تاریخ : جمعه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱

خانواده‌ها سواد رسانه‌ای خود را افزایش دهند/ آموزش‌های فضای مجازی به خانواده جزو الزامات دنیای امروز است

  • کد خبر : 310005
  • 19 دی 1397 - 13:23
خانواده‌ها سواد رسانه‌ای خود را افزایش دهند/ آموزش‌های فضای مجازی به خانواده جزو الزامات دنیای امروز است

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: مردم بهتر است اخبار را از رسانه های معتبر و حرفه ای پیگیری کنند.

روح الله حضرتپور در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به اهمیت افزایش دانش فضای مجازی و رسانه ای توسط خانواده ها، اظهار داشت: در دنیای کنونی محدودسازی اطلاعات وجود ندارد و دنیا در تسخیر تکنولوژی های نوین و گردش آزاد اطلاعات است، بنابراین اهمیت فراگیری دانش فضای مجازی بیش از گذشته لازم و محسوس است.

وی، با تاکید بر اینکه محدودسازی و فیلترینگ اطلاعات و شبکه های مجازی امری شکست خورده است، افزود: این نوع محدودسازی و برخوردهای فردی با اطلاعات درست نخواهد بود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در کشور ما به نظر می رسد والدین به دلیل عدم آشنایی با فضای مجازی قادر به کنترل صحیح استفاده فرزندانشان از این فضا نبوده و لازم است تا خود را به سواد رسانه ای مجهز کنند.

حضرتپور، در ادامه سخنان خود ابراز داشت: در کشورهای غربی کودکان روزها و ساعات مشخصی در هفته اجازه فعالیت در مجازی و تحت نظارت والدین خود را دارند، اما در کشور ما متاسفانه استفاده افسار گسیخته از  فضای مجازی توسط کودکان عادی شده است.

وی، با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهمی که در کشور ما مغفول واقع شده، شناخت خبر صحیح است، تاکید کرد: بخش عمده ای از مردم ما توانایی تفکیک خبر درست از شایعه را نداشته و دلیل آن عدم آموزش در خصوص خبر و نبود ساز و کار صحیح برای تولد رسانه ها و خبرنگاران است، بنابراین مردم بهتر است اخبار را از رسانه های معتبر و حرفه ای پیگیری کنند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: اطلاع رسانی به خانواده ها و جوانان توسط رسانه های مورد اعتماد بسیار اهمیت داشته و تریبون های متعددی باید مطرح شود تا برخی افراد که در فضای مجازی به ذات بشریت، مقدسات، فرهنگ و آداب و رسوم، ساحت خانواده ها حمله می کنند هدفشان از هم پاشیدن خانواده ها بوده و این اطلاع رسانی ها باید در مدارس و دانشگاه ها و تریبون های متعدد باید انجام گیرد.

حضرتپور، تاکید کرد: برنامه ها و نرم افزارهایی در حال حاضر وجود دارد که به راحتی می توانند خانواده ها جوانان و فرزندان خود را و مسئولان کارکنان خود را از این که از چه کانال هایی وارد فضای مجازی شوند، هدایت و کنترل کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=310005

ثبت دیدگاه