تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
0

خلف وعده 3 ساله شهرداری ارومیه در اتمام یک پروژه/ پروژه «تقاطع آذربایجان» از لیست دهه فجر جا‌ماند!

  • کد خبر : 312481
  • 16 بهمن 1397 - 8:19
خلف وعده 3 ساله شهرداری ارومیه در اتمام یک پروژه/ پروژه «تقاطع آذربایجان» از لیست دهه فجر جا‌ماند!

تقاطع آذربایجان با وجود اینکه سال 93 کلنگ زنی شده اما عملیات عمرانی آن تاکنون به یک حد قابل قبول نبوده و امسال نیز به افتتاح نرسید.

به گزارش اروم‌نیوز، تقاطع چهارسطحه آذربایجان یکی از پروژه‌های پر‌اهمیت در شاخص های رشد و توسعه شهری ارومیه است که با ۴ تراز حرکت ترافیکی را ساماندهی می‌کند.

این پروژه در تاریخ ۲۰ مهرماه ۹۳ کلنگ زنی شده و محمد حضرتپور شهردار ارومیه در مراسم کلنگ زنی آن مدت زمان مورد نیاز برای پایان پروژه و افتتاح پل را ۱۲ ماه اعلام کرده بود که با حسابی سر انگشتی اواخر مهر ماه سال 94 می‌شد.

اما در موعد مقرر خبری از اتمام و یا افتتاح پروژه به گوش نرسید بلکه مردم حتی شاهد پیشرفت ۱۰ درصدی پل آذربایجان نیز نبودند. پس از این ماجرا، وعده‌های مختلف مسئولین مرتبط با این پروژه در خصوص افتتاح در مناسبت‌هایی نظیر پایان سال، دهه فجر و مناسبت‌های دولتی داده شد.

بعدها میدان آذربایجان تبدیل به گرم صحبتی‌های مجلس دولتمردان شده بود و همچون توپی از مناسبتی به مناسبت دیگر فرستاده می‌شد، از همان زمان بود که دولتمردان در هر مناسبتی، وعده‌ای به بزرگی میدان آذربایجان جهت جریحه‌دار کردن احساسات عوام مردم نداشته باشند.

* وعده‌ها محقق نمی‌شود

۱۲ آذرماه گذشته و پس از گذشت 4 سال از آغاز به فعالیت عمرانی و 3 سال از وعده اولیه افتتاح، فاز نخست پروژه تقاطع غیرهمسطح آذربایجان همزمان با اجلاسیه نهایی کنگره ملی ۱۲۰۰۰ شهید آذربایجان‌غربی با حضور مقامات کشوری و لشکری افتتاح شد.

اما وعده‌های مسئولین در زمینه اتمام کامل این پروژه حتی در داخل مجموعه شهرداری ارومیه نیز دارای اختلافات زمانی فاحش و بسیار است.

در حاشیه مراسم افتتاح فاز نخست این پروژه، معاون سابق فنی و عمرانی شهرداری ارومیه در جمع خبرنگاران، با اشاره به 4 سطح بودن پروژه آذربایجان، گفت: این پروژه در مهر ماه سال ۹۳ کلنگ زنی شده و فاز نخست آن پس از هزینه شدن ۴۵۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: این پروژه در محل تلاقی جاده اشنویه، جاده مهاباد، کمربندی خاتم الانبیاء و بلوار والفجر به منظور کاهش ترافیک و حرکت بدون ایست خودروها ساخته شده است.

رضا جوان کیا، تصریح کرد: میزان هزینه پیش بینی شده برای ساخت این پروژه ۲ هزار میلیارد تومان است که در مساحتی به ابعاد ۲۵ هزار متر مربع ساخته می‌شود.

وی، در خصوص بهره برداری نهایی این پروژه، اذعان داشت: درصورت ثبات مالی شهرداری ارومیه در شرایط فعلی مدت زمان بسیاری برای اتمام این پروژه نیاز است اما در صورت تامین مالی در هفته دولت سال آینده(98) به طور کامل به بهره برداری خواهد رسید.

با توجه به گفته های معاون اسبق امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری ارومیه متوجه می‌شویم لزوم افتتاح و پایان کار این پروژه تامین هزینه‌ها بوده که این تاخیر و عدم تحقق وعده‌ها نشان دهنده خلف وعده در تامین مالی آن نیز است.

همچنینن شهردار ارومیه نیز در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه نبود نقدینگی و رکود موجب کندی پیشرفت تقاطع غیرهمسطح آذربایجان شده، گفت: این تقاطع با پیش بینی های انجام شده تا پایان  سال‌جاری(97) به بهره برداری می‌رسد.

وی، در این گفت و گو همچنین بیان داشت: روند تکمیلی تقاطع غیرهمسطح آذربایجان ادامه دارد و بودجه لازم برای به اتمام رساندن این پروژه از سوی شورای اسلامی شهر ارومیه در نظر گرفته‌ شده است.

شهردار ارومیه، ادامه داد: بر اساس اسناد خزانه که از طرف دولت ابلاغ می‌شود، اعتبارات پروژه آذربایجان به شهرداری ارومیه تخصیص یافته و مشکلی در بودجه و تخصیص اعتبار وجود ندارد.

* تقاطع آذربایجان، غایب اصلی افتتاح‌های دهه فجر

اینکه دهه فجر روزهای پرکار مسئولان و اصحاب رسانه است بر کسی پوشیده نیست.

هرکدام از مدیران و مسئولان به نوبه خود در تلاش هستند تا با همکاری اصحاب رسانه تمام فعالیت‌هایی که قادر نبودند در قالب موفقیت در دیگر مناسبت‌ها به مردم نشان دهند در این دهه به  صحنه بیاورند و این در حالی است که غایب اصلی افتتاح‌های امسال نیز پروژه 4 سطحه آذربایجان است.

خبرهای اعتصاب کارگران پروژه آذربایجان و پرداخت نشدن معوقات آن‌ها با وجود وعده‌های مسئولین نیز در ماه‌های اخیر در کانال‌های خبری دست به دست شد و همین موضوع دلیلی بر پیگیری خبر از سوی رسانه‌ها برای یافتن واقعیت ماجرا و پرسش از مسئولین برای یافتن پاسخ مناسب شد.

در همین زمینه «محمدرضا علیزاده امامزاده» رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه، چندی پیش در گفت و گو با خبرنگار اروم‌نیوز، ضمن اعلام بی اطلاعی از اعتصاب و پرداخت نشدن حقوق کارگران پیمانکاری تقاطع آذربایجان، گفت: پیگیر این مسئله می‌شویم اما روند فعالیت در این پل عادی بوده و به احتمال زیاد در ایام دهه فجر فاز دوم این پروژه افتتاح خواهد شد.

باید گفت انتظاری از شهرداری ارومیه که بیش از 4 سال به دادن وعده‌های رنگین و گوناگون در خصوص افتتاح تقاطع غیرهمسطح آذربایجان مشغول است نداریم، اما امیدواریم در لابلای تخصیص اعتبارات عمرانی خود این پرژه را در اولویت قرار داده و در فرصتی کوتاه‌تر انتظارات مردم و اهالی شهر را پایان دهد.

در صورتی که عملیات عمرانی پل آذربایجان به پایان نرسد، پس از ایام عید نوروز بار دیگر ترافیک معمول برای روستاییانی که برای رفت و آمد در مسیرهای مرتبط با این پروژه تردد دارند، آغاز می‌شود.

به نظر می‌رسد هرچه در اتمام این پروژه تعجیل به عمل آید به همان اندازه رضایت مردم از شهرداری و نیز بهبود وضعیت ترافیکی در مسیرهای منتهی به پروژه آذربایجان را شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=312481

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.