تاریخ : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰

درمان ایران همطراز پزشکی آلمان/اعزام بیمار به اروپا به هیچ وجه توصیه نمی‌شود

  • کد خبر : 349760
  • 07 اسفند 1398 - 23:24
درمان ایران همطراز پزشکی آلمان/اعزام بیمار به اروپا به هیچ وجه توصیه نمی‌شود

رئیس ایرانی انستیتو تحقیقات ایمونولوژی و آلرژی کلن آلمان با اشاره به اینکه خدمات درمان ایران همطراز پزشکی آلمان است، گفت: براین اساس به هیچ وجه اعزام بیمار به اروپا توصیه نمی‌شود و فقط کشور باید در تولید «کیت» تلاش بیشتری کند.

دکتر علیرضا رنجبر رئیس ایرانی انستیتو تحقیقات ایمونولوژی و آلرژی کلن آلمان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در مقایسه‌ای بین ارائه درمانهای بیماری‌ ایمونولوژی و آلرژی در کشور آلمان و ایران اظهار داشت: بنده با توجه به اینکه با دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و مشهد سالیان مدیدی است که ارتباط دارم و پروژه‌های مشترک تحقیقاتی را در این چند سال اخیر انجام داده‌ام، شاهد رشد قابل توجهی در کشورمان هستم. براین اساس در حوزه ایمونولوژی پایه که در 15 و 16 سال قبل کودکان کشور را فقط با شربت مداوا می‌کردند و واقعاً با مسائل پایه‌ای علمی دور بودیم، ولی در حال حاضر وضعیت خیلی بهتر شده است.

درمان‌های پزشکی ایرانی همطراز خدمات درمانی آلمان

رنجبر ادامه داد: همینک درمان‌هایی که ما در آلمان انجام می‌دهیم امروز شاهد هستیم که در دانشگاه علوم پزشکی تهران و شیراز نیز صورت می‌پذیرد و جای خوشحالی دارد. اما چالش‌هایی هم در کشور وجود دارد که مربوط به امکانات است و یکی از مشکلاتی که باید آن را اذعان کنم که مراکز تحقیقاتی را وابسته می‌کند مربوط به کیت‌های آزمایشگاهی است.

وی ادامه داد: مثلاً در آلمان چنین وابستگی وجود ندارد و دیگر وجود کیت‌ها مشکل به حساب نمی‌آید چون این کیت‌ها در این کشور ساخته می‌شود بنابراین ما هم باید در امر تولید پیش برویم و کیفیت را بیشتر کنیم البته بنده در مدتی که در ایران بودم شاهد بودم که مثلاً آقای دکتر لاریجانی رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان می‌کردند که برای بیماری‌های دیابت تحقیقات بسزایی انجام داده‌اند یا دستگاه‌هایی را برای نخستین‌بار در دنیا دستگاه سنجش قند خون از طریق آب بزاق ساخته‌اند که این مسائل تماماً باعث افتخار است.

ایران در تولید کیت‌ها تلاش بیشتری کند

رئیس آکادمیک جهانی پروفسور یلدا تصریح کرد: در رشته خودم «ایمونولوژی و آلرژی» فکر می‌کنم کارهای خوبی در ایران انجام شده است، ولی باید به سمت تولیدات بومی پیش برویم و ارزش تولید مقالات را بر روی تولیدات سوق دهیم و رابطه بین دانشگاه و صنعت را گسترش دهیم که می‌تواند کشور ما را از وابستگی به این امکانات و تجهیزات بی‌نیاز کند تا دست و پای ما برای ادامه کارهای تحقیقاتی بسته نشود.

وی در پاسخ به این پرسش که در کشور آلمان روند اجرای پزشک خانواده به چه صورت است، عنوان کرد: پزشکی هر کشوری باید با نیازها و ساختارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خودش تعریف شود. در سیستم پزشکی آلمان، پزشک خانواده بیش از چندین سال است که در این کشور وجود دارد البته پزشک خانواده به صورت سنتی از سال‌های دور در کشور آلمان وجود داشت. یعنی یک پزشک در این کشور کاملاً اعضای خانواده را می‌شناسد و نسل‌های مختلفی به یک پزشک مراجعه کرده‌اند، در نتیجه پدر و فرزندانش به یک پزشک مراجعه می‌کنند.

پزشکان خانواده در آلمان بیماران خود را به اسم کوچک می‌شناسد

رنجبر عنوان کرد: بنابراین پزشک خانواده نباید به این صورت باشد که یک پزشک عمومی یک دوره 5 تا 4 ساله تخصصی پزشکی خانواده را بگذراند بلکه پزشک خانواده برمبنای شناخت اعضای خانواده براساس معیارهای اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی آنها است و این مسائل می‌تواند در راه خدمت به یک بیمار کمک کند. وقتی یک بیمار یک شرایط ویژه‌ای دارد و از سطح سواد و دانش لازم برخوردار نیست باید صحبتی که با این فرد می‌شود به صورت دیگری انجام شود و حتی نوع درمان نیز به صورت دیگری انجام شود. این شناخت خانواده‌ها در شهرهای کوچک آلمان کاملاً وجود دارد و پزشک واقعاً بیماران خود را به اسم کوچک می‌شناسد و این مقوله به معنای واقعی پزشک خانواده نامیده می‌شود.

وی ادامه داد: البته در حال حاضر فرم پزشکی که در کشور آلمان در حوزه پزشکی وجود دارد انتقاد دارم زیرا یک فرد پس از فارغ‌التحصیلی از پزشکی عمومی باید 5 سال دوره تخصصی پزشک خانواده از جمله دوره‌های زنان، کودکان، جراحی و داخلی را بگذراند تا بتواند به تمام رشته‌ها اشراف داشته باشد. در گذشته پزشکی آلمان به روش سنتی بود که یک پزشک به چندین خانواده خدمات پزشکی و طبابت ارائه می‌کرد و اگر به خدمات تخصصی نیاز بود بیمار را به متخصص مربوطه ارجاع می‌داد.

احتیاج مبرمی برای اعزام بیمار از کشورمان به آلمان نیست

رئیس ایرانی انستیتو تحقیقات ایمونولوژی و آلرژی کلن آلمان در پاسخ به این پرسش که اگر فردی در آلمان دچار بیماری شود، فقط باید به پزشک خانواده خود مراجعه کند، تصریح کرد: خیر، این مساله بر خلاف روش پزشکی کشور انگلستان است  و فرد می‌تواند به هر پزشکی مراجعه کند ولی سیستم پزشکی آلمان به سمتی پیش رفته است که سعی شده است افراد در گام نخست به پزشک خانواده مراجعه کند ولی اجباری وجود ندارد. چون همیشه اجبار کار را بدتر می‌کند.

رنجبر با اشاره به اینکه در کشور انگلیس سیستم پزشکی آن اجبار می‌کند که افراد باید برای مراجعه درمانی خود حتماً به پزشک خانواده رجوع کنند و برای مراجعه به متخصص پزشکی نیز باید پزشک خانواده آنها را ارجاع دهد، گفت: ولی اگر فردی بخواهد به صورت مستقل به یک متخصص پزشکی مراجعه کند باید تمام هزینه‌های درمانی توسط خود فرد پرداخت شود و بیمه این هزینه‌ها را متقبل نمی‌شود ولی اگر از طریق پزشک خانواده ارجاع شود تمام هزینه درمانی را بیمه‌ها می‌پردازند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بیمار ایرانی بر اثر بیماری ایمونولوژی و آلرژی به آلمان اعزام می‌شود، بیان داشت: تعداد اعزام بیماران ایرانی به خارج از کشور در این رشته به خصوص به کشور آلمان بسیار کم است زیرا ما متخصصان خیلی خوبی داریم و افرادی که به خارج از کشور اعزام می‌شوند کسانی هستند که خودشان به صورت داوطلبانه برای این نوع اعزام‌ها اقدام می‌کنند، مثلاً هر ماه یک یا دو بیمار با بنده ارتباط برقرار می‌کنند و داوطلبانه درخواست می‌کنند که به آلمان اعزام شوند ولی بنده نیز شخصاً سعی می‌کنم پرونده آنان را دریافت کنم چون باید فکر هزینه بیماران را نیز کرد، چون ویزا گرفتن به این سادگی نیست و هزینه‌های اقامت و بلیط هواپیما نیز زیاد است و در برخی مواقع با یک راهنمایی ساده می‌توان این مسائل را برطرف کرد.

احتیاجات به برخی تجهیزات پزشکی در کشور ملموس است

رنجبر عنوان کرد: کسانی هم که با ما در آلمان در مورد بیماری ایمونولوژی و آلرژی ارتباط برقرار می‌کنند به آنها راهنمایی می‌کنیم که چند وقت دیگر خودمان برای حضور در کنگره‌های علمی به ایران مراجعه خواهم کرد و در آن موقع می‌توانند به ما مراجعه کنند. در مجموع تعداد چنین بیمارانی اصلاً زیاد نیست و برخی مواقع بیمارانی هستند که پزشکان ایرانی آنها را به دلیل تجهیزات و امکانات به ما ارجاع می‌دهند ولی در مجموع بیش از 80 درصد اقدامات درمانی در این حوزه پزشکی در ایران صورت می‌پذیرد.

بیشترین مشکل جانبازان شیمیایی عارضه‌های ریوی و ابتلاء به سرطان است

رئیس ایرانی انستیتو تحقیقات ایمونولوژی و آلرژی کلن آلمان در تشریح چگونگی ارائه خدمات به جانبازان شیمیایی نیز خاطرنشان کرد: جانبازان شیمیایی متاسفانه بیشترشان مشکلات‌شان ریوی و بیماری سرطان دارند، یک بخشی از خدمات درمانی بیماری‌های جانبازان شیمیایی مربوط به رشته ایمونولوژی و آلرژی می‌شود و ما نیز به عنوان مشاوره به آنها خدماتی ارائه می‌دهیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=349760

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.