تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
1

نرخ بیکاری در آذربایجان غربی به 14.9 رسید/ رکود و تورم علت اصلی افزایش بیکاری

  • کد خبر : 291490
  • 24 مرداد 1397 - 8:03
نرخ بیکاری در آذربایجان غربی به 14.9 رسید/ رکود و تورم علت اصلی افزایش بیکاری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی با بیان اینکه آذربایجان غربی رتبه 17 در بیکاری فارغ التحصیلان را به خود اختصاص داده، رکود و تورم را علت اصلی افزایش بیکاری در سطح استان عنوان کرد.

رضا نقی زاده در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با بیان اینکه تعدیل نیرو در واحد های صنعتی و خدماتی به گونه ای پوست اندازی تلقی می شود، اظهار داشت: در سال 94 تعداد 6 هزار و 125 نفر مقرره بگیر بیمه بیکاری بوده و در سال 95، 6 هزار و 603 نفر، در سال 96، 6 هزار 828 نفر بوده و در 3 ماهه اول سال 97 نیز 6 هزار و 677 نفر مقرره بگیر بیمه بیکاری بوده و به گونه ای نشان دهنده انقباض در بنگاه های اقتصادی است.

وی، با بیان اینکه این تعدیل ها بیشتر به دلیل فصلی بودن واحدها است، ادامه داد: چرخه تعدیلی ها در واحد های صنعتی  و اقتصادی یک چرخه مستمر بوده و احتمال اینکه فردی جایگزین فردی دیگر شود در این مورد وجود دارد به گونه ای که تاکنون آمار مقرره بگیران از 6 هزار نفر افزایش نداشته و افرادی به شغل خود بازگشته و افرادی دیگر بیکار شده اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی، با اشاره به آمار اخراجی های واحد های صنعتی و تولیدی باتوجه به تعداد داخواست ها، اظهار داشت: در سال 94 2 هزار و 677 نفر، در سال 95، 2 هزار 783 نفر و سال 96، 2 هزار و 527 نفر که 10 درصد نسبت به سال 95 کاهش داشته در سال 97  تاکنون 713 نفر شکایت اخراج داشته ایم.

وی، درخصوص کارگران فولاد ارومیه که متوجه بیمه بیکاری شده اند، ابراز کرد: 120  نفر از کارگران پوشش بیمه بیکاری قرار دارند که 314 نفر دادخواست اخراج داشته و 20 نفر اکنون به کار خود بازگشته اند.

نقی زاده، با اشاره به تعداد فارغ التحصیلان بیکار در سطح استان، ادامه داد: طبق آمار سال 95 تعداد 346 هزار و 313 نفرفارغ التحصیل در استان وجود دارد که از تعداد 173 هزار و 400 نفر جمعیت فعال 32 هزار و 180 نفر بیکار هستند.

وی، خاطر نشان کرد: ساماندهی نیروی کار بیکار برعهده اداره کل کار تعاون و رفاه اجتماعی بوده و افراد بیکار و بنگاه های اقتصادی باید جهت بهبود شرایط بیکاری به این سازمان مراجعه کنند تا هر فردی در بنگاه های اقتصادی و در محل مربوط به خود آغاز به کار کرده و گامی درست در راستای ریشه کن کردن بیکاری برداریم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی، تاکید کرد: در صورتی که هر فرد فعال و واجد الشرایط جهت ساماندهی به اداره کار مراجعه کند ما می توانیم مطالبه گر بوده و خواستار زمینه ایجاد اشتغال و تخصیص در راستای حق استان باشیم.

* استاندار آذربایجان غربی مطالبه گر حق استان باشد

وی، با بیان اینکه نرخ بیکاری با رسیدن به 15  افزایش داشته است، تصریح کرد: امروز زمان مطالبه گری استاندار آذربایجان غربی رسیده است.

نقی زاده، عنوان کرد: تاکنون 18 هزار و 155 طرح در سامانه کارا ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد به 2 هزار و 496 طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری تسهیلاتی به مبلغ 414 میلیارد تومان ارائه شده است.

وی، بیان کرد: همچنین 18 هزارو 261 طرح اشتغال ثبتی وجود دارد که به 531 طرح تسهیلاتی به مبلغ 111 میلیارد تومان ارائه شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی، ادامه داد: همچنین برای یک هزارو 981 نفر نیز به طور مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

وی، افزود: آذربایجان‌غربی حائز رتبه اول در پرداخت تسهیلات به طرح‌های اشتغال پایدار روستایی و عشایری و رتبه دوم در حوزه اشتغال فراگیر شده است.

نقی زاده، خاطرنشان کرد: اشتغال پایدار روستایی و عشایری، اشتغال فراگیر، طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی، طرح کارورزی و مشاغل خانگی از جمله برنامه های مدنظر است.

وی، با تاکید بر اینکه کل اعتبار آذربایجان غربی در بخش اشتغال پایدار، روستایی و عشایری،  480 میلیارد تومان است، اظهار داشت: تاکنون 218 میلیارد تومان وصولی وجود داشته و 72 میلیارد تومان نیز اعتبار متمرکز در تهران است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی، ابراز کرد: تاکنون 3 هزار و 261 نفر در اشتغال فراگیر سامانه کارا ثبت نام کرده اند که از کل 701 میلیارد تومان اعتبار مصوبی 303 میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی، با بیان اینکه 4 هزار و 320 نفر باید فارغ التحصیلان دانشگاهی به بنگاه های اقتصادی معرفی می شدند 11 هزار و 320 نفر تاکنون در این طرح ثبت نام کرده اند، ابراز کرد: 519 بنگاه اقتصادی نیز برای جذب این افراد ثبت نا کرده اند که 335 نفر موفق به استفاده از این طرح شده اند .

نقی زاده، در خصوص طرح مهارت آموزی نیز، عنوان کرد: سهمیه این طرح در خصوص آذربایجان غربی 2 هزارو 20 نفر بوده که تنها 92 نفر در این طرح ثبت نام کرده اند.

وی، با بیان اینکه بیکاری در بهار 97 به اسفناک ترین شرایط خود رسید، گفت: در فصل بهار، آذربایجان غربی با نرخ بیکاری 14.9 بالاتر از میانگین کشوری قرار داشت چراکه میانگین کشوری بیکاری12.1 بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی، ابراز کرد: با توجه به اینکه استان 2.8 درصد بیشتر از میانگین کشوری در بحث بیکاری بوده رتبه 17 شاخص بیکاری را به خود اختصاص داده است.

وی، عنوان کرد: رکود و تورم موجود در جامعه موجب مشکلات بسیاری در بنگاه های اقتصادی شده و تولید را با کاهش قابل توجهی رو به رو شده و به طور مستقیم در بیکاری کشور رابطه مستقیم داشت.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=291490

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.