تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
11
انباشت بی‌تدبیری مسوولان!

خرید بهداشتی سیب صنعتی؛ تلاشی بی فرجام/ مسؤولان قادر به مجاب کردن کارخانه‌داران برای خرید از مراکز مجاز نیستند؟

  • کد خبر : 368808
  • 16 دی 1399 - 6:55
خرید بهداشتی سیب صنعتی؛ تلاشی بی فرجام/ مسؤولان قادر به مجاب کردن کارخانه‌داران برای خرید از مراکز مجاز نیستند؟
نبود برنامه‌ریزی‌های دقیق، مدون و عدم انسجام دستگاه‌های دولتی در برخورد با خرید و فروش سیب صنعتی و دپوی آن در کنار جاده‌های آذربایجان‌غربی موجب شده تا امسال نیز شهروندان شاهد انباشت هزاران تن سیب در کنار جاده‌ها باشند.

به گزارش اروم نیوز، سالانه در فصل برداشت سیب درختی در اوایل پاییز به علت وزش بادهای فصلی، سیب‌های درختی آذربایجان‌غربی با ریزش بسیاری مواجه می‌شوند و نبود برنامه‌ریزی‌های دقیق و مدون و عدم انسجام دستگاههای دولتی در برخورد با این موضوع باعث شده تا دلالان در این بخش پول‌های کلانی را به جیب بزنند و این امر از سفره کشاورزان استان کسر می‌کند.

در کنار این مسایل، موضوع مهمتر جلوه‌های بسیار ناخوشایند این موضوع است که با انباشته شدن میوه‌های تابستانه به خصوص سیب درختی در حاشیه جاده‌ها و حریم راه‌ها، جلوه‌ای نامطلوب از سیمای کشاورزی آذربایجان‌غربی را به رخ تمام مسافران و رهگذران از این مسیرها می‌کشد.

این موضوع که در سه سال اخیر با اعتراض فعالان رسانه‌ای استان مواجه شده‌، موجب شد تا در سال ۱۳۹۶ برای نخستین بار دولت خرید تضمینی محصول سیب درختی را در آذربایجان‌غربی جزو برنامه‌های خود قرار دهد و از این راه دست کشاورزان را بگیرد.

اما پای واسطه‌ها و طمع صاحبان صنایع تبدیلی این بار هم دامن کشاورزان را گرفت و دست کشاورزان استان باز به جایی بند نشد و مشکلات بهداشتی بسیاری را نیز تولید کرد.

در سال ۱۳۹۸ جمعی از مسوولان مرتبط با این موضوع گرد هم آمدند تا با چاره اندیشی و تعامل براین مشکلات چیره شوند و نتیجه آن، اعطای مجوز به برخی خریداران سیب درختی بود که شاید بتوانند از این رهگذر باری از دوش کشاورزان برداشته و مشکلات بهداشتی را رفع و سیمای جاده‌ها را بهتر کنند.

در این راستا به بیش از ۳۰ مرکز مجوز اعطا شد و در کنار بخش خصوصی، تعاون روستایی نیز با نظارت مسوولان استانی و دستگاه‌های مرتبط در این زمینه فعال شدند.

اما آنچه مشهود بود، این مراکز و دلالان همچنان به کار خود ادامه دادند و انباشت سیب درختی زیر درختی همچنان بر سینه جاده‌های استان سنگینی کرد.

پاییز امسال دوباره مسوولان آذربایجان‌‌‌غربی عزم خود را جزم کردند تا شاید مهر پایانی براین پدیده زشت بزنند و مسیرهای قانونی و موجهی رابرای خریداری این محصولات بازتعریف کرده و دست سودجویان و واسطه‌های بازار را کوتاه کنند و محصولی بهداشتی و استاندارد را به دست کارخانه‌ها و صنایع تبدیلی استان برسانند اما باز کار آنان بی نتیجه ماند و دلالانی که هیچ ردی از آنان برجای نمی‌ماند، باز پیروز میدان شدند.

بیشتر بخوانید..
بیش از ۸۰۰ کیلوگرم پیله تر ابریشم در آذربایجان غربی تولید می‌شود

گذشته از گردش مالی ۱۰ میلیاردی در این بخش برای دلالان اجیر شده، ناتوانی مسوولان رده بالای استانی در کنترل انباشت سیب صنعتی در کنار جاده‌ها و بی‌نتیجه بودن نشست‌های برگزار شده موضوعی است که در مباحث کلان اقتصادی و صادراتی جای تامل دارد.

همکاری کارخانه‌های صنعتی زمینه ساز ساماندهی مراکز عرضه سیب صنعتی

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان‌غربی در این رابطه گفت: برچیده شدن فروش سیب صنعتی در کنار جاده‌ها منوط به همکاری عوامل خرید کارخانجات تبدیلی از مراکز خرید مجاز و عدم ایجاد مراکز غیر مجاز توسط عوامل ذکر شده، است.

حسین سیوانی بیان کرد: ظرفیت محدود کارخانجات و محدودیت زمان تولید و نیز تولید بالا، ساماندهی و ایجاد مراکز خرید سیب صنعتی توسط سازمان‌های جهاد کشاورزی و تعاون روستایی در سطح شهرهای تولید کننده سیب را بسیار ضروری تر کرده است.

وی تعامل بین بخشی را مهمترین راهکار این موضوع برشمرد و اضافه کرد: همکاری تنگاتنگ دستگاه‌های اجرایی مرتبط از جمله دادگستری، دانشگاه علوم پزشکی، راهداری، حمل نقل جاده ای، نیروی انتظامی آذربایجان غربی و سایر ادارات می‌تواند کمک شایسته‌ای به کاهش میزان انباشت سیب صنعتی در کنار جاده‌ها باشد.

حال بعد از اتمام فصل برداشت و خرید باید از مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان‌غربی سوال کرد چرا به رغم ساماندهی و آماده سازی ۱۵ مکان مجاز در  مرکز و سایر شهرهای تولید کننده سیب استان توسط سازمان جهاد کشاورزی و آماده سازی ۳۷ مرکز خرید توسط سازمان تعاون روستایی با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی در این راستا اصحاب رسانه و شهروندان همچنان شاهد دپوی سیب در کنار جاده تا یک‌ماه گذشته بودند؟

۲۷ درصد سیب تولیدی آذربایجان‌غربی صنعتی است

بر اساس گفته‌های رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی امسال یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب درختی در استان تولید شد که از این میزان ۳۰۰ هزار تن، صنعتی است.

بیشتر بخوانید..
احساس نیاز کارآفرین لازمه پیشرفت

طبق اظهارات وی نیز مراکز خرید و فروش محصول درجه ۳ یا همان سیب صنعتی در ۳۰ سال گذشته کنار جاده‌ها بوده و مشکل دارد.

وی ادامه داد: در این راستا ۳۷ غرفه خرید سیب صنعتی توسط سازمان تعاون روستایی برپا  و همچنین ۱۴ متقاضی بخش خصوصی و تعدادی از سردخانه‌های استان هم به این امر پرداختند.

غلی رغم درخواست‌های چندین باره رسول جلیلی از کارخانه‌داران در این مسیر و همراهی با مسوولان در باره خرید و فروش توسط جایگاه‌داران  که در مراکز مجاز نسبت به خرید محصولات اقدام کرده تحولی در این زمینه مشاهده نشد و منظر زشت انباشت میوه‌های زیر درختی در کنار جاده‌ها خودنمایی کرد.

هم اکنون جای این سوال است که آیا دستگاه ناظربرنحوه خرید کارخانجات  در آذربایجان‌غربی وجود دارد و چرا خرید خارج از مکان‌ها و محدوده‌های تعیین شده این همه بازار گرمی دارد؟

چگونه است که هیچ بخشی قادر به کنترل و نظارت دقیق بر این خرید فروش‌ها نیست؟

چرا مسوولان استان قادر به مجاب کردن کارخانه داران استان برای خرید از مراکز بهداشتی و مجاز نشدند و دوباره خرید و فروش غیر مجاز و غیر بهداشتی رونق داشت؟

لازم است دستگاه‌هایی که ساعت‌ها در این ایام کرونایی برای این موضوع جلسات متعدد بدون حضور خبرنگاران برگزار کرده‌اند ۲ ماه بعد از پایان فصل خرید برای تنویر افکار عمومی گزارش کاملی از نحوه مقابله با این خریداران غیر مجاز سیب صنعتی و دلالان و متخلفان را ارائه کنند تا زحمات آنان نیزدراین زمینه ناگفته نماند.

آذربایجان‌غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که سالانه ۶ تا ۶.۵ میلیون تن محصول از این اراضی برداشت و روانه بازار مصرف می‌شود.

۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار هکتار از مجموع یک میلیون هکتاری اراضی قابل کشت استان زیر کشت انواع محصولات زراعی و باغی قرار می‌گیرد.

سیب، چغندر قند، گندم، جو، کلزا، انگور،انواع میوه های هسته دار و سبزی و صیفی‌جات جزو تولیدات کشاورزان این استان است.

انتهای پیام /

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=368808

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.