تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰
0

در کشور فساد سیستمى نداریم

  • کد خبر : 357315
  • 24 تیر 1399 - 14:18
در کشور فساد سیستمى نداریم

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در کشور فساد سیستمى نداریم اما اقتصاد ملى ما تحت تأثیر تحریم‌هاى ظالمانه و جنگ اقتصادى دشمن، برخى بى‌تدبیری‌ها و سوءمدیریت‌ها، سوءاستفاده و اعمال مجرمانه برخى سودجویان قرار گرفته است.

به گزارش اروم نیوز، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در بیست و نهمین نشست خود اظهار کرد: متاسفانه شرایط کرونایى در کشور تداوم پیدا کرده و در روزهاى آخیر، آمار مبتلایان و جانباختگان فزونى یافته است؛ از کادر درمانى تشکر دارم و از مردم تقاضا دارم رعایت دستورالعمل‌هاى بهداشتى را داشته باشند و اجتناب از حضور در اجتماعات جزء در موارد ضرور را توصیه مى‌کنم؛ به صاحبان صنوف و فعالان اقتصادى که به آنها اجازه فعالیت داده شده است، توصیه مى‌کنم در محل فعالیت خود، دستورالعمل‌ها و پروتکل‌هاى بهداشتى را رعایت کنند.

وی خاطرنشان کرد: قوه قضائیه در شرایط فعلى بنا را بر این گذاشته در انجام مأموریت‌هاى قانونى خود با به کارگیرى دستورالعمل‌هاى درون سازمانى و وزارت بهداشت، به‌گونه‌اى رفتار کند که هم در انجام مأموریت‌ها خللی ایجاد نشود و هم با رعایت دستورالعمل‌ها، تهدیدى پیش‌ نیاید.

* اقدمات قوه قضائیه در شرایط کرونا

اسماعیلی تصریح کرد: براى نیل به این مهم، اقدامات متعددى در قوه قضائیه انجام شده که به برخى اشاره مى‌کنم که یکى فعال‌سازى سامانه نوبت‌دهى دفاتر خدمات قضایى است و افراد مى‌توانند از محل سکونت خود نوبت اخذ کنند؛ دوم فعال سازى سامانه نوبت دهى اجراى احکام است و براى این بخش سامانه آن راه‌اندازى شده که اصحاب پرونده مى‌توانند به سهولت، وقت مراجعه خود را مشخص کنند.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات، فعال‌سازى سامانه خودکاربرى براى وکلا و کارشناسان و نمایندگان حقوقى و برگزارى دادگاه‌هاى الکترونیکى و از راه دور با ویدئوکنفرانس و کاهش جمعیت کیفرى زندان ها با گسترش فعالیت‌هاى بهداشتى و درمانى در زندان هاى کشور است.

* استفاده حداکثری از مجازات‌های جایگزین حبس

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: در خصوص زندان‌ها، با توجه به موج دوم کرونا با تصمیم ریاست قوه در چهارشنبه هفته گذشته، دستورالعمل مجددى براى اعطاى مرخصى به زندانیان صادر و ابلاغ شد. محور دوم اجراى قانون کاهش مجازات حبس است که از روزهاى اخیر لازم الاجرا شده است و باعث کاهش جمعیت کیفرى ما خواهد شد.

وی با بیان اینکه از مجازات‌هاى جایگزین حبس، استفاده حداکثرى مى شود که به کاهش جمعیت و سلامت زندانیان کمک کرده است، گفت: توسعه فعالیت‌هاى بهداشتى و مراقبتى در زندان‌ها انجام شده است که مساعدت‌هاى ویژه وزارت بهداشت داشته است و  از عنایات این عزیزان به زندانیان تشکر مى‌کنم.

اسماعیلی افزود: همچنین مورد دیگر به کارگیرى گروه‌هاى جهادى در جهت ارتقاى سلامت زندانیان است که بسیار تجربه موفقى داشته‌اند؛ اولین گروه هاى جهادى که در زندان‌ها حضور پیدا کردند، گروه‌هاى جهادى بهداشتى و درمان بودند و حضور خیلى خوبى در زندان‌ها داشتند.

* آزادی 2574 محکوم مالی و جرایم غیر عمد در قالب احسان بنیاد مستضعفان

 سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: اقدام ویژه دیگرى که انجام شد، آزادى ٢٥٧٤ نفر از محکومان مالى، جرایم غیرعمد در قالب احسان بنیاد مستضعفان است که بانى و اقدام کننده این موضوع مقام معظم رهبرى بودند که هم خود پیشگام بودند و هم دیگران را ترغیب و تشویق کردند؛ اینها نمونه‌اى از اقدامات قوه قضائیه است تا هم مأموریت رسیدگى قضایى و قانونى خود را انجام دهد و هم به سلامت جامعه خود کمک کند.

* در کشور فساد سیستمى نداریم

اسماعیلی در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادى گفت: به عنوان یک مجموعه کارشناسى و اشراف دقیق قضایى اعلام کردیم در کشور فساد سیستمى نداریم اما اقتصاد ملى ما تحت تاثیر تحریم هاى ظالمانه و جنگ اقتصادى دشمن، برخى بى تدبیری‌ها و سوء مدیریت‌ها و سوء استفاده و اعمال مجرمانه برخى از سودجویان قرار گرفته است. در این شرایط مبارزه با فساد اقتصادى با رعایت برخورد با دانه درشت‌ها و تلاش در جهت بازگشت سرمایه‌ها به صاحبان و مالکان اصلى این سرمایه ها ادامه خواهیم داد.

وی افزود: همین امروز در شعبه اول مبارزه با مفاسد یک پرونده در حال رسیدگى است و در شعبه دوم نیز یک پرونده مهم در اخلال ارزى در حال رسیدگى است و در رابطه با پرونده اکبر طبرى در همین زمان و ساعت در حال رسیدگى است.

*در هفته آینده آخرین جلسات رسیدگى به پرونده پتروشیمى برگزار مى‌شود

سخنگوى قوه قضائیه گفت: در هفته آینده آخرین جلسات رسیدگى به پرونده پتروشیمى برگزار مى‌شود و این‌ها جلوه‌اى از اراده قوه قضائیه در برخورد با مفاسد است و مردم اطمینان داشته باشند که قوه قضائیه با مفاسد بدون تعارف برخورد مى‌کند.

* اتمام حجت برای بازگشت ارزهای صادراتی

اسماعیلی در خصوص بازگشت ارزهاى صادراتى اظهار کرد: اولا تأکید مى‌کنم به همه کسانى که در حوزه اقتصادى فعالیت دارند تا در مهلت باقى مانده نسبت به رفع تعهدات ارزى و صادرکنندگان نسبت به بازگرداندن ارز ناشى از صادرات به کشور اقدام کنند و از اینکه تعلل آنها سبب شود قوه قضائیه به سراغ آنها برود، بپرهیزند.

وی تصریح کرد: اگر به تعهدات خود عمل نکردند مطمئن باشند با تمهید مقدماتى که انجام شده است، در دادسرا و با تشکیل کارگرو‌ه‌هاى مشترک، هماهنگى لازم انجام شده است و  شدیدا تحت تعقیب قضایى قرار خواهند گرفت.

*  با قانونشکنان در زمینه مصوبات کرونا برخورد خواهد شد

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص اقدامات قوه قضائیه در زمینه جلوگیرى از تجمعات براى پرهیز از کرونا گفت: مصوبات ستاد ملى مبارزه با کرونا براى بخش‌هاى مختلف لازم الاجراست و حتما از اجراى این مصوبات حمایت مى‌کنیم و باید عملیاتى و اجرایى شود.

وی ادامه داد: در خصوص مجالس عروسى و ترحیم از ناجا به عنوان ضابط و پلیس نظارت بر اماکن خواسته‌ایم که جلوگیرى کند البته خواست اول ما خود مردم هستند و وقتى کار اقناع افکار عمومى انجام شود حتما مردم مراعات مى‌کنند اما با قانونشکنان برخورد خواهد شد.

* ماجرای لو رفتن عناصر اصلی اغتشاشات / دفاع 4 وکیل 

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده سه محکوم به اعدام گفت: این حکم در دیوان عالى کشور بعد از فرجام‌خواهى متهمان و وکلا به تأیید رسیده و به دادسرا اعاده شده است؛ اجراى احکام فرایند قانونى دارد و ممکن است در این فرایند هر موجب قانونى دیگرى نتیجه پرونده را همراه با تغییر کند.

وی اضافه کرد: این پرونده را خداى متعال کمک کرد جنایاتشان برملا شد؛ اینها جزو عناصر اصلى اغتشاشات بودند و دو نفر از این افراد در صحنه سرقت مسلحانه دستگیر شدند و با تهدید به اسلحه می‌خواستند اموال خانمى را بربایند که خدا کمک کرد و باعث دستگیرى این افراد شد.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: پس از دستگیرى در گوشى این افراد اقدامات خرابکارانه‌اى که انجام می‌دادند و فیلمبردارى کرده و براى برخى از خبرگزارى‌هاى خارج از کشور ارسال می‌کردند، کشف شد؛ خودشان از اعمال مجرمانه خود بهترین مستندات را تهیه کردند و در فرایند دادگاه هم اقرار کرده‌اند و همچنین هم خودشان و هم وکلایشان‌ دفاع داشتند البته چهار نفر اعلام وکالت کردند و دفاع کردند.

وی ادامه داد: جلسات دادگاه فیلمبردارى شده و حضور آنها موجود است؛ عجیب این است که آقایى که این روزها اعلام مى‌کند موکلان وى دفاع نکردند از نظر ما وکیل خودخوانده است و نه در فرایند دادسرا، نه دادگاه و نه دیوان عالى کشور، وکیل این افراد نبوده است.

* حکم مهدی جهانگیری صادر شد

اسماعیلى در خصوص اقدامات قوه قضائیه در زمینه رعایت الزامات بهداشتى در مراجع قضایى و وجود ازدحام در برخی مراکز، گفت: از هفته گذشته دستورالعمل‌هاى بهداشتى را ابلاغ کردیم و دلیل دیگر ازدحام این است که اطلاع رسانى کافى در خصوص سامانه‌ها نشده است که مى‌توانند ابتدائا در این سامانه‌ها از قبل وقت مشخص کنند؛ امیدواریم همکاران و شماها در عرصه اطلاع رسانى کمک کنند تا مردم از این سامانه‌ها اطلاع داشته باشند.

سخنگوى دستگاه قضایى در ادامه و در خصوص آخرین وضعیت پرونده مهدى جهانگیرى گفت: دادگاه برگزار شد و به اتمام رسید؛ همچنین حکم صادر شد و محکومیت‌هایی مطرح شده است که در برخى از اتهامات که غیر قطعى است، اعلام آنها را موکول به بعد از قطعیت دادنامه مى‌کنم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=357315

برچسب ها

نوشته های مشابه

28اردیبهشت
روی اشک تمساح پس انداز نکن!
28اردیبهشت
فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد
با حضور سردار شهسواری؛

فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.