تاریخ : شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱

مقابله جدی با خام فروشی نیازمند هم‌گرایی عمومی/ نمک دریاچه ارومیه از قزاقستان و قرقیزستان سر در می‌آورد

  • کد خبر : 352670
  • 30 فروردین 1399 - 8:36
مقابله جدی با خام فروشی نیازمند هم‌گرایی عمومی/ نمک دریاچه ارومیه از قزاقستان و قرقیزستان سر در می‌آورد

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: خام فروشی یکی از اصلی ترین موانع پیش روی تولید در کشور و آذربایجان غربی است.

به گزارش اروم نیوز، نادر قاضی پور در گفت و گو با ندای ارومیه، اظهار داشت: اقداماتی نظیر راه اندازی برخی صنایع پایین دست می تواند در کاهش میزان خام فروشی موثر باشد اما مقابله جدی با آن، نیازمند همگرایی عمومی و اعتقاد کامل به ضرورت از بین رفتنش است.

وی، افزود: سنگ های روستای قره آغاج و سیلیس روستای قره باغ به ایتالیا و چین صادر می شود و پس از برش های میلیمتری، با قیمتی گران تر به ایران وارد می شود و به اسم کالای لوکس خارجی دست خریدار داخلی می رسد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر در این استان، که معادن طلای زرشوران و اق دره را داریم، کارگاه های تولید انگشتر و زیورآلات به راه بیفتد، اشتغال بسیار زیادی ایجاد می شود. قاضی پور ابراز داشت: سیب و انگور ما به کنسانتره تبدیل می شود و برای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر نظیر دارو به اروپا صادر می شود.

وی، در ادامه گفت: نمک دریاچه ارومیه از قزاقستان و قرقیزستان سر در می آورد، در حالی که می توان مجموعه هایی را برای تصفیه آن در گورچین قله و قالقاچی و قره باغ ارومیه ایجاد کرد.

قاضی پور، اظهار کرد: حتی پوست گردو، و پوست خشک داخل آن نیز می توانند برای تولید رنگ یا پودر غذا مورد استفاده قرار گیرند.

وی، افزود: اگر تا کنون ظرفیت های گسترده آذربایجان غربی آنگونه که باید مورد استفاده قرار نگرفته و همچنان شاهد این حجم از خام فروشی و هدر رفتن منابع هستیم، ناشی از عدم وجود قوانین محکم و ضعف برخی مسئولین اجرایی بوده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: در این روزهای شیوع کرونا شاهد نمایان شدن ظرفیت بسیار بالای گروه های مردمی در ایجاد ماسک و سایر محصولات هستیم که جا دارد این فعالیت ها تعطیل نشود و با نقش آفرینی مجموعه های مختلف از جمله اداره کل کار، تبدیل به کارگاه های مشاغل خانگی و محله محور در شهر و روستا شود؛ می توان به جای ماسک در ایام پس از کرونا، محصولاتی مانند پرده، کرکره، نرده و محصولات مختلف دیگر تولید کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=352670

ثبت دیدگاه