تاریخ : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰

ناکارآمدی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سایه نبود اطلاع‌رسانی درست

  • کد خبر : 321270
  • 12 اردیبهشت 1398 - 8:13
ناکارآمدی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سایه نبود اطلاع‌رسانی درست

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پس از حدود 5 سال از راه‌اندازی همچنان در تشکیل جلسات و ارائه مصوبات بی‌سرانجام توقف کرده و خروجی ملموسی از اقدامات آن در دسترس رسانه‌ها و عموم مردم قرار ندارد.

به گزارش اروم‌نیوز، با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در بهمن ماه 92 و نیز مطالبه رهبری در جلسه هیات دولت در مردادماه 94، ستاد «راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی» در تاریخ 4 شهریورماه به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرده و به این ترتیب گام‌های عملی در راستای اجرای سیاست‌های کلی آغاز شد.

این ستاد پس از مدتی به نام «ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» تغییر نام داده و به منظور فرماندهی حوزه‌های زیر‌مجموعه اقتصاد مقاومتی وارد عمل شد.

پس از تشکیل ستاد و انجام اقدامات اولیه، نامگذاری سال 95 به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز توجه بیشتر مسئولین دولتی و غیردولتی به موضوع اقتصاد مقاومتی و نیز انجام اقدامات لازم به منظور هدایت و فرماندهی برنامه‌های مرتبط با این حوزه حساس شد.

* عملکرد تقریبا هیچ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

اما آنچه طی سال‌های متمادی و پس از گذشت حدود 5 سال از تشکیل این ستاد و برگزاری جلسات متعدد، عملکرد «تقریبا هیچ» آن موجب انتقادات فراوانی به نحوه مدیریت ستاد و نیز مصوبات مرتبط با اقتصاد مقاومتی شده است.

هرچند دبیرخانه «ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» در بدنه دولت و در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار دارد، اما به دلیل غیرفعال شدن سایت دبیرخانه که برای اعلان مصوبات و نیز عملکرد ستاد راه‌اندازی شده بود، اکنون شاهد این موضوع هستیم که هیچ عملکرد و جزئیاتی از جلسات برگزار شده وجود نداشته و تنها اخبار مربوط به آن در سایت معاونت اول رئیس جمهور به عنوان رئیس این ستاد قرار می‌گیرد.

البته تشکیل سایت جانبی با عنوان «امور اقتصاد مقاومتی و شورای اقتصاد» ذیل مجموعه معاونت اقتصاد و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور هم نتوانسته جای خالی سایت این دبیرخانه را پر کند و این محل تنها به‌عنوان انتشار دهنده اخبار شورای اقتصاد و در مرحله بعدی به‌عنوان اطلاع‌رسانی جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شناخته می‌شود که خروجی آن‌هم چندان جالب توجه و مناسب نبوده است.

* جلساتی با محوریت سخنرانی و بیان مشکلات بدون خروجی تاثیرگذار

اگر از این ضعف اساسی در مجموعه دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بگذریم، نگاهی به وضعیت برگزاری جلسات ستاد و نیز اخبار خروجی آن به خوبی نشان می‌دهد که به‌عنوان مثال «ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» در طول سال 97 تنها به برگزاری 16 جلسه آن هم با محوریت «سخنرانی» و «بیان مشکلات موجود» خلاصه شده و خروجی مناسبی در حوزه مربوطه یعنی «اقتصاد مقاومتی» از آن حاصل نشده است.

در ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر انقلاب خطاب به روسای قوای سه‌گانه، هدف از این ابلاغ «تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله» اعلام شده است.

بررسی متن ابلاغ به خوبی نشان دهنده لزوم توجه قوای سه‌گانه به ویژه دولت به موضوع بکارگیری نیروی انسانی در راستای توسعه کارآفرینی، توانمندسازی نیروی کار، اشتغال و بهره‌‌وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی، ترویج مصرف کالاهای داخلی همراه با برنامه ریزی برای ارتقاء کیفیت و رقابت پذیری در تولید، حمایت همه‌جانبه‌ هدفمند از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و نیز افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد کشور است.

* قالب کردن طرح های دولتی به نام اقتصاد مقاومتی!

اما آنچه در سال‌های گذشته و از خروجی جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور به دست می‌آید چیزی جز اجرای طرح‌های دولتی و خارج از تعاریف اقتصاد مقاومتی در قالب این ستاد و نیز نبود چارچوب مشخص و مدون برای مصوبات آن بوده است.

لیستی از طرح‌های اجرا شده توسط این ستاد در سال 97 توسط سازمان برنامه و بودجه منتشر شده که نشان می‌دهد بیشترین هزینه ستاد در استان‌هایی نظیر آذربایجان‌غربی به بخش ساخت تصفیه‌خانه، برگزاری جلسات فرهنگی، تشکیل جلسات و اموری نظیر این گزینه‌ها را شامل می‌شود و این یعنی ستاد اقتصاد مقاومتی در عمل حرفی برای گفتن نداشته و بیشترین توان خود را به رفع کم‌کاری های دولت در زمینه‌های مختلف معطوف کرده است.

آرشیو جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال 97، چه در سایت سازمان برنامه و بودجه و چه در سایت معاون اول رئیس جمهور، نشان می‌دهد که آخرین جلسه آن در تاریخ 29 بهمن ماه و همزمان با سالروز ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر انقلاب بوده و بعد از آن جلسه‌ای در قالب این ستاد برگزار نشده است.

* لزوم تمرکز دبیرخانه ستاد بر مطالبات رهبری

اسحاق جهانگیری، در این جلسه که خروجی آن تنها در یک خبر خلاصه شده و همانند تمام جلسات قبلی از مصوباتش اطلاعی خارج نشده، با اشاره به انتظار رهبر معظم انقلاب از ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و نيز مطالبات مردم براي حل مسائل و مشكلات معيشتی، تصريح كرده است: بار سنگينی بر دوش همه ما قرار دارد و دبيرخانه ستاد بايد به طور ويژه و با تمركز جدی به مطالبات اخير مقام معظم رهبری بپردازد و دستگاه‌های اجرايی نيز بايد با همكاری با دبيرخانه ستاد و بهره‌مندی از ظرفيت كارشناسان اقتصادی توانمند در اين راستا حركت كنند.

وی، که ریاست جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را به عهده دارد، در سخنانش با تاكيد بر اينكه رهبر معظم انقلاب در بيانيه گام دوم انقلاب مسئوليت روشن و شفافی را بر دوش ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قرار داده اند، از دبيرخانه ستاد خواست ظرف دو هفته ضمن دريافت نظرات و پيشنهادات دستگاه های اجرايی، برنامه‌ای جامع برای بازنگری در سياست‌ها و ارزيابی اقدامات صورت گرفته، تدوين و به ستاد ارائه كند.

* گزارش های هفتگی دبیرخانه چه شد؟!

اما برخلاف آنچه شاید بتوان به‌عنوان مصوبه این جلسه یاد کرد، با گذشت بیش از 2 ماه از آن جلسه، نه تنها برنامه‌ای از سوی دبیرخانه به منظور بازنگری در سیاست‌ها و ارزیابی اقدامات ارائه نشده بلکه در سال جدید هنوز جلسه‌ای برای آغاز فعالیت رسمی این ستاد در قالب سلسه جلسات هرچند بدون خرجی هم برگزار نشده است.

البته با نگاهی به اواسط سال 97 و جلسه‌ای که در تاریخ 29 مردادماه به‌نام ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برگزار شده، به خوبی روشن می‌شود که مصوبه سنگینی بر دوش دبیرخانه این ستاد گذارده شده و آن هم «ارائه گزارش‌های هفتگی از عملكرد دستگاه‌های مختلف در زمينه اقتصاد مقاومتی» بوده است، اما عملا همانند دیگر مصوبات ستاد در هاله‌ای از ابهام باقی مانده و نتیجه خوشایندی برای مردم نداشته است.

* دولت به اندازه ستاد احیای دریاچه ارومیه در بحث اقتصاد مقاومتی هم موفق بوده است

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در این زمینه به خبرنگار اروم‌نیوز، با اشاره به عملکرد نامناسب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: آقای روحانی رئیس جمهور، رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه است و معاون اول او آقای جهانگیری رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی؛ دولت به قدری که در احیای دریاچه موفقیت دارد در این ستاد هم موفق هستند به طوری که می‌توان گفت دولت هیچ موفقیتی در عملکرد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ندارد.

وی، افزود: مسئولین کشور اقتصاد را به شوخی گرفته‌اند، اقتصاد امری پیچیده بوده و نباید در آن سهل‌انگاری شود. هر وزیری برای خود بخشنامه صادر می‌کند و موجب بروز مشکلات عدیده در امر صادرات و واردات، تولیدات داخلی و رونق اقتصادی می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: صادرات سیب را ممنوع می‌کنند، صادرات و واردات برخی اقلام را ممنوع می‌کنند و یا آزاد می‌کنند، پیشنهاد داریم تمامی دستورات در هیئت دولت و هیئت وزیران مصوبه شود تا تمامی وزرا اعمال نظر کنند و این بخشنامه‌ها به صورت تک بعدی نباشد.

* بروکراسی اداری حاکم بر ادارات تسریع شود

قاضی‌پور، تاکید کرد: جنگ اقتصادی سخت‌تر از جنگ نظامی و حتی خطرناک‌تر از آن است، مسئولین باید بروکراسی شدید حاکم در ادارات را تسریع کنند؛ اقتصاد امری شوخی‌بردار نیست اما مسئولان ما با اقتصاد شوخی می‌کنند.

وی، با بیان نمونه‌ای از ضربات دولت بر پیکره اقتصاد، گفت: یکی از تاجران استان ما برای عقد قرارداد و رونق اقتصادی به شمال عراق رفته و با 10 کارخانه قرار داد همکاری عقد می‌کند و برای 2 ماه بازار لبنیات شمال عراق را یک تاجر ایرانی در دست خود دارد اما وزیر جهاد در اقدامی غیر‌قابل پیش‌بینی این کار را ممنوع اعلام کرده و موجب شکست تاجر و کارخانه‌داران و دامداران می‌شود که این اقدام هیچ سنخیتی با اقتصاد مقاومتی ندارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مصادیق اقتصاد مقاومتی، تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب اقدامی جهادی برای واردات مواد اولیه کارخانه‌جات و تسریع در صادرات تولیدات داخلی و مقابله با کالاهایی است که مشابه داخلی دارد.

* قهرمان فرصت سوزی هستیم

قاضی‌پور با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی یعنی صرفه‌جویی و مقابله با اسراف و بهره‌وری حداکثر از حداقل امکانات، بیان کرد: ما قهرمان فرصت‌سوزی هستیم، اقتصاد مقاومتی یعنی تصمیم‌گیری سریع و فوری برای بهبود وضعیت اقتصادی کشورمان و نباید لحظه‌ای را در احیای اقتصاد کشور هدر دهیم.

البته سخنان این نماینده مجلس، هم‌گرا با محورهای بیانات رهبر انقلاب طی سال‌های مختلف با محوریت اقتصاد مقاومتی است که بر مبانی مختلفی نظیر «اقتصاد مولد و درونزا، اقتصاد عدالت‌بنیان، اقتصاد دانش‌‌بنیان، توانمندسازی بخش خصوصی، جهاد اقتصادی، حمایت از تولید ملّی، مدیریت مصرف، مبارزه با مفاسد اقتصادی، خودکفایی، توانمندسازی نیروی کار و اشتغالزایی» تاکید دارد.

به بیان دیگر، نبود عملکرد مناسب از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به مفهوم نبود نگاه مناسب به مبانی این نوع اقتصاد و غریبه‌گی متولیان امر با مفاهیم اقتصاد مقاومتی و نحوه اجرایی کردن سیاست‌های ابلاغی این بخش مهم از اقتصاد درون‌زای کشور است.

* تاکید رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بر واردات کالا

کم‌کاری‌ها و کم‌توجهی‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به بخش اقتصاد و عدم استفاده از توان واقعی نیروهای فعال تولیدی و اقتصادی کشور به اینجا ختم نمی‌شود، نکته جالب توجه اینجا است که اسحاق جهانگیری به تازگی و طی هفته گذشته در سخنانی این‌گونه مدعی شده که «واردات اقلام ضروری به هر میزان که لازم باشد باید انجام شود اما واردات کالاهای غیر ضروی باید متوقف شود.»

همین سخنان معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نشان دهنده نگاه دولت به بیرون از مرزها است که مغایرت جدی با مبانی و مفهوم اقتصاد مقاومتی دارد. چراکه آنچه در اقتصاد مقاومتی اهمیت دارد و به‌عنوان یکی از محورهای اصلی مطرح است مربوط به بخش «اقتصاد داخلی و فعال‌سازی بخش نیروی کار داخل برای رسیدن به اقتصاد درون‌زا» می‌شود.

* اشتباهات فاحش دولت در بخش اقتصاد

«محمدرضا پورابراهیمی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در این خصوص معتقد است: دولت در سال گذشته اشتباهات فاحشی در حوزه‌های مختلف اقتصادی داشت که لطمات زیادی را به بخش‌های تولیدی و فعالیت‌های اقتصادی وارد کرد، البته در نیمه دوم سال، از پیگیری بخشی از این تصمیمات به‌شدت اجتناب شد و بخشی هم به‌شکلی جبران مافات بود.

وی، در گفت‌و‌گو با خبرنگاران، با تأکید بر اینکه بزرگترین فرصت اقتصاد کشور در سال 98، ایجاد تولید، هم برای مصرف داخلی و جلوگیری از واردات و هم برای صادرات است، می‌گوید: با این نرخ‌های ارزی که در اقتصاد کشور پیش آمده و بیشترین چالش را برای مردم به‌جهت آثار تورمی ایجاد کرده است، اما این نکته مثبت ناشی از شرایط ارزی کنونی کشور این است که فعالیت‌های درونی اقتصاد ایران، با توجه به ظرفیت‌‌هایی که داخل کشور وجود دارد، بهترین موقعیت را برای رونق تولید، هم به‌منظور استفاده در داخل و هم به‌منظور صادرات به خارج از کشور فراهم می‌کند.

* نبود اولویت بندی در اجرای پروژه های عمرانی

همچنین «سید هادی بهادری» نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، در خصوص نحوه اجرای اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های اقتصادی دولت، با تاکید بر این که باید در اجرای پروژه‌ها اولویت بندی انجام شود، ابراز می‌کند: پروژه‌های زیادی به لحاظ تعداد در کشور وجود دارند که همزمان آغاز شده اند این مساله عمدتا به نظام اولویت بندی و مدیریت مالی بر می‌گردد و بخش دیگر مساله نیز به تعطیل شدن سازمان برنامه و بودجه که در مقطعی انجام شد، ارتباط دارد که پروژه‌ها بدون اولویت و با فشارهای منطقه‌ای و سیاسی پشت سر هم کلنگ‌زنی شدند و امروز طرح‌ها و پروژه‌های بسیاری در سطح کشور وجود دارد.

وی، با بیان این که باید جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پروژه‌ها را اولویت بندی کرد، تامید می‌کند: دولت در ابتدای کار خود تدبیر خوبی که انجام داد این بود که پروژه‌های بالای 80 درصد پیشرفت کار در اولویت قرار گرفتند و موجب شد بسیاری از این پروژه‌ها خاتمه یابد و بر مدار بهره برداری برسد، البته تا رسیدن به مرحله ایده‌آل فاصله وجود دارد.

* ارتباط مستقیم دبیرخانه ضعیف و ناکارآمدی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

در نگاه کلی به موضوع اقتصاد مقاومتی، می‌توان با اندکی تمرکز و دقت به این نتیجه رسید که نبودهدف‌گذاری درست از جلسات برگزار شده و نیز نداشتن دبیرخانه قوی و منسجم در راستای عملی کردن مصوبات و ارتباط مستمر با رسانه و بخش‌های مختلف جامعه عواملی هستند که در عدم کارآیی مناسب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تاثیرگذار بوده و این ستاد با نگاهی درست به جایگاه دبیرخانه و نحوه مدیریت جلسات می‌تواند نتایج قابل توجهی در عرصه اقتصاد درون‌زا داشته باشد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=321270

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.