند، افزود: مردم ولی نعمت ما بوده و در همه صحنه ها حاضر بوده و حماسه آفرینی کرده اند و همین مردم نیز دولت و مجلس را سر کار آورده اند و در واقع هر چه داریم به برکت مردم است و باید به فکر این مردم بود و مشکلات آنها را برطرف کرد.

وی با اشاره متاسفانه اینگونه به نظر می آید که همتی از سوی دولت برای حل مشکلات مشاهده نمی شود، اظهار کرد: در این اوضاع که کرونا نیز مشکلات زیادی را ایجاد کرده است، از رئیس دولت و مسئولان امر انتظار داریم که بازار را به حال خود رها نکرده و به مسائل معیشتی و اقتصادی رسیدگی و مشکلات معیشتی مردم را برطرف کند.

عیسی زاده تصریح کرد: فرماندهان در دوران دفاع مقدس مانند شهید باکری ها و همت ها و باقری ها و خرازی ها و شهیدسلیمانى خط مقدم بودند و امروز نیز در جنگ اقتصادی باید از این فرماندهان دوران دفاع مقدس درس گرفته و مانند آنها در صحنه باشیم و مشکلات را حل و قفل‌ها را بگشاییم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه مسئولان اجرایی باید از خواب بیدار شده و به مشکلات رسیدگی کنند، اظهار کرد: باید مسئولان حضور میدانی داشته باشند چرا که با پشت میز نشستن و یا در محل کار خود را حبس کردن نمی‌توان فهمید که در این اوضاع سخت بر مردم چه می‌گذرد.

عیسی زاده با اشاره به اینکه دولت و مسئولان اجرایی باید اقدام عاجل و فوری در این زمینه انجام دهند، تصریح کرد: قیمت اساسی ترین کالاهای زندگی چند برابر شده است و روز به روز افزایش می یابدو دولت باید چاره ای به این وضعیت بیاندیشد.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=373544

نوشته های مشابه

28اردیبهشت
روی اشک تمساح پس انداز نکن!
28اردیبهشت
فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد
با حضور سردار شهسواری؛

فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.