تاریخ : پنج شنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۹
3
در سایه بی توجهی متولیان؛

احداث موزه مفاخر بوکان ۷ ساله شد

  • کد خبر : 366400
  • 05 آذر 1399 - 12:18
احداث موزه مفاخر بوکان ۷ ساله شد
باید منتظر ماند و دید که مسئولان شهرستانی به خصوص در حوزه فرهنگ و هنر تا چه اندازه در تلاش خواهند بود تا مجموعه " آثار بزرگ مردان بوکانی " را جمع آوری و با قرار دادن در موزه مفاخر شهرستان مردم این دیار از جمهوری اسلامی ایران را برای اولین بار صاحب موزه کنند.

به گزارش اروم نیوز به نقل از کانی پرس، تاریخ را بزرگ انسانهای از دیار نسل های مختلف پی‌ریخته اند و فرزندان نیک کردار، دست‌آورد نیاکان فرهنگ ساز خویش را به جان پاس داشته و از آن درس گرفته و بر عظمتش می‌افزایند.

نام آوران سرزمین تاریخی بوکان در جنوب حوزه آب ریز دریاچه چی چست(ارومیه)، نیز در بلندای تاریخ خدمات ارزنده ای را به فرهنگ و تمدن این سرزمین نیک پندار خیز عرضه داشته‌اند و در آسمان علم و ادب ایران درخشیده و شهرت بسیاری از آنان  از مرز فرهنگ کوردی فراتر رفته و دیگر فرهنگ ها را نیز در نوردیده است.

جایگاهی چنین رفیع می‌طلبد تا وارثان آن دوره‌های پر افتخار ضمن حراست از مفاخر گذشته راه تکامل و مسیر پویای فرهنگ درخشان این سرزمین را ادامه دهند.

وجود موزه ای با عنوان موزه مشاهیر و مفاخر، در شهر فرهنگ و ادب، بوکان برای معرفی، شرح زندگی نامه و نشان دادن آثار و افتخارات این بزرگ مردان به مردم علاقه‌مند به خصوص شهروندان، یکی از ضروریات و اولویت ها است.

ایده احداث موزه مفاخر بوکان هر چند به اویل دوره چهارم  شورای شهر بوکان بر می گردد اما اکنون و با گذشت نزدیک به هفت سال هنوز مردم نیک اندیش بوکان منتظر خبرهای خوبی از پایان کار این موزه در شهرشان هستند.

بعد از رایزنی های گسترده در نهایت با تلاش کمیسیون فرهنگی شورای شهر بوکان منزل شاعر غزل سرا و نام آور بوکانی استاد عباس حقیقی جهت تبدیل به موزه مفاخر بزرگان و نام آوران از وارثان ان نیک مرد در سال ۱۳۹۲ خریداری و جهت اقدامات اختصاصی تحویل شهرداری قرار گرفت.

هر چند در آن دوران مدیران وقت در شورای شهر و شهرداری تاکید بر حفط بافت تاریخی بنای منزل استاد حقیقی داشتند و بر این مهم استوار بودند که در همان ماه های اول و بعد از ترمیم جزئی مردم شاهد افتتاح این موزه باشند اما هیچگاه تا به امروز این وعده به دلایل مختلف به سر انجام نرسیده است.

با پایان دوره چهارم شورای شهر و آغاز دوره پنجم این شورا روند چگونگی احداث موزه مفاخر بوکان وارد فاز جدیدی شد و طراحان با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی نقشه ای جدید برای منزل استاد حقیقی در راستای تبدیل آن به موزه ارائه کردند که اکنون و بعد از چهار سال هنوز درگیر این مهم هستند و مردم بوکان منتظر بهره برداری از اولین موزه شهر خود.

«صبری رحیمی» به همراه «جعفر اسکی بغدادی» هر ۲ کارشناس ارشد معماری و نویسنده کتاب قلعه سردار (میراث سرداران بوکان)هستند که به گفته خودشان در سال ١٣٩٧ برای تهیه طرح توجیهی تبدیل خانه استاد عباس حقیقی به موزه مفاخر بوکان از سوی اداره میراث فرهنگی شهرستان بوکان به شورای این شهر و شهرداری معرفی شدند.

طرح آنها در شورای شهر تصویب شد و رحیمی در خصوص جزییات این طرح به خبرنگار زریان موکریان  گفت: در طرح پیشنهادی با کمترین تغییرات و با حفظ هویت خانه و با استفاده ازآجر خانه استاد حقیقی را به موزه مفاخر تبدیل می شود و برای اجرای طرح آقای شیرکو عبداللهی از متخصصان بوکانی مرمت آثار باستانی را پیشنهاد کردیم.

به هنگام اجرای طرح همه چیز به ناگاه تغییر کرد. به گفته «جعفر اسکی بغدادی» اجرای طرح به فردی به نام عباس زاده از تبریز و دانشجوی دکتری معماری در ترکیه سپرده شد و نظارت براجرا نیز با نامه فرماندار وقت بوکان به مهندس شورش عبادی واگذار شد.

عابدی که بر اساس نظرسنجی یک مجله معماری در سال ۱۳۹۷ به عنوان معمار برتر کشور معرفی شد نوع مصالح آمده در طرح پیشنهادی موزه مفاخر بوکان را تغییر داد و پیشنهاد کرد که در این طرح به جای آجر از سنگهای خشک استفاده شود(زریان_مکریان)

بی تردید احداث چنین موزه ای در شهر بوکان با دارا بودن ده ها شخصیت برجسته فرهنگی،دینی، ادبی، هنری، امرا وسیاست مداران و در نهایت شهدای گردانقدر انقلاب جدای از پاسداشت مفاخر، شناسنامه ای است برای شناساندن راد مردان این سرزمین کهن و همچنین کمکی نیز خواهد بود به جذب گردشگر در این شهر بی مسافر، هر چند با روند فعلی باید سال ها منتظر ماند تا در موزه مفاخر این شهرستان بر روی علاقه مندان گشوده شود.

باید منتظر ماند و دید که مسئولان شهرستانی بخصوص در حوزه فرهنگ و هنر تا چه اندازه در تلاش خواهند بود تا مجموعه آثار بزرگ مردان بوکانی را جمع آوری و با قرار دادن در موزه مفاخر شهرستان مردم این دیار از ایران اسلامی را برای اولین بار صاحب موزه کنند.

منزل تاریخی ماموستا عباس حقیقی با ۱۹۶متر مربع مساحت و ٨۵ مترمربع زیربنا، طی توافقی با وارثان آن مرحوم به شهرداری بوکان واگذار شده است

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=366400

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.