تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
2

هنر انقلابی باید مفاهیم اسلام ناب را جاودانه سازد

  • کد خبر : 315777
  • 08 اسفند 1397 - 13:07
هنر انقلابی باید مفاهیم اسلام ناب را جاودانه سازد

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروی انقلاب اسلامی آذربایجان غربی گفت: هنر متعهد و انقلابی آن است که معارفی را که ادیان الهی خصوصاً اسلام ناب با هدف سعادت حقیقی بشر به‌ دنبال ترویج آن بوده‌ اند در جوامع انسانی منتشر کند و در افکار بشر ماندگار و جاودانه سازد.

به گزارش اروم نیوز، محمد صادق فتح‌الهی در آئین اختتامیه جشنواره فرهنگی، هنری، دانشجویی ققنوس که در دانشکده فنی و حرفه ای شهید قاضی طباطبایی برگزار شد، اظهار داشت: هنر، مردم‌شناسی، انسان ‌شناسی و جامعه‌ شناسی از یک منشا سرچشمه می‌ گیرند و اشتراکات بسیاری دارند.

وی، افزود: هنرمند، علاوه بر تکالیف ذاتی انسانی، به عنوان عضوی از جامعه به علت ویژگی‌های بسیار ممتاز هنر باید درخصوص قالب و مضمون آثار خود نیز احساس تعهد کند.

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروی انقلاب اسلامی آذربایجان غربی، ابراز کرد: هرقدر یک هنرمند به مرحله بالاتری از فکر و اندیشه و درک عقلانی  برسد، جوهره کارهای هنری او کیفیت و ارتقای بیشتری خواهد یافت و درک هنری او از پشتوانه بیشتری برخوردار خواهد بود.

فتح اللهی، تاکید کرد: هنر متعهد و انقلابی آن است که معارفی را که ادیان الهی خصوصا اسلام ناب با هدف سعادت حقیقی بشر به‌دنبال ترویج آن بوده ‌اند در جوامع انسانی منتشر کنند و در افکار بشر ماندگار و جاودانه سازد.

وی، بیان کرد: در هنر متعهد برخلاف تصور عامه، الزامی به استفاده از واژگان یا نهادهای مذهبی نیست، بلکه ترویج هنرمندانه مقولاتی نظیر عدالت، حقوق انسانی و مسائل اخلاقی و پرهیز از ابتذال و استحاله هویت انسان و جامعه می‌تواند نمونه ‌های خوبی از هنر و متعهد انقلابی باشد.

این استاد دانشگاه، با بیان اینکه هنر، روایت‌گر نوعی عقلانیت و وسعت فکری است و ماهیت پیچیده دارد، اذعان کرد: می ‌توان هنر را در مفهوم کلی به معنی اوج زیبایی و کمال یک روش یا یک کنش یا برخورداری از یک جامعیت دانست و به بیان دیگر، هنر از مقوله ابتکار و خلق است که ارزش آن را همه کس نمی‌فهمند و برای خیلی ‌ها نا آشناست.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=315777

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.