تاریخ : چهارشنبه, ۶ بهمن , ۱۴۰۰
گزارش؛

عشایر قشری توانمند در تولید و توسعه اقتصادی

  • کد خبر : 371909
  • 04 اسفند 1399 - 8:16
عشایر قشری توانمند در تولید و توسعه اقتصادی
عشایر به عنوان بخشی از بازیگران اصلی عرصه اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار به شمار می‌روند و نقش موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند و می‌توانند در رونق اقتصادی گام‌های موثری بردارند.

به گزارش اروم نیوز، عشایر نقش موثری را در رونق اقتصادی  و تحقق اقتصاد مقاومتی دارند , باید خود را در همه امور کشور سهیم و شریک بدانند، بدون شک تولیدات عشایر می‌تواند به توسعه ملی  و استانی در ابعاد گوناگون کمک فراوانی کند.

در زمینه اقتصاد با وجود تعدادی دام در بسیاری از روستاهای ایران و اشتغال محدود برخی از قبایل در مناطق ییلاقی و قشلاقی به کشاورزی، اساس اقتصاد روستایی به زراعت و اقتصاد عشایری به دامداری مبتنی بوده است و این عشایر همیشه با تولید محصولات پروتئینی و صنایع داری و غیرداری توانستند نقش موثری را در توسعه اقتصادی داشته باشند.

آذربایجان غربی با دارا بودن ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری با حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت، ۲۵ درصد محصولات پروتیینی این استان را تولید و روانه بازار هدف می‌کنند؛ جمعیت عشایری آذربایجان‌غربی چهار درصد از جمعیت کل استان و ۱۱ درصد از جمعیت روستایی استان را شامل می‌شود و این نشان از میزان تاثیرگذاری عشایر در تولید انواع محصولات دامی و غیردامی است.

۲ میلیون واحد دامی در اختیار عشایر آذربایجان‌غربی است

مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی به اروم نیوز، گفت: عشایر این استان حدود ۲ میلیون واحد دامی سبک و سنگین را در اختیار دارند و انواع محصولات لبنی و پروتئینی را تولید و و روانه بازار مصرف می‌کنند.

علی ناجی اظهار داشت: عشایر این استان با این تعداد واحد دامی سالانه بیش از ۶۸ هزار تن انواع محصولات دامی و پروتئینی را تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند.

وی اضافه کرد: از این میزان ۱۶ هزار تن گوشت قرمز، ۵۰ هزار تن شیر و ۲ هزار و ۱۰۰ تن نیز پشم و مو است که سهم ۲۵ درصدی در تولیدات این بخش را در استان به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: عشایر با امکانات محدود خود نقش برجسته و مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند.

ناجی بیان کرد: می‌توان با احیا و تقویت مهارت‌های عشایر و ارائه طرح‌های مشتری‌پسند و طبق نیاز بازار در راستای تحقق شعار سال (جهش تولید) گام‌های موثری را برداشت.

عشایر آذربایجان‌غربی رتبه اول تولید شیر در کشور را دارند

مدیرکل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: عشایر استان با دارا بودن بیش از ۲ میلیون واحد دامی و تولید ۵۰ هزار تن شیر در سال رتبه اول کشوری را در اختیار دارند.

بیشتر بخوانید..
عشایر آذربایجان غربی در محور توسعه /تولید سالانه ۷۳ هزار تُن محصول دامی

علی ناجی اظهار داشت: آذربایجان غربی با داشتن ظرفیت و  پتانسیل‌های عشایری طبق ارزیابی های سازمان امور عشایر و سازمان برنامه و بودجه کشور بعد از استان‌های فارس و خوزستان، جایگاه سوم جمعیت عشایری را به خود اختصاص داده است.

وی افزود:  همچنین ۲۵ درصد تولیدات پروتیینی در آذربایجان غربی توسط عشایر تولید و به بازار عرضه می ‌شود.

اما عشایر برای حیات دام خود و توسعه اقتصادی بیش از پیش نیازمند مراتع برای چرای دام‌ هستند و در واقع منابع طبیعی به‌عنوان  بستر حیات، عامل اصلی برای حرکت و رسیدن به توسعه پایدار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا پوشش گیاهی نقش ارزنده وزیر بنایی برای  ادامه حیایت دامداری دارد.

۱.۶ میلیون هکتار از منابع طبیعی آذربایجان‌غربی در اختیار عشایر است

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی گفت: از مجموع ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی و مراتع، یک میلیون و ۶۱۵ هزار هکتار قلمرو زیستی عشایر استان را تشکیل می‌دهد و در اختیار آنهاست.

علی ناجی اظهار داشت: این میزان حدود ۶۰ درصد عرصه‌های منابع طبیعی را تشکیل می‌دهد و علاوه بر آن ۶۰ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم آذربایجان‌غربی در اختیار عشایر این استان است.

نقش روستاییان و عشایر در زمینه توسعه و رشد اقتصادی نباید نادیده گرفته شود زیرا این قشر محروم از امکانات اولیه زندگی و امور رفاهی، برای عمران و آبادانی کشور زحمات فراوانی را متحمل شده‌اند.

بخشی از این تلاش ها نیز در بخش تولیدات صنایع دستی بیش از پیش به چشم می خورد و عشایر آذربایجان غربی در این بخش رتبه های نخست کشور را از آن خود کردند.

عشایر آذربایجان‌غربی سالانه ١٩هزار جفت صنایع غیرداری تولید می‌کنند

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی گفت: عشایر این استان با تولیدی سالانه ۱۹ هزار جفت انواع صنایع دستی غیرداری جزو رتبه‌های نخست کشور در بین استان‌های عشایرنشین است.

علی ناجی اظهار داشت: این محصول‌های تولید شده در صنایع دستی غیرداری شامل انواع کلاه، دستکش، پاپوش و گیوه است.

وی ادامه داد: همچنین عشایر این استان با تولید سالانه ۱۵ هزار ۷۰۰ مترمربع انواع قالی و قالیچه ۱۰ درصد از تولیدات کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

اما در کنار تولید و توسعه اقتصادی توسط عشایر، رسیدگی به این قشر نیز مورد توجه مسوولان قرارگرفته و توانستند بخشی از نیازهای این قشر را تامین کنند.

بیشتر بخوانید..
پایان نامعلوم رویای خانه دار شدن/ طرح مسکن جوانان را چند قدم به خانه دار شدن نزدیک می کند؟

حدود ۷ هزار خانوار عشایری تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفتند

رییس امور تعاونی‌ها و نظام بهره‌برداری سازمان امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در این استان زندگی می‌کنند که تاکنون با توجه و تلاش مسوولان ۶ هزار و ۹۳۹ خانوار از این تعداد از خدمات بیمه اجتماعی روستاییان استفاده می‌کنند.

غلامرضا سرخوانی بیان کرد: در بخش بیمه دام عشایری نیز تاکنون ۲۸۹ هزار و ۵۹ راس دام تحت پوشش قرار گرفته و در بخش خرید و توزیع سوخت نیز تاکنون ۱۰۳ میلیون لیتر در بین عشایر توزیع شده است.

۲۵ هزار تُن نهاده‌ دامی بین عشایر آذربایجان‌غربی توزیع شد

رییس امور تعاونی‌ها و نظام بهره‌برداری سازمان امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: ۲۵ هزار تن انواع نهاده‌های دامی  از جمله جو، ذرت، سبوس و انواع کنسانتره طی امسال توسط تشکل‌های عشایری این استان در بین عشایر توزیع شده است.

غلامرضا سرخوانی افزود: با توجه به نقش تعاونی عشایری در راستای بهبود امکانات قابل دسترس این قشر و در راستای حمایت از آنان، ۱۰ تعاونی عشایر و یک اتحادیه در این استان تشکیل شده و مشغول فعالیت است.

وی افزود: ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری با حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت از خدمات این تعاونی‌ها در آذربایجان غربی بهره‌مند می‌شوند.

وی اضافه کرد: این اتحادیه‌ها در بخش‌های دامپروری، پرورش مرغ بومی، پرورش قارچ، تولید گیاهان دارویی، تولید صنایع دستی، فرآورده‌های دامی و تولیدات مختص عشایر فعالیت می‌کنند.

١۶٣ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر آذربایجان‌غربی پرداخت شد

رییس اداره بهسازی امور تولید سازمان امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت: ١۶٣ میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش با بازپرداخت یکساله و سود ١٠ درصد به عشایر متقاضی در این استان پرداخت شد.

نادر پرویشی افزود: این تسهیلات از طریق شرکت تعاونی عشایری برای تامین علوفه و بهسازی اماکن نگهداری دام به آنها پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: این سازمان آمادگی دارد تا به بخش‌های بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی عشایر و تامین سرمایه در گردش تسهیلات پرداخت کند.

حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت با ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در آذربایجان‌غربی زندگی می‌کنند که با این آمار ۹ درصد جمعیت عشایری کشور در این استان سکونت دارند و نقش موثری را در رونق اقتصادی می توانند داشته باشند.

انتهای پیام /

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=371909

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.