تاریخ : جمعه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱

نماینده‌ای با تفکر اصولگرایی و منش اصلاح‌طلبی/ وقتی یک امضای پارلمانی دردسر‌ساز می‌شود

  • کد خبر : 290651
  • 14 مرداد 1397 - 10:43
نماینده‌ای با تفکر اصولگرایی و منش اصلاح‌طلبی/ وقتی یک امضای پارلمانی دردسر‌ساز می‌شود

اینکه امروز این عضو مجلس شورای اسلامی فراموش کرده که به عنوان نماینده «جریان فکری آبادگران یا همان جریان عمل‌گرایی» در میدان انتخابات حاضر شده و خود را نماینده این تفکر دانسته امری عادی است چراکه داشتن مشاوران و اطرافیانی با منش کاملا مخالف با آن تفکر نتیجه‌ای جز همین رویه نخواهد داشت.

به گزارش اروم‌نیوز، اواخر هفته گذشته 18 تن از نمایندگان عمدتا اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی نامه‌ای را خطاب به رئیس جمهور نگاشته و جلوگیری از ورود شخصیت‌های نظامی و غیرنظامی به مسائل کلان کشور را از وی درخواست کردند.

در میان این لیست که خط و منش فکری بیشتر آن‌ها برای عموم مردم آشکار بوده و خود را نماینده تفکرات غرب‌گرا می‌دانند، حضور یکی از نمایندگان مردم ارومیه در مجلس بیش از دیگران جالب توجه بود.

البته دلیل این جلب توجه نه به دلیل همراهی نماینده یک جریان فکری خاص با پیشینه و سبقه اصولگرایی با طیف مقابل این جریان بلکه بیشتر به‌خاطر تاثیرات حضور این نماینده جوان در پارلمان بر تفکرات وی و تغییرات فاحش در رویه و منش رفتاری و سیاسی این فرد است.

روح‌الله حضرت‌پور طلاتپه که امروز به عنوان منادی روشنفکری و نوگرایی تلقی می‌شود، در تاریخ 4 اسفندماه 95 و به مناسبت انتخابات مجلس شورای اسلامی، با حضور در دفتر پایگاه خبری و تحلیلی اروم‌نیوز سخنان را ارائه کرد که شاید مرور آن‌ها در شرایط فعلی و برای روشنگری در خصوص بسیاری از مسائل اصلی‌ترین نیاز امروز وی باشد.

این نماینده مجلس در همان گفت‌و‌گو در پاسخ به سوال خبرنگار اروم‌نیوز مبنی بر اینکه «چرا قصد نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را دارید؟ نیت، انگیزه و هدف شما چیست؟» این گونه پاسخ می‌دهد:

«باید این مسئله روشن شود که روح‌الله حضرت‌پور تنها به‌عنوان یک فرد و یک چهره سیاسی کاندیدای نمایندگی در انتخابات مجلس شورای اسلامی نمی‌شود. بلکه روح‌الله حضرت‌پور نماینده یک جریان فکری موسوم به آبادگران و یا همان جریان عمل‌گرایی است. جریانی که توانست بعد از جذب مهره‌های شاخص سیاسی شهر و استان مورد اقبال مردم در انتخابات سال ۹۲ قرار گیرد و شهر ارومیه را در عرض چند سال به کلی متحول کند.

… ما این رضایت را در چهره تک تک مردم شهر دیدیم. البته این همه کار نیست. معتقدیم جریان آبادگران می‌بایست تحولی تاریخی در شهر ارومیه انجام می‌داد. به دور از بازی های سیاسی باید ارومیه را به نگین ایران تبدیل می‌کردم! نه در حرف بلکه در عمل. اما این تنها در چهارچوب‌های مدیریت شهری قابل انجام نبود.

آبادگران و یا جریان عمل‌گرایی می‌بایست نفوذ خود را به مراکز تصمیم‌گیر شهر ارومیه افزایش می‌داد تا پیشرفت شهر ارومیه بیشتر سرعت می‌گرفت. بنابراین قرار بر این شد که بنده حقیر به نمایندگی از این جریان فکری برای پیشرفت شهر ارومیه که پیشتر هم آن را ثابت کرده‌ایم وارد فعایت های انتخاباتی شوم.»

این سخنان روح‌الله حضرت‌پور بر اساس سابقه جریان آبادگران که در انتخابات شورای شهر ارومیه پیروز انتخابات شده بودند و به عنوان سردمداران جریان اصولگرایی هرچند با تفکرات سنتی فعالیت می‌کردند ارائه می‌شود و جالب است که تلاش و تاکیدات چندین باره وی برای اتصال خود به آبادگران در همین متن چند خطی به عینه قابل دسترسی و لمس است.

همین حمایت جریان آبادگران در کنار رفتارهای معمول و غیرمعمول حاشیه‌ای اعضای ستاد انتخاباتی کاندیدای جوان، توانست او را به سوی مجلسی رهنمون سازد که شاید برای بسیاری از هم‌سالان او تنها در اندازه رویایی بیش نباشد.

حضور نماینده‌ای جوان و پر انرژی در پارلمان و ارائه ایده‌ها و اظهار‌نظرهای انقلابی در موارد مختلف باعث شد تا روح‌الله حضرت‌پور یکی از نمایندگان مورد وثوق در مباحث انقلابی و موضع‌گیری در برابر رفتارهای نامتعادل برخی مسئولین باشد.

اما در هفته گذشته و پس از امضای نامه موصوف، مطالبی از این نماینده جوان و اصولگرا در فضای مجازی و در محافل مختلف مطرح شده که جای تعجب و تامل دارد.

یکی از مشاوران و اعضای دفتر حضرت‌پور پس از انتشار متن نامه نمایندگان، در توئیتر و اینستاگرام خود متنی را منتشر کرد که در آن از مسئول خود به عنوان «فرزند شهید روشنفکر و نوگرا» نام برده و تشری به افرادی زده بود که حضرت‌پور را اصولگرا می‌دانستند!

اینکه حضرت‌پور فرزند شهید باشد و خود را متعلق به خانواده شهدا بداند امری طبیعی و غیرقابل کتمان است چراکه رشادت‌های پدر او بر همگان آشکار است.

اما اینکه پسر سردار شهید، خود را از تفکر و جریانی اصولگرا به مجلس رساند و در کمال تعجب به همراهی با طیف مقابل این تفکر یعنی اصلح‌طلبان پرداخته و البته از دفتر وی نیز بویی جز اصلاح‌طلبی به مشام نرسد، موضوعی است که باید بیش از این مورد توجه و عنایت حامیان این نماینده در دوران تبلیغات انتخاباتی و نیز یاورانش در دوران مختلف قرار گیرد.

همچنین حمایت این فرزند شهید از متنی که در آن خواسته شده تا از دخالت فرماندهان نظامی و مسئولین ارشد سیاسی در مباحث کلان که جزئی از امنیت پایدار کشور را نیز شامل می‌شود، موضوعی است که می‌‌تواند نشانگر تاثیرات اطرافیانش در منش واقعی و کردار اصلی حضرت‌پور باشد که به طور یقین در آینده تاثیراتی بس سنگین و ثقیل‌تری بر رفتار سیاسی و اجتماعی او خواهد گذاشت.

هرچند پس از امضای این نامه تماس‌های مکرر اروم‌نیوز با نماینده تفکر آبادگری جریان اصولگرایی دارای رفتار دوگانه متمایل به اصلاح‌طلبی بی نتیجه مانده، اما سخن کوتاه می‌کنیم و منتظر اعلام نظر وی مبی بر این رفتار دوگانه و اظهارنظرهای اخیرش که اولا مخالف منش اعلامی در زمان تبلیغات انتخاباتی و ثانیا مغایر رفتارهای قبلی وی است می‌مانیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=290651

ثبت دیدگاه