تاریخ : پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰
1

کاهش 52 درصدی میزان تولید گردو در آذربایجان غربی/ افزایش قیمت ارز و سرمازدگی علل عمده گرانی گردو است

  • کد خبر : 297025
  • 03 مهر 1397 - 9:01
کاهش 52 درصدی میزان تولید گردو در آذربایجان غربی/ افزایش قیمت ارز و سرمازدگی علل عمده گرانی گردو است

با توجه به سرمای دیررس بهاری در آذربایجان غربی شاهد کاهش تولید 52 درصدی بوده و افزایش قیمت دلار بازار را گرم تر کرد.

به گزارش اروم نیوز، آذربایجان غربی به عنوان قطب تولیدات کشاورزی در کشور به دلیل داشتن آب و هوای مناسب مطرح است و محصولاتی از جمله انگور، سیب، گردو و دیگر میوه های تابستانی را در خاک خود پرورش داده و به مرحله برداشت می رساند البته این استان هم با کشورهای مهمی از جمله ترکیه به عنوان دروازه‌ای به اروپا، منطقه قفقاز و حوزه مدیترانه همسایه است.

گردو؛ یکی از محصولات کشاورزی مهمی که در آذربایجان غربی است که هم خود میوه‌ای خوش‌طعم و لذیذ است و هم به عنوان مواد اولیه دیگر صنایع غذایی از آن استفاده می‌شود و به عنوان مثال از آن در تهیه برخی از محصولات از جمله کیک، شیرینی، آجیل یا فسنجان و یا صنایع روغن کشی استفاده  می‌شود.

البته با توجه به سرمای دیررس بهاری و خسارات وارد شده به باغات استان این میوه نیز در امان نمانده و در بسیاری از مناطق تا 100 درصد از بین رفت که انتظار می رود افزایش قیمت قابل توجهی در این میوه داشته باشیم.

* کاهش 52 درصدی تولید گردو

اسمعیل کریم زاده در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، سطح زیر کشت باغ های گردو در استان را 5هزار و 180 هکتار عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود در سالجاری 4 هزار و 515 تن گردو در سطح استان کشت شود.

وی، با بیان اینکه سال گذشته 8 هزار و 604 تن گردو در سطح استان به بهره برداری رسیده است، گفت: امسال به دلیل سرمای دیر رس بهاره کاهش 52 درصدی در این محصول را شاهد هستیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، ادامه داد: پیش بینی می شود در سالجاری میزان 3 هزار تن به عنوان تازه خوری و صنایع غذایی و یک هزارو 515 تن به سایر استانها و کشور ها صادر شود.

وی، با اشاره به اینکه پیش بینی می شود امسال در شهرستان ارومیه 997 تن گردو برداشت شود، ادامه داد: ارومیه بعد از سردشت دارای رتبه دوم تولید گردو در استان است.

کریم زاده، با بیان اینکه سردشت با یک هزار و 695 تن مقام اول تولید گردوی استان در سال جاری داراست، افزود: همچنین آذربایجان غربی رتبه 15 کشور در تولید گردو را به خود اختصاص داده است.

وی، تاکید کرد: رقم محلی، فرنور و فرانکت و چندلر ارقام مختلف گردوی موجود در آذربایجان غربی است.

* افزایش 20 درصدی قیمت گردو

حسین شرقی نیز در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با بیان اینکه افزایش قیمت 20 درصدی را در بحث گردو شاهد هستیم، گفت: در سالجاری با توجه به سرمای دیررس تولید گردو در استان به شدت کاهش یافته که مشکلات متعددی را به بار آورده است.

وی، افزود: این کاهش باعث افزایش قیمت این محصول شده و توانایی خرید را از بسیاری از مردم سلب کرده است البته این اتفاق بدون شک باعث افزایش قیمت در آجیل هم شده است.

* ردپای دلار در بازار گردو

رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار ارومیه، ابراز کرد: البته افزایش قیمت دلار در بحث گردو بی تاثیر نیست با هر افزایش قیمت ارز قیمت گردو نیز افزایش پیدا می کند چرا که به دلیل کمبود گردو در بازار قادر به واردات نبوده و با پیشی گیری تقاضا بر عرضه قیمت ها روند صعودی می گیرند.

وی، در پایان گفت: امکان کاهش قیمت در بحث گردو وجود ندارد امروز قیمت هر کیلو گردو در بازار 450 هزار ریال بوده و در صورت عدم واردات قیمت ها روند صعودی خود را پیش می گیرد.

با توجه به گزارش فوق و گفته های مسئولان دلیل افزایش قیمت سرسام آور در بحث گردو کاهش میزان تولید و افزایش قیمت دلار بیان شده که تنها راه حل این موضوع واردات در صورت کاهش قیمت دلار خواهد بود حال امیدواریم مسئولان با اخذ تدابیر لازم بتوانند این محصول را در بین مواد غذایی مصرفی مردم نگه داشته و شاهد حذف آن نباشیم.

انهتای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=297025

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.