تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
1

رنجی که کوتاهی پزشک بر دل مادر نهاد/ سقط اجباری 3 قلوهای سلماسی در بیمارستان دولتی ارومیه!

  • کد خبر : 306529
  • 14 آذر 1397 - 8:01
رنجی که کوتاهی پزشک بر دل مادر نهاد/ سقط اجباری 3 قلوهای سلماسی در بیمارستان دولتی ارومیه!

مادر باردار جهت انجام جراحی به بیمارستان دولتی منتقل شده و پس از چند روز رسیدگی ناقص از سوی پزشک معالج به این مادر، دستور تلفنی سقط 3 قلوهای وی صادر می‌شود!

به گزارش اروم‌نیوز، بارها عنوان «اشتباه پزشکی» را شنیده‌ایم و به خوبی با این مفهوم آشنایی داریم. مفهومی که حتی در مواقع قصور از سوی پزشکان نیز به کار رفته و به نوعی ابزار فرار از مسئولیت تبدیل شده است.

اما مفهوم و تعبیر «خواست پزشکی» و «مشاوره تلفنی پزشکان به کارآموزان و رزیدنت‌ها» را تاکنون کم شنیده و البته برخی نیز از نزدیک دیده‌ایم و حتی تلنگری کوچک به خود نزده‌ایم که چرا پزشکی که چندین هزار و برخی مواقع نیز چندین میلیون هزینه درمانی دریافت می‌کند، با تماس تلفنی و از طریق رزیدنت‌های کم تجربه امورات مربوط به بیمار خود را رتق و فتق می‌کند!

ماجرای حاضر یکی از اتفاقاتی است که در نتیجه همین مشاوره تلفنی پزشک زنان و زایمان به رزیدنت‌ها و پرستاران بیمارستان دولتی در ارومیه رخ داده و به این ترتیب 3 قلوهای مادری پس از 21 هفته بارداری سقط شده‌اند.

«پریسا.خ» مادری اهل سلماس است که در هفته بیست و یکم بارداری خود و در تاریخ 19 آبان ماه بنا به تشخیص «فاطمه.ب» پزشک معالج خود در ارومیه، جهت انجام عمل «مک دونالد» عازم بیمارستان دولتی می‌شود.

هرچند پزشک معالج این مادر به خوبی می‌داند که عمل «مک دونالد» باید در 10 تا 14 هفتگی انجام شود و پس از آن خطراتی مادر و جنین‌ها را تهدید می‌کند، اما برخلاف درخواست بیمار خود مبنی بر جلوگیری از این عمل، اصرار بر انجام جراحی داشته و به این ترتیب با انجام سونوگرافی و آنومالی نسبت به بستری کردن این مادر اقدام می‌کند.

به هر ترتیب پس از بستری شدن این مادر و نیز انجام عمل جراحی در تاریخ 20 آبان ماه، چنین اطلاع داده می‌شود که کیسه آب یکی از جنین‌ها پاره شده و به این ترتیب 2 جنین برای این مادر ماندنی هستند. دلیل این امر هم جداگانه بودن کیسه آب جنین‌ها و پارگی یکی از کیسه‌ها عنوان می‌شود.

پس از انجام عمل جراحی و بستری بودن 2 روزه بیمار در بخش عمومی بیمارستان، تنها دلیلی که موجب آزرده خاطر شدن خانواده بیمار می‌شود، رفتار نامناسب رزیدنت‌ها و پرستاران بخش و نیز عدم پاسخگویی پزشک معالج به درخواست‌های بیمار و همسر او بوده چراکه تمام اقدامات به صورت تلفنی و از طریق مشاوره‌های پزشک به رزیدنت های بیمارستان انجام می شده است.

بالاخره در تاریخ 23 آبان‌ماه و با دستور تلفنی پزشک معالج، رزیدنت نسبت به سقط هر 3 جنین اقدام کرده و به این ترتیب مُهر پایانی بر عمر آن‌ها زده می‌شود.

اما آنچه بیشتر از هر چیزی مادر و پدر این جنین ها را آزرده خاطر می‌سازد، عدم قبول مسئولیت توسط پزشک معالج در زمان بستری و تماس تلفنی برای پیگیری امورات مربوط به این بیمار بوده که شاید اصلی ترین دلیل ناکام بودن جراحی و سقط نوزادان نیز همین امر بوده باشد.

والدین این گونه بیان می‌کنند که در زمان سقط قلب هر 3 جنین می‌تپید و در کمال ناباوری با وجود مشاهده این وضعیت هر 3 جنین تحویل پدر داده می‌شود تا نسبت به خاکسپاری و دفن آن‌ها اقدام کند! اقدامی که شاید اگر پزشک معالج بر بالین بیمار حاضر می‌شد هرگز دل این پدر و مادر را داغدار نمی‌کرد.

پس از این ماجرا، پدر برای شکایت نامه‌هایی را خطاب به وزیر بهداشت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، نظام پزشکی استان و نیز دادسرا تنظیم کرده و خواهان رسیدگی به وضعیت بیمارستان و البته یافتن دلیل قصور پزشک می‌شود اما تاکنون هیچ نتیجه‌ای از سوی مراجع مربوطه دریافت نکرده است.

تنها درخواست پدر در شرایط فعلی این است که چنین اشتباهاتی پیگیری شده و نسبت به برخورد قانونی با پزشک و عوامل بیمارستان اقدام شود تا بار دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم و مادران و پدران دیگری از این رفتارهای ناشیانه پزشکان و پرستاران در بیمارستان‌ها به خصوص در مراکز دولتی داغدار نباشند.

هرچند پدر و مادر داغدار این اقدام را قصور پزشکی عنوان می‌کنند و خواهان رسیدگی به وضعیت پرونده این پزشک هستند، اما بهتر است مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و در راس آن رئیس دانشگاه در آذربایجان‌غربی و نیز مدیران و مسئولان وزارت بهداشت نسبت به بهبود وضعیت بیمارستان زنان و زایمان دولتی ارومیه که متاسفانه به یکی از مراکز ناامیدسازی والدین و نیز رفتار نامناسب پرستاران و رزیدنت‌ها شهرت یافته اقدام کنند تا شاهد اصلاح شرایط باشیم.

* اسناد مربوط به سلامت مادر و جنین ها و نیز نامه نگاری به مسئولین نزد اروم نیوز محفوظ است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=306529

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.