تاریخ : چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰

افزایش ۲۲ درصدی صادرات به کشور عراق

  • کد خبر : 290374
  • 10 مرداد 1397 - 9:28
افزایش ۲۲ درصدی صادرات به کشور عراق

مشاور معاون رئیس جمهور و دبیرستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه از افزایش ۲۲ درصدی صادرات به کشور عراق خبر داد و گفت: در 4 ماهه امسال ۲ میلیارد و ۳۸۷ میلیون دلار کالا به کشور عراق صادر شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و ۹۸۵ میلیون دلار بوده است.

به گزارش اروم نیوز به نقل از بُلفَت، حسن دانایی فر شامگاه سه شنبه در حاشیه بازدید از بازارچه مرزی کیله سردشت گفت: در سال گذشته حجم صادرات به عراق ۶٫۴ میلیارد دلار بوده که انتظار می رود این روند امسال همچنان ادامه داشته باشد.

مشاور معاون رئیس جمهور و دبیرستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه علل اصلی بازار کشور عراق را ثروتمند بودن آن، یکسانی ذائقه بازار آنها با بازار کشورمان و دسترسی نزدیک گذرگاه های مرزی به مراکز پرجمعیت آن کشور دانست و افزود: باید از ظرفیت ها به طور احسنت در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی استفاده کرد و میزان صادرات را چند برابر افزایش داد.

وی همچنین هدف از این سفر را وجود اراده ای قوی در مرکز کشور برای توجه به مرزها و ارتقای سطح روابط اقتصادی با عراق بیان کرد.

دانایی فر ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود تا علاوه بر صادرات، واردات هم از مرزها صورت بگیرد چون صادرات یکطرفه به علت تغییر در سلایق مصرف کننده، ظهور رقبای قوی و غیره وابستگی به یک بازار را به وجود آورده و سبب ناپایداری می شود.

وی بیان کرد: شهرستان سردشت در دوران جنگ تحمیلی سالها محنت، پذیرش آوارگان و ناراحتی را تجربه کرده است و ما هم برای ارتقای سطح رفاه عمومی و کاهش بیکاری در این منطقه با استفاده از ظرفیت های مرزی و گردشگری آماده هستیم.

وی در مورد نظر طرفهای عراقی مبنی بر رسمی شدن مرز کیله، افزود: فضا در این خصوص منفی نیست و بایستی پیگیری های بیشتری صورت گیرد که البته به زمان نیاز دارد.

وی با اشاره به نقش تاریخی گذرگاه کیله به عنوان یکی از فعالترین مرزها بین دو کشور ایران و عراق بر ایفای نقش این مرز در صادرات و واردات تاکید کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مطالبی را در خصوص ارتباط تامین امنیت و اقتصاد در کنار یکدیگر بیان کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی هم در ادامه این جلسه گفت: دولت در صدد ساماندهی بازارچه ها، کولبری و کارت های پیله وری در جهت افزایش صادرات و معیشت مرزنشینان است.

رضا حسینی به ایجاد بازارچه دوم در سردشت اشاره کرد و افزود: برای اجرای این طرح باید برآوردهای لازم از نظر توجیه پذیری اقتصادی و فنی، ارزش افزوده، شرایط جوی و اقلیمی و تعداد سکنه در دو طرف مرز مورد بررسی قرار گیرد.

وی مکان ایجاد بازارچه دوم در مرز را منوط به مکان یابی مناسب از نظر اکثریت جمعیت برخوردار عنوان کرد و افزود: بررسی های موردنیاز صورت گرفته و ظرف ۱۰ روز آینده به نتیجه خواهدرسید، و هر دو بازارچه فعالیت های خودشان را ادامه خواهند داد اما به جهت روابط اقتصادی و برنامه ریزی های مطلوب نمی خواهیم در این رابطه عجله نماییم.

فرماندار سردشت نیز در این جلسه رسمی شدن مرز کیله را یکی از طرح های محرک توسعه در سردشت معرفی کرد و گفت: پیگیری این موضوع به پیش نیازهایی همچون بهبود زیرساختها در زمینه حصارکشی محوطه، ادامه آسفالت تا درب خروج، سیستم های مداربسته و غیره نیاز دارد.

نژاد جهانی تصریح کرد: منابع کلی مورد نیاز با براورد اولیه ۳۰ میلیارد ریال تصویب و مقرر شده در سه سال تخصیص پیدا کند که برای حصار کشی محوطه بازارچه نیز گمرک به عنوان دستگاه اجرایی معرفی شده است.

وی در رابطه با دیگر امکانات استقرار یافته در بازارچه کیله گفت: سیستم های نرم افزاری، بخشی از سامانه خرده کولبری، کانکس، و همچنین امکان اتصال به سامانه گمرکی کشور از دو مسیر متفاوت انجام شده که در این سامانه صادرکنندگان نیاز به مراجعه حضوری ندارند و بدون مراجعه به گمرک می‌توانند از طریق اینترنت امور صادرات خود را انجام دهند.

جهانی بیان کرد: در شرایطی که بازارچه کیله رسمی شود برای سامانه گذرنامه و ساختمان های آنها جانمایی و طرح های پیشنهادی اولیه صورت گرفته است که قطعا سیستم دولتی و هم بخش خصوصی با امادگی کامل به استقبال این مسئله خواهند رفت.

بر اساس گزارش بُلفَت، روز گذشته جمعی از مسئولان کشوری و استانی بازدیدی را از بازارچه مرزی کیله سردشت و سپس جلسه ای را در فرمانداری سردشت برای اینکه پیامی را به کشور مقابل، عراق، مبنی بر روند روبه رشد صادرات از این بازارچه برسانند که کیله استحقاق رسمی شدن را دارد.

در این بازدید و جلسه برخی کارکردهای تکمیلی برای بازارچه کیله از جمله فراهم شدن فرایند اداری و گمرکی واردات، تردد مسافری به عنوان توقع و انتظار شهروندان دو طرف مرز، ایجاد سامانه های موقتی و کوتاه تردد مسافری با استفاده از پتانسیل های مرزهای رسمی شده قبلی و استفاده از مهرهای شماره دو آنها به عنوان پیشنهادات و مطالبات مردمی بیان شد.

از سال ۸۲ گمرک بازارچه مرزی کیله سردشت به منظور تسریع در صادرات کالاهای کارخانجات و تولید کنندگان داخلی آغاز به کار کرد.

این گمرک با داشتن فاصله ۲۰ کیلومتری به اولین شهر در اقلیم کردستان عراق، قلعه دیزه، نزدیک ترین گمرک بازارچه ایران با کشور عراق به شمار می رود.

در چهارماهه اول امسال ۷۶ هزار تن کالا به ارزش ۴۷ میلیون دلار از بازارچه کیله به کشور عراق صادر شد که نسبت به مدت مشاب سال گذشته از رشد ۲۶۰ درصدی برخوردار بوده است.

در بازارچه کیله ۱٥ غرفه زیر نظر فرمانداری فعالیت کرده و به صورت خرده فروشی اقدام به صادرات کالاهای مجاز می کنند و سالانه حدود ۳ میلیون دلار از همین محل صادر می شود و به صورت روزانه ۱۵۰ مسافر عراقی نیز از بازارچه خرید می کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=290374

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.