تاریخ : پنج شنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۹

مهم ترین ها

3

صادرات؛ تنها راه نجات معدن‌کاران آذربایجان‌غربی

  • کد خبر : 321943
  • 21 اردیبهشت 1398 - 8:29
صادرات؛ تنها راه نجات معدن‌کاران آذربایجان‌غربی

دو سوم از معادن آذربایجان‌غربی مربوط به سنگ‌های تزئینی است که به دلیل رکود در حوزه صنعت ساختمان، این معادن نیز در حالت رکود قرار گرفته‌اند.

به گزارش اروم نیوز، آذربایجان غربی در کنار همه ویژگی های جغرافیایی و خدادادی، معادن زیادی هم در دل خود جای داده است. در این میان دو سوم از معادن آذربایجان غربی مربوط به سنگ های تزئینی است که به دلیل رکود در حوزه صنعت ساختمان، این معادن نیز در رکود قرار گرفته اند.

تا چند سال گذشته بازارهای داخلی تا حد قابل قبولی از معدن داران استان سفارش داشتند اما با رکود در صنعت ساختمان سازی کشور، چاره جدیدی باید اندیشیده شود که رونق سال های گذشته این بخش را رقم بزند.

در حال حاضر به نظر می رسد تنها راه نجات معدن کاران استان صادرات تولیدات آنها به کشورهای همسایه از طریق منطقه آزاد ماکوست، اما در اجرای این برنامه هم با توجه به فراهم نبودن زیرساخت ها، اما و اگرهای زیادی وجود دارد.

فعال‌سازی حوزه صادرات

معاون معدن اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، اظهار می‌کند: مهم ترین مشکل معدن کاران آذربایجان غربی بازار مصرف سنگ های تزئینی است. به علت رکود در ساخت و ساز ساختمان، عمده معدن کاران استان با مشکل مواجه شده اند.

پریسا عابدپور، می‌افزاید: کشورهای همسایه ما از ظرفیت های معدنی آذربایجان غربی آگاه نیستند و درصددیم تا با استفاده از ظرفیت های منطقه آزاد ماکو بخش صادرات فراورده های معدنی را فعال کنیم.

وی، با اشاره به اینکه در اولین گام جلساتی با بخش بین الملل منطقه آزاد ماکو برگزار شده، عنوان می‌کند: آنها رابط ما و کشورهای خارجی هستند و قرار است بعد از ماه مبارک رمضان، اولین فعالان اقتصادی کشورهای همسایه از ظرفیت های معدنی استان بازدید کنند.

وی، تاکید می کند: در کنار صادرات، مسئله فراوری نیز برای بخش معدن ما بسیار حیاتی است. با فراوری از خام فروشی جلوگیری شده و ارزش افزوده آن هم وارد کشور می شود. بر این اساس نیز از سال گذشته چند واحد فراوری در تکاب، پیرانشهر و شاهین دژ ایجاد شده است و کار روی سرمایه گذاری های خارجی هم همچنان ادامه دارد.

مشکلات معدن کاران

رئیس خانه معدن آذربایجان‌غربی هم می‌گوید: مشکلات عمده معادن آذربایجان‌غربی به صورت کلی دوری از بازار مصرف داخلی، نبود صنایع فراوری، به‌روز نبودن ماشین آلات معادن، نبود زیرساخت های صادراتی، برداشت‌های سلیقه‌ای ادارات دولتی از معادن، سلیقه ای عمل کردن در بخش ارزش افزوده و مشکلات بانکی در تخصیص تسهیلات است.

جمال کسیانی، ادامه می‌دهد: سنگ های تزئینی معادن قبلا در خود استان استفاده می شد اما رکود بازار مسکن طی سال های گذشته، مشکلات زیادی برای معدن داران در این زمینه ایجاد کرده است.

به گفته وی، برای حل مشکلات، رویکرد صادراتی باید در بین مسئولان ایجاد شود.

رئیس خانه معدن آذربایجان‌غربی، تاکید می کند: در آذربایجان غربی وجود منطقه آزاد ماکو مزیت های اقتصادی و صادراتی زیادی را در ذات خود به همراه دارد که باید این ظرفیت های بالقوه را با برنامه ریزی مناسب به بالفعل تبدیل کنیم، اما در گام اول باید دو طرف از ظرفیت های هم آگاه شوند.

لزوم تغییر نگرش مسئولان

وی، با اشاره به راه‌حل نجات معدن‌داران استان از شرایط سخت کنونی، می‌گوید: اولین و مهم ترین اقدام این است که مسئولان استانی نگرششان را به بخش معدن تغییر دهند و آن را با اهمیت بشمارند. همه دستگاهها باید با این حوزه همراه باشند و از بخشینگری پرهیز شود.

کسیانی، درباره هزینه‌های بالای تولید هم اظهار می‌کند: در حال حاضر حدود چ95 درصد از ماشین آلات بخش معدن آذربایجان‌غربی فرسوده هستند و همین امر نیز خود به خود هزینه تولید را افزایش می دهد. بانکها هم با وجود قوانین ابلاغی همکاری لازم را برای ارائه تسهیلات ندارند.

به گفته وی، ما در دهه 60 عملکرد خوبی درباره نوسازی ماشین آلات معدنی داشتیم و در حال حاضر نیز میتوانیم با استفاده از همان تجربه ها و ایجاد هلدینگ در منطقه آزاد تجاری این دستگاه ها را خریداری و وارد بازار کنیم.

نیاز به اصلاح قوانین قدیمی داریم

رئیس خانه معدن آذربایجان‌غربی، با اشاره به نقص قوانین در بخش معدن استان، می‌گوید: قوانین بخش معدن مربوط به 60 سال قبل است اما اکتشافات و استخراج معادن دیگر با آن زمان فرق کرده است. برای جلوگیری از بسته شدن معادن با استناد به قوانین قدیمی باید تدبیری در این زمینه اندیشیده شود. به طور مثال معدن داران 10 درصد از عواید فروش خود را به عنوان حقوق دولتی به خزانه واریز می‌کنند اما با بخشنامه های چند سال اخیر باید 9 درصد نیز ارزش افزوده از سوی معدن داران پرداخت شود.

این فعال حوزه معدن، ادامه می‌دهد: در سوی مقابل دولت به تعهدات خود عمل نمی کند. بر اساس قانون ششم توسعه دولت باید دریافتی خود را برای توسعه همان آن منطقه هزینه کند که ما در عمل شاهد این اتفاق نیستیم. همچنین در بخش دولتی، تصمیمات بدون نظر معدن داران اتخاذ می شود و این امر نیز مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

کسیانی، درباره لزوم ایجاد چندین نمایشگاه سنگ در آذربایجان‌غربی، عنوان می‌کند: با برنامه ریزی های انجام شده درصدد هستیم تا در دو نقطه استان دو نمایشگاه بزرگ سنگ ایجاد کنیم. این امر هم کار سرمایه گذاران برای آشنایی با ظرفیت های استان را راحت خواهد کرد و هم اینکه خریداران نیازهای خود را سریع تر تهیه می‌کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=321943

نوشته های مشابه

09بهمن
کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مهاباد مهار شد
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی خبر داد؛

کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مهاباد مهار شد

09بهمن
کلاهبردار ۵۰ میلیاردی در مهاباد دستگیر شد
فرمانده انتظامی مهاباد خبر داد:

کلاهبردار ۵۰ میلیاردی در مهاباد دستگیر شد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.