تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰
3

رونمایی استاندار آذربایجان‌غربی از اسناد مخفی باندهای فساد سوخت/ اصحاب رسانه یاری‌گر دولت در مبارزه با فساد باشند

  • کد خبر : 291055
  • 18 مرداد 1397 - 9:40
رونمایی استاندار آذربایجان‌غربی از اسناد مخفی باندهای فساد سوخت/ اصحاب رسانه یاری‌گر دولت در مبارزه با فساد باشند

استاندار آذربایجان غربی در مراسم روز خبرنگار از اسناد مخفی باندهای فسادسوخت که به صورت گسترده در استان فعال بودند رونمایی کرد و خواستار حمایت اصحاب رسانه از مبارزه با فسادشد.

به گزارش اروم نیوز، محمدمهدی شهریاری شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران با تبریک فرارسیدن روز خبرنگار اظهار کرد: بی شک امورات استان با همکاری اصحاب رسانه حل شده تا استانی توسعه یافته داشته و شاخص‌های آذربایجان‌غربی به سمت توسعه و بهبودی رود.

وی با بیان اینکه دشمن به دنبال تشدید مسائل داخلی و جنگ درونی بوده و بنابراین رسالت خبرنگار در این شرایط مهم، سنگین و دشوار است، تصریح کرد: پس از پیروزی جمهوری خواهان در آمریکا، شرایط بین‌المللی و به تبع آن ایران، دچار تغییراتی شده و با توجه به خروج ترامپ از برجام، کشور از مسیر توسعه خارج شد.

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه گروه‌های مخالف و تروریستی با هم متحد شدند، افزود: در این رابطه عربستان هزینه آنها را تامین کرد تا امنیت داخلی کشورمان دچار تهدید شود.

شهریاری با تاکید بر اینکه در این شرایط کنونی رسالت خبرنگار از اهمیت فراوانی برخوردار است بیان کرد: با وجود اینکه 10 درصد مردم سوریه کرد و 90 درصد عرب هستند، اما دشمن برای اختلاف‌افکنی بین آنها برنامه‌ریزی بسیاری انجام داده و علاوه بر آن، برای تجزیه‌طلبی و تحرکات قومیتی در ایران نقشه‌های بسیاری در سر داشتند تا ضمن به خطر انداختن امنیت، جنگ داخلی در ایران به وجود آورند.

وی اذعان کرد: اما خوشبختانه مردم آگاه و بیدار و هوشیار بوده، هر چند با مشکلات بسیار اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند اما به اهداف شوم دشمن آشنا بوده بنابراین ایجاب می‌کند که وحدت داخلی و امنیت را مورد توجه قرار داده تا خواب دشمن تعبیر نشود چون امنیت، بهترین نعمت کشور در خاورمیانه است.

استاندار آذربایجان غربی با ابراز خرسندی از عملکرد مطلوب جامعه رسانه‌ای استان بیان کرد: در این راستا، برخی افراد انگشت‌شمار نیز درصدد برهم زدن اتحاد و وحدت هستند و بی تردید آنان که وحدت را مورد هدف قرار داده‌اند باید برخورد جدی شوند.

شهریاری با افشای برخی اسناد مخفی باندهای فساد و تاکید بر اینکه یکی از نارضایتی های مردم مسئله فساد است، بیان کرد: آذربایجان غربی به دلیل همسایگی با سه کشور خارجی درگیر مسائل مربوط به مشکلات کوله بران، قاچاق سوخت و درگیر رانت‌بازی و فشار اقتصادی است.

استاندار آذربایجان‌غربی تصویر حواله های مربوط به این رانت را جهت قرائت در اختیار برخی از اصحاب رسانه قرار داد و افزود: مافیایی در زمینه این سهمیه ها به وجود آمده بود و حتی یک نسخه از رونوشت این حواله ها هم در بایگانی استانداری برجا نمانده است.

وی با انتقاد از عملکرد جامعه خبری استان در این خصوص، گفت: روزنامه نگاران درباره این فساد که در منطقه ریشه دوانده بود، کمترین فرآورده خبری را تولید کردند که جای انتقاد دارد.

وی با اشاره به اینکه روزنامه نگاران در جهت مبارزه با فساد باید از مسوولان حمایت کنند، اضافه کرد: امروز که مبارزه با این موارد در دستور کار قرار گرفته است، برخی خبرنگاران به جای حمایت از مسوولان انتقاد می کنند.

استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: در حالی که پیش از این سالانه حدود 20 میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش سهمیه سوخت به حساب استانداری واریز می شد، با توقف رانت و فساد تنها در یک ماه حدود 22 میلیارد تومان درآمد از این محل جهت بهبود معیشت مرزنشینان کسب شده است.

شهریاری بیان کرد: از محل توقف این رانت، 80 هزار خانوار روستایی که در 20 کیلومتری مرزهای استان ساکن هستند از بیمه عشایری برخوردار می شوند.

وی با بیان اینکه تامین امنیت مناطق مرکزی استان با رسیدگی به محدوده های مرزی امکان پذیر است، افزود: 240 هزار تومان از هزینه سالانه این بیمه را خانواده های مرزی و 480 هزار تومان دیگر را دولت تامین می کند.

وی با اشاره به اینکه امنیت مناطق مرزی با بهبود معیشت مرزنشینان تامین می شود، افزود: حدود 60 هزار خانوار از 280 هزار خانوار روستایی آذربایجان غربی از بیمه درمانی برخوردار هستند و استان از نظر متوسط شاخص کشوری در رده بسیار پایین قرار دارد.

وی اضافه کرد: با احتساب 80 هزار خانوار روستایی که در حال بیمه هستند این آمار به 140 هزار خانوار روستایی می رسد و در نتیجه 50 درصد روستاییان بیمه می شوند.

وی با اشاره به اینکه این روستاییان در 60 سالگی از حقوق بازنشستگی نیز برخوردار می شوند، بیان کرد: 80 هزار واحد روستایی هم با پرداخت 18 هزار و 500 تومان برای هر واحد از محل فروش سوخت در مقابل بلایای طبیعی چون زلزله، سیل و آتش سوزی بیمه می شود.

وی با اشاره به اینکه صاحبان هر یک از این واحدهای روستایی در صورت بروز اتفاق 30 میلیون تومان از بیمه دریافت می کنند، اضافه کرد: تاکنون بالغ بر 2 میلیارد تومان هزینه های درمانی این روستاییان در بیمارستان امید از محل سود سهیمه های سوخت مرزنشینان پرداخت شده است.

استاندار آذربایجان غربی اعلام کرد: برای 100 خانوار روستایی نیازمند مرزی هم با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) مسکن ساخته خواهد شد.

در پایان این مراسم استاندار آذربایجان غربی برخی سخنان خبرنگاران حاضر در مراسم را شنید و در راستای رفع مشکلات آنان راهکارهای لازم را ارائه کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=291055

نوشته های مشابه

28اردیبهشت
روی اشک تمساح پس انداز نکن!
28اردیبهشت
فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد
با حضور سردار شهسواری؛

فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.