تاریخ : چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰

لذت های فضای مجازی سبب دور شدن مخاطبان از کتابخوانی شده است

  • کد خبر : 304183
  • 30 آبان 1397 - 12:49
لذت های فضای مجازی سبب دور شدن مخاطبان از کتابخوانی شده است

رئیس اداره کتابخانه های عمومی تکاب گفت: متاسفانه لذت های فضای مجازی که راحت تر هم شده سبب دور شدن مخاطبان از کتابخوانی شده است و برای حل این مشکل ما باید با برگزاری نشست های متعدد کتابخوانی در تمام صنوف و برنامه های ترویجی در رده های پایه با یاری رساندن مسئولین به کتابخانه های عمومی-عملی سازی تفاهم نامه هابی متعدد بر حل این مشکل اهتمام ورزیم.

به گزارش اروم نیوز به نقل از شیز، سجاد نعیمی رئیس اداره کتابخانه های عمومی تکاب در مصاحبه ای که با خبرنگار شیز به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی داشت گفت: تکاب رتبه مطلوبی را در فرهنگ کتابخوانی نسبت به شهرهای دیگر استان دارد و این نشان قوتی برای شهرستان است.

وی در ادامه صحبت هایش با خبرنگار شیز گفت: شهرستان تکاب دارای چهار باب کتابخانه عمومی از جمله، کتابخانه ملت داخل پارک ملت و کتابخانه آیت الله خسروی جنب مصلی ،کتابخانه مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طبقه دوم و کتابخانه فضیلت تخت سلیمان روستای نصرت آباد است.

وی افزود سرانه مطالعه کشور  روزانه یک دقیقه الی 75 دقیقه است و به دلیل عدم مراجعه مردم شهرستان به کتابخانه نمیتوان این سرانه زرا به شهرستان تکاب نیز نسبت داد ولی سرانه مطالعه را از طریق مراجعه مردم به کتابخانه و تعداد امانت کتاب میتوان استخراج کرد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی تکاب افزود: در هفت ماهه سال 97 ،بالغ بر20000نسخه کتاب درشهرستان تکاب از کتابخانه هایش به امانت رفته که این نسبت به سایر شهرها رشد خوبی داشته است.

وی در خصوص استفاده از فضای مجازی اینگونه اظهار نظر کرد:اگر از فضای مجازی بجهت مطالعه و کتابخوانی استفاده کنیم خوب است ولی لذتی که در مطالعه کتابهای چاپی مجلد شده وجود دارد در فضای مجازی قابل لمس نیست و ما باید لذت مطالعه این کتاب را به مردم بچشانیم و از راهکاریی چون:در دسترس بودن کتابها آن هم باافزایش کتابخانه هایی با فضایی آرام وزیبا ،ایجا ایستگاههای مطالعه در سطح شهرستان،طناب دانایی که ما در مقطعی از تابستان اجرا کردیم و ایده ای خوب برای افزایش کتابخوانی بود و در سال های آتی نیز میخواهیم برای بالا بردن فرهنگ کتابخوانی اجرا کنیم هم چنین استقبال از کسانی که در محیط خود قفسه کتاب دارندو کتاب ها را در اختیار مراجعه کنندگان میگذارند ستفاده کنیم.

نعیمی با بیان اینکه یکی شاطر نان روغنی در نانوایی خود برای کمک به کتابخوانی قفسه ای ترتیب داده بود و کتابها را به امانت میداد گفت:این شاطر کار جالبی و قابل تقدیری را انجام داده بود که ما نیز با اهدای کتاب و نشریه به کتابخانه وی از فکرش استقبال کردیم.

وی افزود:متاسفانه لذت های فضای مجازی که سهل الوصول تر هم شده سبب دور شدن مخاطبان از کتابخوانی شده است و برای حل این مشکل ما باید با برگزاری نشست های متعدد کتابخوانی در تمام صنوف و برنامه های ترویجی در رده های پایه با یاری رساندن مسئولین به کتابخانه های عمومی-عملی سازی تفاهم نامه هابی متعدد بر حل این مشکل اهتمام ورزیم.

وی افزود تا زمانی که مسئولان خود اهل مطالعه نباشند نمیتوان بر نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی  امیدوار بود،مسئولین باید از فرهنگ کتاب و کتابخوانی حمایت ویزه داشته باشند و به کتابخانه های عمومی شانی در خور کتاب بدهند و این مسیر نمیشود جز اینکه مسئول خود نیز دغدغه کتابخوانی را داشته باشد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی تکاب در آخر به برنامه هایی که در هفته کتابخوانی اجرا میشود نیز اشاره کرد و گفت این برنامه ها خدماتی چون:قصه گویی برای کودکان در فضای کتابخانه های عمومی و مدارس با حضورکتابداران،داستان نویسان و هم چنین برنامه هایی چون نشست های متابخوانی عمومی،اصناف،مدرسه ای، حلقه های مطالعاتی،رونمایی و نقد کتاب و…است که تا3 آذر نیز در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=304183

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.