تاریخ : دوشنبه, ۲۶ مهر , ۱۴۰۰

سردشت، شهری با کوچه های بی نام و نشان

  • کد خبر : 309211
  • 15 دی 1397 - 10:03
سردشت، شهری با کوچه های بی نام و نشان

سردشت از جمله شهرهای محدود آذربایجان غربی بوده که هنوز در بیشتر از 75 درصد از وسعت شهری آن تابلوهایی مبنی بر شناسایی معابر و کوچه ها نصب نشده است.

به گزارش بُلفَت، شهروندان سردشت به علت آشنایی با مناطق، نبود تابلوی اسامی که در ابتدای معابر و کوچه ها نصب می شود کمترین تاثیر را بر زندگی آنها دارد.

هنوز جمعیت بالای 45 هزار نفری شهر سردشت برای آدرس دهی به فرهنگ شفاهی خودشان مراجعه و از نام های کهن هر منطقه مانند کانی خان، کانی مه ری، سه ری شاری، سویی به رده قوچی و غیره و یا از شهرت فردی خاص که در آن محله زندگی کرده بهره مند می شوند.

این وضعیت برای شهروندان سردشتی تا حدودی عادی شده است ولی مسافرانی که از نقاط مختلف کشور به دلایل مختلفی راهی این شهر می شوند را با مشکلاتی برای پیدا کردن نیازهای اداری و شخصی مواجه کرده است.

وضع موجود این شهر در رابطه با نبود تابلوهای نامگذاری شده به معضلی برای اداراتی همچون پست که شاید روزانه برای تحویل مرسوله های پستی ده ها بار به آدرس های مختلفی مراجعه می کند با تاخیرها و یا هدر رفت هزینه و زمان تا رسیدن به مقصد مورد نظر روبه رو کرده است.

فرماندار سردشت در گفت و گو با خبرنگار بُلفَت گفت: پیشنهاد نامگذاری معابر و کوچه های شهر در شورای نظارت بر نامگذاری اماکن عمومی شهرستان مطرح نشده است هر چند جلسات داخلی در این رابطه توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری شهر سردشت تشکیل شده اما تا کنون منجر به خروجی نشده است.

نژاد جهانی بیان کرد: شورای اسلامی شهر و شهرداری باید در این رابطه اقدامات لازم را انجام داده و اگر مصوبه ای وجود داشته باشد شورای نظارت بر اماکن عمومی هم در اسرع وقت جلسه مورد نیاز را تشکیل می دهد.

مسوول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر سردشت هم اظهار کرد: هنوز در بیش از 75 درصد از معابر و کوچه های شهر سردشت تابلوی نامگذاری نصب نشده است و این وضعیت به مشکلات مالی شهرداری این شهر برمی گردد.

سمیه عباسی افزود: روند نامگذاری معابر و کوچه ها در شورای اسلامی دوره چهارم شهر سردشت پیگیری شده ولی به علت عدم توانایی مالی شهرداری در تهیه پایه ها و تابولهای فلزی این طرح هنوز هم روی زمین مانده است.

‘صلاح آهی’ مسوول یکی از بیمه های سراسری در شهر سردشت هم در این خصوص گفت: درج آدرس متقاضیان بیمه یکی از ملزومات شغلی من است اما متاسفانه به جای آن مجبور به ثبت اشتراک برق، گاز و یا آب هستیم.

‘محمد اسعدیان’ یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه نبود تابلوی نامگذاری شده در معابر سبب سردرگمی شده، اظهار کرد: بارها مشاهده کرده ام که شهروندان سردشتی به عنوان راهنما مسافران را تا مقصد هدایت می کنند.

سردشت به لحاظ قرار گرفتن در شرایط کوهستانی با طبیعتی بکر و چشم اندازی زیبا، کثرت هنرمندان و بزرگانی همچون علامه بیتوشی و ابن العاج و غیره، و همچنین شهدای شیمیایی ظرفیت مناسبی را برای نامگزینی دارد و در حین شاداب سازی در تنوع اسامی معابر به ماندگاری یاد و خاطره شهدای شهرستان در اذهان عموم هم تاثیر می گذارد.

گزارش آرام ظاهری

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=309211

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.