تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
6
سریال آشفته‌‌بازار گوشت قرمز در کشور همچنان ادامه دارد؛

مرزهای غربی، گذرگاه دام قاچاق

  • کد خبر : 365498
  • 25 آبان 1399 - 15:35
مرزهای غربی، گذرگاه دام قاچاق
اختلاف فاحش قیمت هر رأس گوسفند در داخل و خارج از کشور سبب شده تا دلالان با خروج گله‌های گوسفند ایرانی از طریق مرزهای استان کردستان سودهای هنگفتی را به جیب بزنند.

به گزارش اروم نیوز،  به نقل از کُردتودی، سریال تکراری و یا به عبارتی آشفتگی در بازار مواد غذایی کشور این روزها تمامی ندارد و مردم را در شرایط سخت اقتصادی کنونی نگران کرده و گویی کسی هم صدای فریاد آن‌ها را نمی‌شنود؛ یک روز این آشفتگی دامن بازار برنج، مرغ و شکر و پوشک بچه یک روز هم دامن مواد گوشتی را می‌گیرد و با این وجود سفره‌های مردم هم روز به روز کوچک‌تر می‌شود.

می‌پذیریم که کشور در شرایط مناسبی قرار ندارد از هر سو بر دولت و اقتصاد بیمار ما فشارهایی وارد می‌شود، اکنون کشور در جنگ اقتصادی ظالمانه قرار دارد ولی وقتی که ما کشوری هستیم که در حوزه تولید مواد غذایی و کشاورزی و هم‌چنین مواد پروتئینی دیگر در خاورمیانه حرفی برای گفتن داریم چرا باید بازار مواد غذایی ما اینگونه آشفته باشد؟

افزایش قیمت گوشت طی سال جاری و جهش دوباره قیمت آن قبل از آغاز فصل سرما، سبب شده تا کارشناسان دلایل مختلفی برای آن اعلام کنند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به قاچاق دام زنده به کشورهای همسایه اشاره کرد.

هرچند شاید طبیعی است که با تورم رخ داده در مواد غذایی، گوشت نیز به تبع آن دچار افزایش قیمت شود ولی سوال اصلی این است که در استانی همچون استان کردستان که شرایط جغرافیایی و آب و هوایی آن نقش بسزایی در گرایش مردم به دامپروری دارد؛ چرا قیمت گوشت پا به پای استان‌های مرکزی و حتی بعضا بیشتر از آن مناطق در حال بالا رفتن است؟

به نظر می‌رسد طی ماه‌های اخیر افزایش یکباره قیمت ارز و مابه التفاوت قیمت دام زنده در داخل و خارج کشور سبب شده تا قاچاق دام از کردستان به کشور عراق به یکی از اهداف سوداگران اقتصادی تبدیل شود، چرا که قیمت دام زنده با نرخ دلار سه برابر قیمت آن با ریال و تومان است بنابراین بیشتر چوبداران و فروشندگان دام بدنبال راه‌هایی برای کسب سود بیشتر هستند.

قاچاق‌چیان دام پیش خرید می‌کنند

یکی از دامداران مناطق مرزی استان کردستان که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار کردتودی گفت: قاچاق دام به خارج از کشور به اندازه‌ای سود دارد که در برخی از موارد قاچاق‌چیان، دام مورد نیاز خود را از دامداران پیش خرید می‌کنند.

وی به علاقه برخی از دامداران برای همکاری با قاچاقچیان نیز اشاره کرد و افزود: طبیعی است که وقتی دام‌های یکی را یکجا و به قیمت بالاتر از بازار می‌خرند، او نیز مشتاق به فروش باشد.

این دامدار با تاکید بر اینکه معمولا خود دامدارها علاقه‌ای به قاچاق مستقیم دام‌هایشان ندارند، اظهار داشت: قاچاق دام هرچند پرسود است ولی ریسک بالایی دارد چرا که برخورد مرزبانان با قاچاق‌چیان بسیار شدت یافته است.

وی ادامه داد:  دامدار بیشتر تمایل دارد تا دام‌های خود را با قیمت کمی بالا ولی بدون ریسک به فروش برساند.

 

تفاوت قیمت داخل ایران و خارج کشور سبب قاچاق دام است

سیداحمد ذکریایی‌نژاد معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اظهار داشت: بیش از ۸۰ هزار نفر در استان کردستان مشغول به دامداری هستند  لذا صادرات دام زنده می تواند تاثیر مثبتی بر رونق صنعت دامپروری داشته باشد.

وی گفت: تفاوت قیمت داخل ایران و خارج کشورسبب شده است که قاچاق دام و خروج آن از کشور نسبت به سالهای قبل افزایش داشته باشد.

وی تاکید کرد: صدور مجوز صادرات گوشت قرمز به صورت محدود، می‌توان موجب کاهش انگیزه قاچاق و تعادل‌بخشی به دامپروری کشور و حمایت از تولیدکنندگان شد.

 

قیمت‌های بالا و دور از انتظار گوشت قرمز

برای تهیه گزارش از وضعیت گوشت و فرآورده‌های گوشتی به بازارهای سنندج و چندین فروشگاه بزرگ عرصه گوشت و فرآورده‌های پروتئینی سر زدیم؛ گوشت قرمز با افزایش چشمگیر قیمت روبرو بوده است تا جایی که حتی برخی مغازه‌های عرضه گوشت از کاهش خرید این ماده پروتئینی خبر داده‌اند.

یکی از شهروندان سنندجی می گوید: در ماه یک بار به اندازه دو کیلو گوشت برای خانه تهیه می‌کردم با قیمت بین ۸۰ هزار تا ۹۰ هزار تومان ولی اکنون که گوشت بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان عرضه می‌شود،‌ خرید آن در توان من نیست و به سمت سوسیس و فراورده‌های غیر گوشتی روی آوردم.

صحبت این شهروند مرا به فکر وا می‌دارد چرا که از سویی وزارت بهداشت از مصرف سوسیس و فرآورده‌های آن مردم را بر حذر کرده و از طرفی دیگر مسئولان با این آشفته بازاری که به راه انداختند مردم را به سمت این سبک غذایی تشویق می‌کنند.

 تفاوت نرخ ارز در عراق قاچاقچیان را به قاچاق احشام حریص کرده است

سردار علیرضا مرزبانی فرمانده مرزبانی کردستان اظهار داشت: در راستای حراست از مرزهای استان و مبارزه قاطع و مستمر با قاچاق، مرزبانان این فرماندهی در مناطق مرزی بانه و مریوان توانستند در چندین ماموریت اطلاعاتی و عملیاتی گله‌های بزرگ احشام را توقیف کنند.

وی اضافه کرد: در این عملیات ها ۱۱ هزار راس انواع دام سبک و سنگین قاچاق فاقد مجوز که توسط افراد سودجو به مرزهای استان انتقال داده شده بود، مهار و از خروج غیر قانونی آنها جلوگیری شد.

فرمانده مرزبانی کردستان یادآور شد: بر اساس نظر کارشناسان ارزش ریالی این احشام کشف شده حدود ۲۵۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

سردار مرزبانی نکاتی را در خصوص دلایل قاچاق احشام عنوان کرد و افزود: به علت اختلاف قیمت بالا و تفاوت نرخ ارز در عراق قاچاقچیان رو به قاچاق احشام آورده و با این کار قصد اختلال در بازار داخلی را دارند.

وی تاکید کرد: مرزبانان استان با تلاش شبانه روزی از خروج احشام و ورود هر گونه کالای قاچاق دیگر جلوگیری خواهند کرد تا همپای نهادهای انقلابی و دستگاه‌های اجرایی مانع از خروج سرمایه ملی از کشور شوند.

بیش از یک هزار راس دام در دست تولیدکنندگان استان مانده است

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز با اشاره به اینکه اجرای طرح پیشران افزایش ۱۳ هزار تنی گوشت قرمز در این استان از سال گذشته آغاز شد، گفت: در این مدت یک هزار و ۵۰۰ تن از این برنامه شامل ۱۱.۵ درصد محقق شده است.

حمید رحیمی گفت: در نتیجه کاهش تقاضا به علت گرانی و افزایش تولید در استان هم اکنون بیش از یک هزار راس دام عمدتا سنگین روی دست تولید کنندگان مانده و سازمان جهاد کشاورزی با همکاری استانداری کردستان پیشنهاد صدور مجوز صادرات این تعداد دام را به منظور حمایت از تولید کنندگان به وزارت جهاد کشاورزی ارایه کرده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۱۲ درصد از برنامه پیشران افزایش تولید گوشت قرمز در استان تحقق یافته است، یادآور شد: به همین علت جابجایی دام در استان به نسبت سال های قبل افزایش یافته است.

اما اینکه چرا کشورهای عرب همسایه ما گوشت گوسفند خود را به جای خرید از قاچاقچیان ایرانی، از آن کشورها تهیه نمی‌کنند، خود یک معمای بزرگ است و تنها پاسخی که می‌توان به آن داد این است که مردم کشورهای پولدار همسایه ما فقط طعم و مزه گوشت شیشلیک گوسفندهای ایرانی را دوست دارند!

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=365498

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.