تاریخ : دوشنبه, ۲۶ مهر , ۱۴۰۰

ظرفیت طبیعی و معنوی سردشت در راستای توسعه مورد غفلت قرار گرفته است

  • کد خبر : 312478
  • 16 بهمن 1397 - 8:55
ظرفیت طبیعی و معنوی سردشت در راستای توسعه مورد غفلت قرار گرفته است

استاندار آذربایجان غربی گفت: سردشت از پتانسیل های طبیعی و معنوی بسیاری نسبت به سایر شهرهای استان برخوردار است اما به علت برخی ناهماهنگی ها از سوی مدیران بر عقب ماندگی این شهرستان تاثیرگذار بوده است.

به گزارش اروم نیوز به نقل از بُلفَت، محمدمهدی شهریاری دوشنبه شب در جلسه شورای اداری سردشت با تسلیت فرارسیدن ایام فاطمیه و تبریک دهه فجر، اظهار داشت: انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) علیه رژیم طاغوت که با خوش خدمتی برای استکبار به خارج کردن ثروت های ملی و سرمایه گذاری های خانوادگی در شرکت های اروپایی اقدام می کرد و این رفتار عقب ماندگی کشور را در پی داشت قیام کرد.

وی بیان کرد: رژیم طاغوت چون در اداره امور کشور و پرداختن به مسایل منطقه ای اختیاری نداشت ملت ایران به ندای امام راحل لبیک گفته و سبب سرنگونی این رژیم را فراهم کردند.

وی اظهار داشت: دشمنان این نظام در حالی که هنوز انقلاب نهال نوپایی بود به دسیسه و توطئه علیه آن اقدام کردند چون از ظرفیت های مردمی آن احساس خطر می کردند.

استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: دشمن با خروج از برجام در جهت فشارهای اقتصادی بر ملت ایران برآمد و با پول های سعودی و برنامه های صهیونیستی سعی در آشوب در داخل کردند تا ما چهل سالگی انقلاب را جشن نگیریم و در این راستا توان خود را به کار بستند اما با آگاهی و حضور هوشیارانه مردم در تمامی صحنه ها برنامه های آنان نقش بر آب شد.

وی افزود: مردم ایران به امنیت به عنوان بزرگترین سرمایه نگاه می کنند و همین امر سبب انسجام و ایستادگی آنها در برابر دشمنان شده است.

وی با توصیه به مسوولان استانی و شهرستانی گفت: در چنین شرایط اقتصادی وظیفه مسوولان استفاده و هزینه کرد امکانات و استعدادها در بهترین وضعیت ها است و باید نسبت به مردم با تکریم و سعه صدر رفتار کنند.

شهریاری بیان کرد: استعدادها و ظرفیت های سرمایه ای و فکری خوبی در کشور وجود دارد و این تحریم ها بر رشد و شکوفایی آنها اضافه کرده بود و اگر فشارهای اقتصادی نبود در تمامی بخش های توسعه ای به خودکفایی می رسیدیم.

وی تصریح کرد: سردشت از پتانسیل های طبیعی و معنوی بسیاری نسبت به سایر شهرهای استان برخوردار است اما به علت برخی ناهماهنگی ها از سوی مدیران بر عقب ماندگی این شهرستان تاثیرگذار بوده است.

وی گفت: سردشت وارث تمدن های کهن و تاریخی منطقه با قابلیت های جهانی همچون خواهرخواندگی با هیروشیمای ژاپن است متاسفانه از ظرفیت ها و بُرد جهانی آن بهره گیری نشده است.

وی تصریح کرد: اگرچه از ظرفیت های این شهرستان غفلت شده ولی تا جایی که می توانیم برای سردشت کارهای ویژه ای را انجام می دهیم تا به جایگاه واقعی برسد.

وی اظهار داشت: در مدت حضور من در استان بیشترین توجه به شهرهای عقب مانده تر است و اگر در گذشته تبعیض و ناعدالتی وجود داشته در این مدت دوباره تکرار نمی شود و هرچند این موضوع برای من هزینه هایی داشته و در این رابطه تحت فشار هستم ولی حتما عدالت بودجه ای را رعایت و حتی درصد بیشتری را هم به مناطق کمتر برخوردار تخصیص می دهیم.

شهریاری با بیان اینکه رسمی شدن مرز کیله همواره پیگیری شده است گفت: در سفر اخیر معاون اول رییس جمهور به عراق در دستور مذاکرات قرار گرفته بود و همچنین رییس کمیسیون سیاست خارجه کشورمان این موضوع را در ملاقات با سفیر عراق پیگیری کرد.

وی افزود: ما در رابطه با رسمی کردن مرز کیله مشکلی نداریم و مشکل ما بیشتر طرف مقابل است که باید آنها را راضی کنیم و همواره در دستور ملاقات مسوولان دو کشور قرار دارد تا به نتیجه برسیم.

وی در رابطه با سهمیه سوخت در استان گفت: درآمد ما از 12 هزار تن سوخت سهمیه استان که قبلا بین سه شهرستان سردشت، پیرانشهر و اشنویه توزیع می شد حدود 100 میلیارد ریال در سال بود اما در این سه سال حدود 400 میلیارد ریال درآمد داشته است.

وی اضافه کرد: تامین تغذیه روزانه رایگان برای 75 هزار دانش آموز در 970 کیلومتر مرز استان، تامین هزینه تمامی دانش آموزان پیش دبستانی و بازمانده از تحصیل،مسکونی روستایی و غیره از جمله خدمات در این رابطه بوده است.

وی خطاب به فرماندار سردشت گفت: با برنامه ریزی هایی که در شهرستان انجام می دهید طرح هایی را که احساس می کنید جهش خوبی را در توسعه سردشت به وجود می اورد پیشنهاد دهید تا منابع ان تامین شود.

سرپرست فرمانداری سردشت هم در این جلسه با اشاره به اینکه مشکلی از نظر امنیتی در این شهرستان وجود ندارد گفت: برای دهه مبارک فجر برنامه های فرهنگی و عمرانی خوبی در سطح شهرستان در حال اجرا است.

اقصی نخشی پور در رابطه با مشکلات شهرستان گفت: تعطیلی و نیمه تعطیلی واحدهای شهرک صنعتی، محورهای موصلاتی، جاده های روستایی، مشکل آب تحت فشار ربط، اشتغال مرزنشینان، نارسایی های حوزه مصدومان شیمیایی و اقلام دارویی، وضعیت بحرانی در شهرداری ها از جمله مشکلات هستند.

امام جمعه سردشت هم گفت: انقلاب اسلامی با وجود بدخواهان نظام و با مدیریت مقام معظم رهبری و همدلی و همگرایی ملت شریف ایران چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را جشن می گیرد.

ماموستا محود واوی خاطر نشان کرد: ترور دولتمردان در اوایل انقلاب، هشت سال دفاع مقدس، تحریم ها ظالمانه، بدعهدی های برجام، فتنه و غیره روز به روز سبب تقویت و استواری این نظام را سبب شد.

وی ادامه داد: مردم سردشت همواره در تیررس مستقیم خمپاره و توپ باران های رژیم بعث عراق بوده و وجود دهها شهید و هزاران مصدوم شیمیایی گواهی بر مظلومیت و محرومیت این مردمان است که عقب ماندگی از شاخص های توسعه در شان این مردم نیست.

وی بیان کرد: این شهرستان از نظر راه های مواصلاتی در بن بست قرار دارد و اگر از لحاظ اقتصادی هم به حاشیه برود شاهد وخامت وضعیت این مردم خواهیم بود چون کوچکترین آثار گرانی و یا کمبود در مرکز استان و شهرهای همجوار به صورت چند برابری در این شهرستان خود را نشان می دهد.

وی اذعان داتش: در سالهای گذشته چون چشم انداز و نگاهی بلندمدت به تامین معیشت مردم در این شهرستان وجود نداشته بیشتر آنها به مرزهای موقتی «اشکان» و «قاسم رش» که دولت برای رفاه و درآمد مرزنشینان راە اندازی کرده بود وابسته بودند و چون مزایا و عایدات آن مرکز محور بوده سهم برخورداری سایر مردمان این شهرستان به حداقل رسیده است.

وی اضافه کرد: برخی از برخورداری های مردمان این شهرستان تزریق آن به صورت موقتی بوده است که اگر این قضیه در حوزه درمان و آموزش و پرورش لحاظ شود بر رکود و عقب ماندگی این شهرستان تاثیرگزار خواهد بود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=312478

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.