تاریخ : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰

سفر به شهر فرهنگ و تاریخ و طبیعت/ بوکان دروازه مهر و محبت

  • کد خبر : 317885
  • 06 فروردین 1398 - 10:01
سفر به شهر فرهنگ و تاریخ و طبیعت/ بوکان دروازه مهر و محبت

بسیاری از مردم ایران نام بوکان را بیشتر با تپه باستانی قلایچی مرکز حکم رانی ماناها در هزاره اول پیش از میلاد می شناسند.

به گزارش اروم نیوز به نقل ازکانی پرس، شهرستان بوکان را می توان یکی از پرتنوع ترین شهرها از نظر جاذبه های گردشگری در حوزه جنوبی دریاچه ارومیه دانست که با داشتن ده ها اثر و جاذبه طبیعی و تاریخی نقش مهمی در توسعه فرهنگ و تاریخ منطقه طی قرن ها داشته است.

شهر بوکان با فاصله 189 کیلومتری از مرکز استان یعنی ارومیه قرار دارد و به علت قرار گرفتن در شاه راه ارتباطی شمال غرب به غرب و جنوب غرب کشور از موقعیت بسیار مهمی در حوزه راه های کشور برخوردار است.

بی تردید بسیاری از مردم ایران نام بوکان را بیشتر با تپه باستانی قلایچی مرکز حکم رانی ماناها در هزاره اول پیش از میلاد می شناسند.

این تپه باستانی در 7 کیلومتری شمال شرقی بوکان و در روستای به همین نام قرار گرفته است و هر ساله میزبان بسیاری از علاقه مندان به حوزه تاریخ ایران است.

بقایای این تپه مهم و یا کاخ مهم باستانی که به دوران حکمت ماناها و حکمرانی ایزرتو بر می گردد جز مهم ترین آثار تاریخی موجود در استان آذربایجان غربی است که در شهر بوکان قرار گرفته و بهترین فرصت را برای مسئولان این شهرستان در حوزه جذب گردشگر ایجاد کرده تا بتوانند با استفاده از این پتانسیل گردشگران بیشماری را به این شهر گسیل کنند هر چند تا کنون این مهم عملی نشده است.

جدای از اتپه باستانی قلایچی دها مکان تاریخی دیگر در شهر بوکان وجود دارد که هر کدام به تنهایی می توانند در جذب توریسم و گردشگر نقش منحصر به فری داشته باشند.

بیشتر بخوانید..
٣٢ کیلومتر تلاش در ٣ ساعت برای نجات مادر باردار در بوکان

جدای از مکان های تاریخی بوکان را باید سرزمین طبیعت دانست، با نگاهی به وضعیت طبیعی حوزه جغرافیایی بوکان می توان مهترین جاذبه های طبیعی برای جذب گردشگر از قبیل کوه های سر به فلک کشیده، دشت ها، تالاب و غار، دریاچه پشت سد ها و غیره در آن مشاهده کرد که بسیاری از شهر های کشور از چنین نعمت های مهمی بی بهره هستند.

طبعیت بوکان را می توان گلچینی رنگارنگ از جاذبه های های دانست که هر گردشگری را مجذوب خود می کند و هر ساله بسیاری از عاشقان طبیعت را از نقط مختلف کشور به سوی خود می کشاند.

جدای از این بوکان را باید مهد فرهنگ و هنر دانست، از شاعران و نویسندگان برجسته گرفته تا صنایع دستی بی همتا که نشان از عمق غنای فرهنگی این شهر کهن و دوست داشتنی است.

محبت و مهمان نوازی مردم این شهر نیز خود زبان زد خاص و عام است و همین محبت و مهمان نوازی است که همه مسافران به بوکان را ترغیب می کند که بعد از سفر اول همه ساله یکی از مکان های خود برای سفر را شهر بوکان انتخاب کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=317885

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.