تاریخ : شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱

تنور گردشگری در آذربایجان غربی گرم می شود

  • کد خبر : 290377
  • 10 مرداد 1397 - 9:25
تنور گردشگری در آذربایجان غربی گرم می شود

صنعت گردشگری آذربایجان غربی با توجه به وضعیت اقتصادی نسبت به گذشته روزهای خوبی را سپری نمی کند، آمارها نشان می دهد که ورود گردشگران داخلی به این استان مرزی کاهش یافته است.

به گزارش اروم نیوز، صنعت گردشگری آذربایجان غربی با توجه به وضعیت اقتصادی نسبت به گذشته روزهای خوبی را سپری نمی کند، آمارها نشان می دهد که ورود گردشگران داخلی به این استان مرزی کاهش یافته است.

در شرایط اقتصادی دشوار اکنون غذا، درمان و پوشاک جزو اولویت های نخست مردم است، و سفر و گردشگری از اولویت های زندگی حذف شده است،  چرا که وضعیت اقتصادی جامعه تعیین کننده اولویت ها است.

با این حال کارشناسان معتقدند با اجرای برخی طرح های گردشگری همچون جشنواره های تابستانی، تعداد گردشگران به خصوص گردشگران خارجی در مقایسه با گذشته بیشتر خواهد شد.

اجرای طرح های گردشگری، احیا و مرمت بناهای تاریخی، و برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های صنایع دستی و گردشگری نیز می تواند سهم مهمی در این افزایش ظرفیت ها بر عهده دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به این که ۲۵ طرح مهم گردشگری در استان در دست اجراست، اظهار می کند: در سال ۹۷ تعداد ۲۵ عنوان پروژه شروع شده که در مراحل نهایی خود به سر می ‌برند افزود: مجموعه اعتبار این پروژه ‌ها ۲۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شده که بیش از ۵۰ درصد آن تخصیص یافته است.

«جلیل جباری» با بیان این که امسال به لحاظ اعتباری 7 برابر و از نظر طرح ‌ها 5 برابر افزایش داشته‌ ایم می گوید: این طرح ها شامل آبشار شلماش، سوله دو کل و شرشر چالدران، مجموعه تفریحی و کمپینگ شاهین‌دژ و مسیر کاظم داشی است.

وی در ادامه از مرمت ۱۱۰ بنای تاریخی در استان خبر داده و ابراز می کند: حمام اتحادیه از طریق واگذاری به بخش خصوصی، پل باراندوز چای، پردیس دانشگاه ارومیه، مجموعه بناهای داخلی پردیس دانشگاه ارومیه، سبک سازی سه گنبد، جداره تاریخی بازار قدیمی ارومیه، ساختمان دیزج سیاوش، مسکن طبیب و نیز ۴ بافت تاریخی در شهرهای تکاب، ماکو، خوی و ارومیه از جمله این طرح ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به این که پیش بینی می شود تعداد گردشگران در استان طی سال جاری افزایش یابد، اذعان می کند: در سال گذشته سه میلیون و ۱۰۰ نفر گردشگر به استان سفر کرده اند که پیش بینی می شود امسال این میزان با ۲۰ درصد افزایش به سه میلیون و ۵۰۰ نفر برسد.

بیشتر بخوانید..
دولت نگاه ویژه به توسعه بخش گردشگری و میراث فرهنگی دارد

* برگزاری دو رویداد مهم گردشگری در سال جاری

جباری در ادامه سخنان خود با بیان این که آذربایجان غربی میزبان دو رویداد مهم گردشگری در سال جاری است، می گوید: جشنواره ملی گردشگری، ورک شاپ ‌ها، کارگاه ‌های آموزشی، پنجمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی، استفاده از ایده ‌های نو و خلاق، برگزاری تور آشنایی شهرهای همجوار استان آذربایجان غربی رویدادهای مهم گردشگری استان هستند.

وی بیان می کند: در جای جای استان جشنواره‌ های مختلفی برگزار می‌ شود که می ‌تواند پتانسیل‌ های استان را به همگان معرفی کند تا از این استعدادها به خوبی استفاده کنیم، از این رو برای جذب مستمر گردشگر نهایت تلاش خود را به کار می‌ گیریم تا بتوانیم بهتر از پیش از این امر منافعی را برای استان به دست آوریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی بازآفرینی محورهای تاریخی و فرهنگی در شهرهای مختلف را بسیار مهم ارزیابی کرده و می افزاید: هویت شهری را می توان با بازآفرینی محورهای تاریخی و فرهنگی حفظ کرده و با احیای بافت های تاریخی در شهرستان ها هویت شهری را به شهرهای مختلف استان بازگرداند.

جباری با اشاره به برگزاری جشنواره ملی گردشگری و پنجمین نمایشگاه صنایع دستی گفت: برگزاری این جشنواره در ارومیه تاثیر ویژه ای در توسعه گردشگری کل استان داشته و باید از توان شهرستان ها نیز برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره و نمایشگاه بهره مند شویم.

وی بیان می کند: ما در اکثر شهرهای استان آثار تاریخی بسیار ارزشمندی داریم که واجد ثبت در فهرست ملی هستند و مسئولین شهرستان باید همت کرده و مقدمات ثبت این آثار در فهرست ملی را فراهم کنند.

* توزیع ۲۰۰ هزار نقشه و بروشور گردشگری در آذربایجان غربی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی می گوید: بیش از ۲۰۰ هزار نقشه و بروشورهای گردشگری چاپ شده و بین گردشگران توزیع می‌ شود.

جباری بیان می کند: در برنامه های نوروز ۹۷ که از ۲۶ اسفند شروع می‌شود بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بازدید به ثبت رسیده و بیش از ۲۱۹ نفر از موزه‌های استان بازدید کرده‌اند و بدون احتساب منطقه آزاد ۵۱ درصد در اقامت افزایش داشتیم و بازدید از جاذبه‌های گردشگری ۸۴ درصد افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید..
دولت نگاه ویژه به توسعه بخش گردشگری و میراث فرهنگی دارد

وی با بیان این که قدمت برخی از واحدهای اقامتی مربوط به دهه ۴۰ است، اظهار می کند: تعداد ۵ مورد واحد اقامتی ایجاد شده، ۳ مورد دیگر مجوز فعالیت گرفته ‌اند و اقامت‌ های بوم گردی نیز مورد توجه است که در طول سه ماه نخست سال برای ۱۸ مورد مجوز اعطا شده است.

* ورود بیش از 199 هزار گردشگر خارجی از مرزهای آذربایجان‌غربی

«حسین امامی» در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، اظهار می کند: تعداد گردشگران ایرانی که از مرزهای آذربایجان ‌غربی به خارج از کشور سفر کرده‌ اند ۲۶ هزار و ۹۴۶ نفر بوده است.

وی با اشاره به آمار مسافرت های خارجی از مرزهای استان، می گوید: آمار کلی مسافران خارجی ورودی به استان از راه زمینی در سه ماهه اول سال جاری بیش از ۱۹۹ هزار و 600 نفر و همچنین کل ورودی ایرانی حدود ۲۶۰ هزار و ۸۸۹ نفر بوده که در سال گذشته این آمار بیش از ۱۵۱ هزار و 300 نفر گردشگر بوده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی درباره تعداد مسافران خارجی به تفکیک مرز، ابراز می کند: جمع مسافران ورودی از مرزهای استان شامل مرز بازرگان ۱۲۰ هزار و ۷۳۵ نفر، مرز ارومیه ۶ هزار و ۷۲۵ نفر، مرز سرو ۳۷ هزار و ۹۵۷ نفر، مرز پلدشت ۱۵۱ نفر، مرز رازی ۶۳ هزار و ۶۳۷ نفر و نیز مرز پیرانشهر ۳۰ هزار و ۷۸۳ نفر است.

امامی تصریح می کند: مسافران ورودی خارجی به تفکیک مرز می توان چنین ارزیابی کرد که از مرز بازرگان ۸۳ هزار و ۲۵۸ نفر، مرز سرو ۴۳ هزار و ۵۵۵ نفر، مرز پلدشت ۱۹ هزار و ۳۸۷ نفر، مرز رازی ۲۳ هزار نفر و مرز تمرچین پیرانشهر ۳۰ هزار و ۴۸۳ نفر بوده است.

وی با بیان این که انتظار می رود گردشگران و مسافران خارجی در تابستان سال جاری حضور بیشتری داشته باشند، تاکید می کند: حدود ۹۰ درصد مسافرت‌ هایی که از مرزهای استان انجام شده با هدف گردشگری بوده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=290377

ثبت دیدگاه