تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
1

رکود بازار کتاب در آذربایجان غربی

  • کد خبر : 305017
  • 05 آذر 1397 - 9:00
رکود بازار کتاب در آذربایجان غربی

برخی از کتابفروشی های ارومیه در پی رکود حاکم بر بازار کتاب به تعطیلی کشیده شدند.

به گزارش اروم نیوز، برخی از کتابفروشی های ارومیه در پی رکود حاکم بر بازار کتاب به تعطیلی کشیده شدند.

شرایط اقتصادی امسال بیش از سال های قبل رو به سامان نبود، میزان رکود در بازار به حدی بود که تمامی اقشار جامعه را تحت تأثیر خود قرار داد که در این میان کتابفروشان و اهالی فرهنگی شهر نیز همچون دیگر اقشار و مشاغل شرایط سختی را پشت سر نهادند.

اهالی فرهنگ جامعه از جمله نویسندگان، ناشران و کتابفروشان نیز به تبع کاهش خرید و تقاضای کتاب، متضرر زیان مالی ناشی از رکود در بازار و کاهش خرید کتاب از سوی مردم شدند.

سکوت غم انگیزی در بسیاری از کتابفروشی ها در آذربایجان غربی حاکم شده و نشان از روی گردانی مردم از غذای فرهنگی و تاییدی بر  کمبود مطالعه بین اقشار مختلف جامعه دارد.

در راستای اطلاع از چگونگی نحوه فعالیت کتابفروشی ها در ارومیه، به سراغ «حسین سلیمی» رئیس اتحادیه فروشندگان کتاب و لوازم التحریر و محصولات فرهنگی رفتیم. آنچه می خوانید گفت و گوی خبرنگار اروم نیوز با سلیمی است که در پی می آید.

اروم نیوز: در حال حاضر چند کتابفروشی در ارومیه فعالیت می کنند؟

هم اکنون 302 واحد صنفی در حوزه کتابفروشی در مرکز استان فعالیت و اقدام به فروش کتاب در موضوعات مختلف می کنند.

اروم نیوز: کتابفروشی هایی که به صورت اختصاصی صرفا اقدام به توزیع کتب دانشگاهی می کنند چه تعداد است؟

5 کتابفروشی که عمدتا پاسخگوی نیاز دانش آموزان و دانشجویان و نیز اساتید دانشگاهی هستند.

اروم نیوز: اولین کتابفروشی های ارومیه کدام است؟

کتابفروشی تمدن و هاتف از اولین کتابفروش های ارومیه بودند که چند سال قبل به دلیل رکود بازار و مشکلات مالی تعطیل شده اند.

اروم نیوز: مخاطبان ادبیات کودک و نوجوان عمدتا چه گروه سنی بوده و میزان همکاری و تعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اتحادیه فروشندگان کتاب تا چه میزان است؟

مخاطبان ادبیات کودک و نوجوان معمولا سنین 3 تا 15 سال بوده و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با وجود درخواست از سوی اتحادیه تاکنون تعامل و ارتباط نزدیکی با اتحادیه نداشته است.

اروم نیوز: وضعیت فروش و استقبال از کتاب در سال جاری چگونه است؟

همیشه و در همه سال ‌ها نسبت به کتاب در کشور ما و به تبع آن در ارومیه کم ‌لطفی صورت می ‌گیرد، به طوری که کتاب در سبد خانوار ایرانی قرار ندارد و آمار مطالعه همچنان در جامعه ما از ارقام بسیار پایینی خبر می دهند.

اروم نیوز: میزان حمایت از کتابفروشی ها چقدر بوده و مهمترین مشکلات کتابفروشان چیست؟

در حال حاضر عدم حمایت های مالی از سوی دولت و بانک ها و نیز رکود حاکم بر بازار شرایط نامطلوبی را برای فعالان فرهنگی در این حوزه رقم زده و مهمترین مشکلات این بخش از صنعت نشر است.

به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان کتاب، لوازم التحریر و محصولات فرهنگی، صنعت نشر دارای سه حلقه است؛ تولیدکننده، مراکز پخش و کتابفروشان که اگر این سه حلقه بتوانند با هم متحد شوند و اصول بازار را به صورت حرفه‌ای رعایت کنند و پشت هم باشند، قطعاً می‌توانند در برابر بدترین شرایط رکود در کشور نیز مقاومت کنند.

این مهمترین عاملی است که می‌تواند در این شرایط به کمک نشر کشور بیاید، اما اگر هر کدام از این‌ حلقه‌ها بخواهند به صورت جزیره‌ای و منفک از هم فعالیت کنند، پاسخ نمی‌گیرند.

گفت و گو و تنظیم: فاطمه جعفرنژاد

انتتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=305017

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.