تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰
4

اورژانس آذربایجان غربی 350 نفر کمبود نیرو دارد/ دردسرهای مزاحمان تلفنی تمامی ندارد

  • کد خبر : 290220
  • 08 مرداد 1397 - 9:51
اورژانس آذربایجان غربی 350 نفر کمبود نیرو دارد/ دردسرهای مزاحمان تلفنی تمامی ندارد

از جمله مهم ترین مشکلات اورژانس استان که نیاز به فرهنگ سازی و همت جمعی دارد، مسئله مزاحمت های تلفنی به اورژانس و تلفن 115 است که می تواند مساوی با مرگ یک امداد خواه باشد و این تماس های مزاحم گونه و غیرضروری فرآیندهای جاری این مرکز را با مشکلات جدی مواجه می کند.

به گزارش اروم نیوز، اهمیت فوریت های پزشکی و اورژانسی بر همگان روشن و مبرهن بوده و آن چه بیش از سایر موارد از اهمیت بالاتری برخوردار است عامل زمان و حضور به موقع بر سر صحنه تصادف و بیمار است که در آذربایجان غربی رکود ثبت شده کمتر از میانگین کشوری است.

نیروهای امدادی و کارکنان اورژانس آذربایجان غربی در حال حاضر 450 نفر بوده و نیاز به 350 نفر نیروی دیگر در استان وجود دارد تا نیازهای مردم استان را تامین کند، بنا به گفته رئیس مرکز فوریت های پزشکی و اورژانس استان در سال جاری تعداد 48 نفر نیرو از طریق آزمون استخدامی جذب اورژانس می شوند.

از جمله مهم ترین مشکلات اورژانس استان که نیاز به فرهنگ سازی و همت جمعی دارد، مسئله مزاحمت های تلفنی به اورژانس و تلفن 115 است که می تواند مساوی با مرگ یک امداد خواه باشد و این تماس های مزاحم گونه و غیرضروری فرآیندهای جاری این مرکز را با مشکلات جدی مواجه می کند.

54 درصد فوتی ها سر صحنه تصادف

دکتر «باقر بهرامی» در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، اظهار می کند: طی سال 96 بیش از 67 هزار ماموریت برای اورژانس استان ثبت شده که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال 95 حدود 20 درصد افزایش داشته است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به آمار ماموریت های سه ماهه اول سال جاری نیز می گوید: در سه ماهه نخست سال جاری نیز بیش از 17 هزار تماس صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه در سال 96 بیش از 13 درصد افزایش دارد.

رئیس مرکز فوریت های پزشکی و اورژانس آذربایجان غربی در پاسخ به چگونگی عملکرد تکنسین ها و مامورین اورژانس استان ابراز می کند: میانگین حضور بر بالین بیمار و رسیدن به سر صحنه تصادف در کشور در جاده ها 14 دقیقه است که این آمار در استان ما 11 دقیقه ثبت شده است.

بهرامی همچنین می افزاید: میانگین حضور در صحنه تصادف در کلانشهرها 10 دقیقه بوده و این آمار در ارومیه 8 دقیقه و در سایر شهرهای استان 6 دقیقه ثبت شده که رکورد بسیار خوبی است.

وی بیان می کند: میانگین آمار فوتی های سر صحنه تصادف در کشور 50 درصد بوده و این آمار در استان ما نیز همین آمار است؛ می توان گفت بین 50 تا 54 درصد فوتی ها بر سر صحنه تصادف در استان صورت می گیرد.

فعالیت 76 پایگاه اورژانس در استان

رئیس مرکز فوریت های پزشکی و اورژانس آذربایجان غربی با اشاره به تعداد پایگاه های اورژانس و مراکز فوریت های پزشکی استان با تاکید بر این که باید بر اساس برنامه ششم توسعه تعداد پایگاه های امدادی را به 115 پایگاه برسانیم اما مشکل اعتبار وجود دارد، عنوان می کند: در حال حاضر 76 پایگاه اورژانس در آذربایجان غربی فعالیت می کنند که 44 پایگاه جاده ای و 32 پایگاه شهری است.

بهرامی در پاسخ به تعداد خودروهای آمبولانس نیز اذعان می کند: به تعداد هر پایگاه 1 دستگاه آمبولانس وجود دارد که هر 3 پایگاه امدادی نیز 1 دستگاه آمبولانس پشتیبان دارند.

وی در ادامه با اشاره به مزاحمت های تلفنی با اورژانس و با بیان این که شماره 115 بسیار حیاتی بوده و ارتباط مستقیم با جان انسان ها دارد، تصریح می کند: با توجه به این که بیش از 60 درصد تماس های صورت گرفته با سامانه 115، مزاحمین تلفنی و  تماس های غیرضروری  هستند، از کلیه شهروندان درخواست می شود تا ضمن پرهیز از تماس های غیر ضروری با اورژانس، درصدد فرهنگ سازی این موضوع به دیگران و به ویژه کودکان باشند.

رئیس مرکز فوریت های پزشکی و اورژانس آذربایجان غربی با بیان این که مزاحمت های تلفنی در تابستان به جهت تعطیلی مدارس و کنترل کمتر والدین افزایش می یابد، تاکید می کند: در برخی موارد از مزاحمین تلفنی شکایت شده و به مراجع قضایی تحویل داده شده است، در برخی استان ها همچون آذربایجان شرقی نیز به برخی مزاحمین مجازات زندان داده شده و در حبس هستند.

جذب 48 نفر در اورژانس آذربایجان غربی در سال جاری

بهرامی با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی اذعان می کند: با توجه به کمبود نیرو در اورژانس تعداد 48 نفر از طریق آزمون در مراکز فوریت های پزشکی استان جذب و استخدام می شوند که مجوزهای لازم از دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اخذ شده است.

وی با تاکید بر کمبود 350 نفری نیرو و تکنسین اورژانس بیان می کند: در حال حاضر تعداد 450 نفر نیرو در مراکز فوریت های پزشکی استان فعالیت می کنند و نیاز به 350 نفر دیگر وجود دارد.

رئیس مرکز فوریت های پزشکی و اورژانس آذربایجان غربی با اشاره به این که پزشکان متخصص به صورت 24 ساعته در پایگاه های اورژانتس حضور دارند و در صورت نیاز مشاوره تلفنی نیز به شهروندان ارائه می شود، ابراز می کند: لزوماً هر تماسی با اورژانس به منزله اعزام آمبولانس نبوده و براساس تعاریف، پروتکل ها و قوانین موجود، موارد اورژانسی به مواردی اطلاق می شود که می بایست بیمار یا مصدوم را سریعا مورد رسیدگی و درمان قرار داد و چنانچه اقدام فوری به عمل نیاید، باعث خطرات جانی، نقص عضو، عوارض صعب العلاج و یا غیر قابل جبران خواهد شد.

بهرامی تاکید می کند: شهروندان بهتر است تا با آموزش شماره تلفن 115 به فرزندان خود و اعضای خانواده در هنگام بروز حوادث جان عزیزان خود را از خطر نجات داده و نیروهای امدادی اورژانس را باخبر کنند.

10 دقیقه حیات بخش

«قنبر اروج پور» مرد 55 ساله ارومیه ای است که به دلیل سکته قلبی در مقابل منزل خود با کمک همسایه ها و حضور به موقع اورژانس 115 از خطر مرگ نجات یافت.

اروج پور در گفت و گو با خبرنگار همشهری با اشاره به نجات جان خود توسط اورژانس بیان می کند: با توجه به سابقه حملات قلبی که قبلا برایم رخ داده بود هنگام خروج از منزل که البته همسر و فرزندانم نیز حضور نداشتند عازم خانه پسرم بودم که ناگهان با حمله قلبی مواجه شدم ولی درد شدیدی در قفسه سینه ام پیچید و خوشبختانه یکی از همسایگان که مرا دید با اورژانس تماس گرفت.

وی در ادامه می گوید: تکنسین های اورژانس که در صحنه حاضر شدند پس از معاینه فورا مرا به بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه منتقل کرده و آن جا پس از اقدامات به موقع درمانی پزشکان و سخنان پزشک معالج خود متوجه شدم که اگر فقط 10 دقیقه دیرتر به بیمارستان اعزام می شدم با خطر جدی تری مواجه بودم.

این شهروند ارومیه ای با اشاره به اهمیت فرهنگ مطلوب باز کردن راه به آمبولانس ها بیان می کند: خودم و فرزندانم همواره به هنگام رانندگی وقتی متوجه حضور آمبولانس در خیابان ها شویم راه را برای او باز کرده و دیگر رانندگان را نیز تشویق می کنیم چرا که نجات جان انسان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است هر چند در این میان برخی افراد سو استفاده کرده و پشت سر آمبولانس سبقت می گیرند و کار ناشایستی انجام می دهند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=290220

نوشته های مشابه

28اردیبهشت
روی اشک تمساح پس انداز نکن!
28اردیبهشت
فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد
با حضور سردار شهسواری؛

فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.