تاریخ : جمعه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰
4
گزارش؛

هدیه‌ای ناب به اندازه دانستن آب

  • کد خبر : 371529
  • 15 بهمن 1399 - 12:31
برعکس برخی از زنان بالای شهری که تب طلا و دورهمی های مجلل از خود بیخودشان کرده، او تب دانایی و توانایی دارد و شب و روزش را در این مسیر به هم گره زده است تا مرهمی بر زخمهای زندگیش بیابد.

به گزارش اروم نیوز، روسری سفیدش را سرش می‌کند، گالش های با دوامش را که همراه همیشگی‌اش هستند به پا می‌کند و با نام خدا راهی کوچه پس کوچه ها می‌شود تا بار دیگر در مسیر درنگ و خویشتنداری قلمرو زندگی زیبایش را با عزت صیانت کند.

با گذر از کوچه های تنگ و بد بوی محله شان و فرار از زیر نگاههای پرسشگر اهالی که از بیکاری کنار جدولهای محله کشتارگاه سرک به زندگی مردم می کشند، به دنبال آرزوهایش می‌رود شاید روزی زندگی آرمانی اش را از میان تصادم هایی که زخمشان بر روانش نقش بسته به چنگ آورد.
این زن عاشق درس خواندن است در کودکی پدرش به علت فرهنگ روستا و حرف مردم و از یک سو تنگدستی اجازه نداد تا ادامه تحصیل دهد و تا ۵۵ سالگی در تب و تاب بالای یادگرفتن سواد سوخته و ساخته است.
سه فرزند دارد که همه شان را تشویق به درس خواندن و تحصیل کرده‌است و از وقتی همسرش که ماموستای روستا بوده مریض شده، خودش تامین مخارج خانه و تحصیل بچه هایش را به گردن گرفته‌است.
روزهای تابستان را در کارگری در باغ ها و مزارع برای مردم سیب دستچین می‌کند و دستهایش با پینه های قدیمی گواهی براین ادعایش است.
پاییز که فرا می‌رسد و کار کشاورزی تمام می‌شود، به مراکز یادگیری محلی نهضت سوادآموزی در محله کشتارگاه ارومیه ملحق می‌شود و در کنار خیاطی به کتابخوانی می‌پردازد چرا که علقه ای چندین ساله با این مرکز و سواد آموزانش دارد.
این حکایت زیتون، زنی ۵۵ ساله با اراده ای آهنین است که همپای صدها بانوی دیگر قهرمانانه در پی رسیدن به اهدافشان هستند و در مرکز یادگیری محلی در پاییز و زمستان و بهار درس می‌خوانند و هم کار می‌کنند.
این زن خستگی ناپذیر با تمام دردها و مشکلاتش خیاطی و بافتنی را در کنار سواد در این مرکز آموخته است وحالا خودش هم محصولاتش را می فروشد و هم به دختران و زنان سوادآموز محروم این محله در مرکز یادگیری خیاطی و بافتی آموزش می‌دهد.
دوستانش می‌گویند برای یکی رایگان مقنعه دوخته، برای دیگری مانتو و برای دخترکی که پدرش در زندان است، یک عروسک زیبا از همان‌ها که ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد، بافته چون معتقد است خوبی و نیکوکاری عظمتش بلندتر از دماوند است و همیشه پای حرفهایش هست.
زیتون دوبار عمل باز روی سرش انجام شده چون تومور مغزی داشت و هر دوبار جان سالم به در برده‌است و به شکرانه این نعمت سلامتی برای همه زنان و دختران مرکز امید و شادی را با بگو بخندهایش هدیه می‌دهد.
وی آرزوی بزرگی داشت که به حسرت تبدیل شد و آن خرید یک لپ تاپ برای پسر دانشجویش بود ولی درس پسرش این بهار تمام شد و فوق لیسانس روانشناسی اش را گرفت و زیتون هروقت او را می بیند شرمندگی نفسهایش را تنگ می‌کند.
زیتون در آخر گپ و گفتمان با بیان اینکه هرچیز خیلی زیاد و خیلی کم ادم ها را ویران یا گمراه می‌کند جز سواد که زیادش هم خوب است ادامه داد: باید و می‌باید در جنگ و درنگ با روز و روزگار و به دنبال دانش بود.
درتصورش خودش را مثل درخت سیب می‌بیند که همه زمستان، تن و جانش لرز را تحمل می‌کند، چون می‌داند بهار در راه است و پس از آن به شکوفه می‌رسد تاچند قدم مانده به تابستان، قرمز آبدار دست‌چین شود.
پای صحبتهای مدیر مرکز یادگیری اندیشه در منطقه اسلام اباد ارومیه که بنشینی بیشتر لذت دانایی در ذهنت نقش می بندد و به ارزش اقدامات انجام شده در این مناطق و مراکز در قالب فعالیتهای شتاب بخشی به سواد اموزی می‌توان پی برد.
به گفته نسرین آخوندی بیش از ۵۲۵ بانوی بیسواد، سواد و در کنار آن مهارتهای دیگر از جمله خیاطی، بافتنی و گلدوزی و حتی کامپیوتر را در سال تحصیلی ۱۳۹۸ و ۹۹ آموخته‌اند تا مرهمی برزخمهای زندگیشان گذاشته باشند.
وی با چهره ای پر از امیدواری و انرژی که به قول خودش از سواد آموزانش عاریه گرفته‌، افزود: “زیتون” جزوی از این ۵۰۰ و اندی قهرمان سوادآموزی بود که در این مرکز پا به پای هم پیش می‌رفتند و عاقبت توانست تا پایه پنجم و ششم تحصیل کند.
مدیر مرکز یادگیری اندیشه ارومیه با اشاره به اینکه انگیزه و علاقه گام اول در آموختن است، گفت: بانوان سوادآموز در این مرکز یادگیری می‌توانند به طور رایگان آموزش مهارتهای زندگی و شغلی را دریافت کنندو کمک خرج منزلشان باشند.
وی با بیان اینکه زیتون توانسته در این زمینه موفق باشد و به یک خیاط خوب تبدیل شود، افزود: سواد آموزان توانمند مرکز بعد از طی دوره ها و اخذ امتحان در سازمان فنی و حرفه ای در کارگاه این مرکز مشغول به کار می‌شوند.
آخوندی اضافه کرد: پنج نفر سواد اموز در کارگاه خیاطی کار می‌کنند و ۱۰ نفر نیز با گرفتن سفارش از مرکز در منازلشان به دوخت و دورز مشغولند و در آمدی بین ۸۰۰ تا ۱٫۵ میلیون تومان در ماه دارند.
وی با اشاره به اینکه در سایه حمایت آموزش و پرورش و استقبال سوادآموزان منطقه اسلام آباد ارومیه که از مناطق بسیار محروم است در صدد گسترش اموزشهای مهارتی است گفت: طرحی در این زمینه ارائه کرده‌است که توسط صندوق کارآفرینی تایید شده‌است.
وی افزود: با اخذ وام کارآفرینی به زودی خواهد توانست تا آموزشهای مهارتی بیشتری ازجمله قالی بافی، چرم دوزی و گلدوزی و سایر مهارتها را در راستای توانمند سازی زنان سواد آموز ارائه کند.
داده های آماری نشان دهنده افزایش نرخ باسوادی زنان در سال های بعد از انقلاب است به گونه ای که در سال های نخستین که انقلاب به پیروزی رسیده بود نرخ باسوادی بانوان ایرانی ۲۴.۲ درصد بود در حالی که میانگین جهانی آن در همان سال بیش از ۶۰ درصد و نرخ باسوادی زنان استان ۳۵ درصد اعلام شده بود.
طبق اطلاعات ارائه شده از سوی مسوولان اداره سواد آموزی استان، این آمار در آذربایجان غربی با جمعیت یک میلیون و ۱۲۴ هزار نفری خود که حدود ۷۵۲ هزار نفر از جمعیت آن روستایی بودند، بیشتر خودنمایی می کرد به گونه ای که در آن سال های ابتدایی پیروزی انقلاب، ۳۱۶ هزار نفر از زنان روستایی و ۹۱ هزار و ۸۹۸ نفر از کل زنان شهری استان بیسواد بودند.
اما پیروزی انقلاب اسلامی و در پی آن پیام امام راحل در هفتم دی ماه سال ۵۸ که باید به سوادآموزی و آموزش بزرگسالان به عنوان یک پدیده نیازمند علم و تخصص ویژه نگریسته می شد، موجب شد تا دانش افزایی و سواد آموزی از آموزش بزرگسالان و کودکان محروم از سواد گرفته تا زنان در کشور مورد توجه جدی قرار گیرد.
مردم محوری، خانواده محوری، مسجد محوری و مدرسه محوری، ارکان اصلی در شیوه اجرای برنامه سواد آموزی و آموزش همگانی از نظر حضرت امام (ره) بود که باعث شد تا زمینه تحصیل و کسب سواد برای بانوان کشور فراهم شود و بانوان آذربایجان غربی نیز که به علت مسایل فرهنگی و آداب و سنن حاکم محروم از سواد بودند توانستند سهم خود را از سفره وسیع سواد آموزی به نیکی تصاحب کنند و برتارک صحنه های اقتصادی و اجتماعی بدرخشند.
امروز در سایه این بسیج همگانی شاهد ارتقای بسیاری از شاخص‌های سلامت در خانواده و جامعه، خودباوری در زنان، شاخص‌های آموزشی و امنیتی و سایر موارد هستیم که همه این مسایل در سایه ارتقای سطح سواد بانوان استان حاصل شده است.
شاخص باسوادی بانوان ۵۰.۷ درصد افزایش دارد
مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی با بیان اینکه شاخص باسوادی بانوان استان قبل از انقلاب ۳۵.۳ درصد بود گفت: طبق آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵ شاخص باسوادی بانوان با ۵۰.۷ درصد رشد به ۸۶.۲ درصد ارتقا یافته است.
وی با اشاره به لزوم انسداد (بستن ِ) راه های بی سوادی به خصوص در مورد بانوان گفت: ۹۰ درصد فعالیت های سوادآموزی در استان به بانوان اختصاص دارد و شکاف بین سواد زنان و مردان در گروه سنی هدف ۸.۸ درصد است.
منافی تعداد زنان باسواد آذربایجان غربی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال را ۸۹۳ هزار و ۱۱۰ نفر اعلام کرد و افزود: نرخ باسوادی زنان شهری استان ۹۱ درصد و زنان روستایی ۷۶.۸ درصد است.
مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی با بیان اینکه تعداد مردان برخوردار از نعمت سواد در استان یک میلیون و ۴۷۳ هزار نفر است، ادامه داد: نرخ باسوادی مردان روستایی ۹۱.۸۴ درصد است که این نرخ در میان مردان شهری ۹۶.۷۴ درصد است.
وی با بیان اینکه ۹۲.۸ شهروندان آذربایجان غربی باسواد هستند، ادامه داد: اختلاف میزان باسوادی در مناطق شهری و روستایی بین ۱۲.۲ درصد بوده و موضوع باسوادی تاثیر مستقیمی بر مهاجرت از روستا به شهر دارد.
مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی ادامه داد: طبق برنامه ریزیها تلاش می‌شود تا سال ۱۴۰۴ با همکاری استانداری و سایر نهادهای مرتبط بتوان با به صفر رساندن بی سوادی در گروه سنی ۱۰-۴۹ سال ریشه بی سوادی در استان را خشکاند.
اختلاف بین باسوادی زنان و مردان کاهش یافته است
معاون اموزش ابتدایی و سرپرست معاونت سواد اموزی استان در این باره با اشاره به لزوم انسداد (بستن ) راه های بی سوادی به خصوص در مورد بانوان گفت: بیش از ۷۰ درصد فعالیت های سوادآموزی در استان به بانوان اختصاص دارد و شکاف بین سواد زنان و مردان در گروه سنی هدف ۸.۸ درصد است که نسبت به اوایل انقلاب که ۲۵ درصد بود کاهش یافته است.
جامعی تعداد زنان باسواد آذربایجان غربی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال را ۸۹۳ هزار و ۱۱۰ نفر اعلام کرد و افزود: نرخ باسوادی زنان شهری استان ۹۱ درصد و زنان روستایی ۷۶.۸ درصد است .
وی با اشاره به مشکلات موجود در مسیر سواد آموزی و تحصیل بانوان بیان کرد: مشکلات فرهنگی در مناطق روستایی و حاشیه شهرها، فقر اقتصادی، استفاده از دختران به عنوان نیروی کار در روستاها، نبود زیرساختها و امکانات برای ادامه تحصیل دختران در مناطق صعب العبور روستایی و کوهستانی، ازدواج در سنین پایین، عدم اجباری بودن اموزش عمومی و نگاه منفی برخی از افارد پر نفوذ در جوامع محلی نسبت به تحصیل دختران از مواردیست که مانع ادامه تحصیل دختران بوده و می باشد.
جامعی اضافه کرد: شهرستان نقده با ۹۳.۴ درصد آمار باسوادی پیشتاز استان است اما بیشترین باسوادی زنان در میاندواب ثبت شده که ۹۰.۵۳ درصد جمعیت هدف را شامل می شود .
وی گفت: در این شهرستان ۱۷۰ هزار نفر با سواد هستند و میزان بی سوادی تا پایان سال ۱۳۹۷، هشت هزار نفر بود و در بین سال های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ در این شهرستان سه هزار نفر سواد آموز جذب شده‌است.
فاصله بین باسوادی زنان و مردان در آذربایجان غربی کاهش یافته است
رییس اداره دوره های سواد آموزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه اختلاف و فاصله درصد باسوادی زنان و مردان بعد از انقلاب مطلوب تر شده است گفت:قبل از پیروزی انقلاب اختلاف درصد باسوادی زنان و مردان در گروه سنی ۶ سال به بالا ۲۵.۴ درصد و در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ۲۸.۳۴ درصد بود.
عزت اله فهمی گفت: این فاصله بعد از انقلاب در گروه سنی ۶ سال به بالا به ۱۲.۶ و در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال به ۸.۸ درصد رسید.
رییس اداره دوره های سواد آموزی آذربایجان غربی با بیان اینکه طبق آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵ تعداد مردان برخوردار از نعمت سواد در استان یک میلیون و ۴۷۳ هزار نفر است، ادامه داد: نرخ باسوادی مردان روستایی ۹۱.۸۴ درصد است که این نرخ در میان مردان شهری ۹۶.۷۴ درصد است.
وی با بیان اینکه ۹۲.۸ شهروندان آذربایجان غربی باسواد هستند، ادامه داد: اختلاف میزان باسوادی در مناطق شهری و روستایی بین ۱۲.۲ درصد بوده و موضوع باسوادی تاثیر مستقیمی بر مهاجرت از روستا به شهر دارد.
هماهنگی و تعامل مسوولان در بکارگیری سیاست های مضاعف تشویقی برای هدایت آموزش دهنده ها به مناطق مرزی و اعمال محدودیت‌ها برای بی‌سودان در کشور راهکاری بود که این کارشناس برای تحقق سریعتر برنامه های سواد آموزی ارائه کرد.
آذربایجان‌غربی طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال دارای ۱۹۵ هزار بی‌سواد است که از این تعداد ۴۵ هزار نفر تاکنون باسواد شده‌اند.
آذربایجان‌غربی دارای سه‌هزار آبادی است، شرایط اقلیمی استان و صعب العبور بودن مسیر بسیاری از روستاها، درآمد اندک و مشکلات اقتصادی و فرهنگ حاکم در خانواده‌های روستایی موجب شده تا تمایل به تحصیل به ویژه در میان دختران و بانوان در استان کاهش یابد و ساکنان این مناطق تمایل کمتری به سوادآموزی داشته باشند.
انتهای پیام/

بیشتر بخوانید..
اعلام لیست ١۶٠٠ تحریم، به تیم مذاکره‌ کننده شرط اولیه عمل به برجام است
لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=371529

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.