تاریخ : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰

تحقق جهش تولید با افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی محقق می‌شود

  • کد خبر : 353215
  • 07 اردیبهشت 1399 - 21:03
تحقق جهش تولید با افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی محقق می‌شود

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تحقق شعار سال در بخش کشاورزی با افزایش بهره وری و عملکرد تولید در واحد سطح محقق می‌شود.

به گزارش اروم‌نیوز، «رسول جلیلی» عصر امروز در جلسه هماهنگی ترویج کشاورزی استان که با حضور معاونین و مدیران ستادی سازمان در سالن جلسات ساختمان شماره یک جهاد کشاورزی استان ترتیب یافت، با بیان این مطلب، اظهار داشت: وجود فاصله معنادار بین میانگین تولید یک محصول کشاورزی توسط کشاورزان عادی با میانگین تولید همان محصول توسط کشاورزان پیشرو، نشانگر تاثیر سیستم‌های نوین و علمی در افزایش تولید است که می‌تواند به جهش تولید در این بخش بیانجامد.

وی، افزود: یکی از برنامه های اساسی برای جهش تولید در بخش کشاورزی این است که میزان و ضریب نفوذ دانش در عرصه های مختلف تولیدی این بخش افزایش پیدا کند که ایجاد مزارع الگویی و نمایشی یکی از این راهکارهای عملی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، عنوان کرد: اگر یافته های علمی و دانشی که کشاورزان پیشرو در اختیار دارند ، یافته ها و تجربیات آن‌ها به بهره برداران انتقال پیدا کند به یقین بخش کشاورزی با جهش تولید بسیار بالایی مواجه خواهد شد.

وی، گفت: ضریب نفوذ مزارع الگویی بین بهره‌برداران از کلاس‌های آموزشی ترویجی بیشتر است.

جلیلی، با تاکید بر اینکه بیش از ۲۵درصد سهم ارزش افزوده استان مربوط به بخش کشاورزی است ، خاطر نشان کرد : با اجرای طرح کاداستر، تمام اطلاعات مکانی و توصیفی اراضی کشاورزی، تعداد بهره‌برداران، نوع کشت، میزان آب و … رصد می‌شود تا بتوانیم نقشه‌های تناسب اراضی را طوری طراحی کنیم که محصولاتی که بیشترین ارزش افزوده را دارد و کم آب بر و پر بازده است ، در استان کشت شود.

وی، همچنین خاطرنشان کرد: توسعه پرورش آرتمیا و شاه میگوی دراز آب شیرین سد ارس با ایجاد مزارع پرورشی الگویی و نمایشی در جهت ایجاد ارزش افزوده بیشتر در این حوزه و کاهش فشار بر اراضی کشاورزی و مراتع نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=353215

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.