تاریخ : پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰
4

روزی که با نام شهدای عرفه و جان‌باختگان سقوط هواپیما عجین شد

  • کد خبر : 309981
  • 19 دی 1397 - 10:13
روزی که با نام شهدای عرفه و جان‌باختگان سقوط هواپیما عجین شد

شهادت چند تن از فرماندهان و افسران ارشد سپاه در سال 84 و جان‌باختن تعدادی از هموطنان در سقوط هواپیمای مسافربری در سال 89 وقایع جانسوز روز 19 دی ماه برای مردم ارومیه و ایران هستند.

به گزارش اروم‌نیوز، هر ساله با فرا رسیدن 19 دی ماه یاد و خاطره 2 واقعه تلخ و جانسوز در اذهان مردم زنده می‌شود. 2 سانحه سقوط هواپیما در دهه 80 که منجر به شهادت تنی چند از فرماندهان ارشد سپاه و نیز درگذشت تعدادی از هموطنان شدند.

* 19 دی 84؛ شهادت احمد کاظمی و همراهانش

صبح روز 19 دی ماه 84، هواپیمای نظامی فالکون سپاه پاسداران به منظور اعزام 12 تن از فرماندهان و افسران عالی رتبه این نهاد به سمت ارومیه حرکت کرد.

متاسفانه بر اساس آنچه از کار افتادن 2 موتور این هواپیما اعلام شد، در حدود 10 کیلومتری فرودگاه ارومیه سانحه سقوط هواپیما رخ داده و به این ترتیب شهید «احمد کاظمی» که فرمانده نیروی زمینی سپاه بود در کنار 10 تن از همراهانش به شهادت رسیدند.

این سانحه حوالی ساعت 9:30 در روستای آیدنلوی ارومیه رخ داده و به این ترتیب تمام 11 سرنشین آن که از فرماندهان و نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودند به شهادت رسیدند.

سردار سرلشكر پاسدار احمد كاظمی فرمانده نيروی زمينی سپاه،  سردار سرتيپ پاسدار سعيد مهتدی جعفری فرمانده لشكر ‌27 محمد رسول‌الله(ص)، سردار سرتيپ پاسدار سعيد سليمانی معاون عمليات نيروی زمينی سپاه،  سردار سرتيپ پاسدار نبی‌الله شاه‌مرادی معاون اطلاعات نيروی زمينی سپاه، سردار سرتيپ پاسدار خلبان عباس كربندی مجرد فرمانده پايگاه هوايی قدر نيروی هوايی سپاه و خلبان يكم پرواز، سردار سرتيپ پاسدار غلامرضا يزدانی فرمانده توپخانه نيروی زمينی سپاه، سردار سرتيپ پاسدار صفدر رشادی معاون طرح و برنامه نيروی زمينی سپاه، سردار سرتيپ پاسدار خلبان احمد الهامی‌نژاد فرمانده دانشكده پروازی نيروی هوايی سپاه و كمك خلبان، سردار سرتيپ دوم پاسدار حميد آذين‌پور رييس دفتر فرماندهی نيروی زمينی سپاه،  سرهنگ پاسدار مرتضی بصيری مهندس پرواز و برادر پاسدار محسن اسدی افسر همراه فرمانده شهيد نيروی زمينی سپاه در این سانحه هوایی شهید شدند.

* 19 دی 89؛ جان‌باختن 78 نفر در سانحه هوایی

چند سال پس از سانحه هوایی برای هواپیمای نظامی سپاه، در 19 دی ماه 89، بار دیگر سانحه‌ای در حوالی ارومیه و این بار برای هواپیمای مسافربری که از تهران عازم این شهر بود رخ داد که در این سقوط نیز 78 نفر از مسافران جان خود را از دست دادند.

بر اساس اعلام رسمی مسئولین، دلیل این سانحه بدی آب و هوا و مه شدید در مسیر بود.

این سانحه در ساعت 19:45 در دشت نزدیک به روستای کلیساکندی ارومیه رخ داد.

* 19 دی ماه 65؛ سالروز عملیات کربلای 5

علاوه بر سوانح هوایی یاد شده، روز 19 دی ماه 65 به عنوان آغاز عملیات کربلای 5 به عنوان یکی از بزرگترین عملیات‌های ایران در جنگ تحمیلی است.

انتقام سخت عملیات کربلای 4 از بعث و آزاد سازی ۱۵۰ کیلومتر مربع خاک کشور و تصرف جزایر مهم بوآرین، فیاض و ام‌الطویل دستاورد عملیاتی بود که تا سه ماه بعد یعنی فروردین سال 1366 ادامه پیدا کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=309981

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.