تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
2

لزوم مردم محور شدن فرآیند جذب و توزیع کمک‌های مردمی به اقشار آسیب‌پذیر/ باید از موازی‌کاری در موضوع مواسات اجتناب کرد

  • کد خبر : 352543
  • 26 فروردین 1399 - 9:59
لزوم مردم محور شدن فرآیند جذب و توزیع کمک‌های مردمی به اقشار آسیب‌پذیر/ باید از موازی‌کاری در موضوع مواسات اجتناب کرد

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی گفت: باید فرآیند جذب و توزیع کمک‌ها در طرح مواسات به صورت مردمی انجام شود.

به گزارش اروم‌نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی عصر دوشنبه در جلسه قرارگاه استانی مواسات که با محوریت مطالبه مقام معظم رهبری در رسیدگی به محرومین و فقرای آسیب دیده بر اثر شیوع ویروس کرونا برگزار شد، به اهمیت رسیدگی به محرومین در آستانه ماه رمضان پرداخت و اظهار داشت: لازم است کمک‌های مردمی که از اول شیوع کرونا بصورت خودجوش در برخی از محلات شکل گرفته با محوریت مردمی سازماندهی شده و با اولویت‌بندی نسبت به نیاز اقشار آسیب دیده در بین آن‌ها توزیع شود.

وی، در ادامه ضمن اشاره به بخشی از مناجات شعبانیه در مورد مواسات، افزود: در بخشی از مناجات شعبانیه به مسئله مواسات و کمک به فقراء اشاره شده که این مسئله نشان دهنده لزوم توجه به امر مواسات در آستانه ماه مبارک رمضان است.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی، خاطرنشان کرد: در استان در زمینه رسیدگی به اقشار آسیب‌پذیر فعالیت‌های خوبی صورت گرفته اما مسئله و مشکل مهمی که باید مدنظر قرار گیرد موازی کاری است که باید با برنامه‌ریزی مناسب از آن اجتناب شود.

وی، در ادامه به بیان اهمیت مردم محور شدن فرآیند جذب و توزیع کمک‌های مردمی به اقشار آسیب‌پذیر پرداخت و گفت: ورود سازمان‌ها و ادارات دولتی در زمینه جمع‌آوری و پخش کمک‌های مردمی وجهه‌ی مردمی این امر را خدشه‌دار می‌کند لذا تمرکز و اعتمادسازی در بین مردم و استفاده از ظرفیت مساجد، محلات و گروه‌های جهادی فعال می‌تواند در مسیر کمک به اقشار آسیب‌پذیر در این ایام موثر باشد.

حجت‌الاسلام قریشی، در ادامه ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در نیمه شعبان، گفت: فهوای خطاب مقام معظم رهبری فرهنگ‌سازی، همدلی و همکاری است و بنابه خطاب ایشان این کار باید مخصوص ماه رمضان باشد وگرنه در روزهای دیگر نهادهای مربوط به رسیدگی به فقرا در حال انجام وظیفه خود هستند.

وی، ادامه داد: آنچه منظور نظر رهبری در این مورد است پای کار آمدن مساجد برای نشان دادن جلوه دینی و مذهبی است، لذا اگر این مسئله با محوریت مساجد نباشد آنچه که مدنظر مقام معظم رهبری است ایجاد نخواهد شد.

امام جمعه ارومیه، ابراز داشت: صداوسیما در ترغیب مردم به کمک کردن به فقرا و نیازمندان و ایجاد این‌ روحیه در بین مردم نقش بی‌بدیلی دارد لذا صدا و سیما باید این روحیه را در بین مردم ایجاد کند.

وی، در ادامه ضمن اشاره بر تأکید قرآن‌کریم در کمک به اعضای خانواده و اقوام نزدیک قبل از دیگران، گفت: این مسئله باید در بین مردم فرهنگ‌سازی شود که کمک و رسیدگی به دیگران باید با سلسله مراتب صورت گیرد و کمک به نیازمندان از اعضای خانواده سپس اقوام و فامیل و همسایگان و هم‌‌محله از مراتب اول این سلسله است.

حجت‌الاسلام قریشی، در پایان یادآور شد: مسئله و پویش مواسات مخصوص ماه مبارک رمضان است لذا حل مشکلات نیازمندان برای همیشه بر عهده نهادهای ذیربط خواهد بود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=352543

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.