تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
3

جایگاه داوری فوتبال در آذربایجان غربی مطلوب است

  • کد خبر : 289809
  • 03 مرداد 1397 - 9:35
جایگاه داوری فوتبال در آذربایجان غربی مطلوب است

با توجه به این که تیم فوتبال قدرتمندی در استان آذربایجان غربی وجود ندارد، به همین دلیل داوران فوتبال ما نیز کمتر دیده شده و آن طور که شایسته است از ظرفیت ها و توانمندی های آنان استفاده نشده است، چرا که فدراسیون فوتبال عموما داوران مورد توجه را از استان هایی که دارای تیم فوتبال قدرتمندی هستند بر می گزیند و همواره با سیاست های خاصی که دارد موجب نادیده گرفته شدن حق داوران شهرستانی شده است.

به گزارش اروم نیوز، آذربایجان غربی همواره درخشش های بسیاری در داوری فوتبال کسب کرده و همواره با حضور و قضاوت های داوران برتر فوتبال و فوتسال استان در مسابقات حساس و مهم می توان گفت داوری فوتبال استان جایگاه مطلوبی دارد.

اما با توجه به این که تیم فوتبال قدرتمندی در استان آذربایجان غربی وجود ندارد، به همین دلیل داوران فوتبال ما نیز کمتر دیده شده و آن طور که شایسته است از ظرفیت ها و توانمندی های آنان استفاده نشده است، چرا که فدراسیون فوتبال عموما داوران مورد توجه را از استان هایی که دارای تیم فوتبال قدرتمندی هستند بر می گزیند و همواره با سیاست های خاصی که دارد موجب نادیده گرفته شدن حق داوران شهرستانی شده است.

در پی دعوت نشدن از داور ارومیه ای در دوره دانش افزایی شروع فصل داوران و کمک داوران لیگ برتر که با مدرسی والنتین ایوانف در رشت برگزار می شود، خبرنگار اروم نیوز گفت و گویی با رئیس کمیته داوران فوتبال آذربایجان غربی انجام داده که در زیر می خوانید:

«رامین امید باراندوزی»  در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به حضور یکی از داوران فوتبال استان در دوره دانش افزایی شروع فصل داوران و کمک داوران لیگ برتر اظهار می کند: «حمیدرضا کنعانی» کمک داور برجسته استان در این دوره حضور پیدا می کند، اما این در حالی است که از «سعاد وفاپیشه» داور برتر استان ما که قضاوت های ملی و حساسی در کارنامه خود دارد، برای حضور در این دوره دعوتی صورت نگرفته است.

وی در ادامه سخنان خود می گوید: با توجه به حضور سعاد وفاپیشه در 2 فصل گذشته لیگ برتر هنوز دلیل مشخصی برای عدم دعوت از این داور در فصل جدید اعلام نشده و می توان سیاست های فدراسیون که همواره داوران شهرستانی را نایده انگاشته اند را دلیل این امر دانست.

رئیس کمیته داوران فوتبال آذربایجان غربی با اشاره به حضور داوران استان در لیگ های متعدد، ابراز می کند: آذربایجان غربی 225 داور فعال و نیمه فعال زن و مرد دارد که 130 داور فعال در سطح لیگ فعالیت می کنند.

امید باراندوزی اذعان می کند: 2 داور در لیگ برتر فوتبال، 1 داور در لیگ برتر فوتبال ساحلی، 8 داور در لیگ دسته یک و 38 داور در لیگ های مختلف کشوری به قضاوت می پردازند.

وی با اشاره به این که داوری فوتبال استان در جایگاه مطلوبی قرار دارد، بیان می کند: با توجه به این که فوتبال هزینه بر بوده و استان بودجه کافی برای تقویت تیم ندارد ولی داوری فوتبال آذربایجان غربی جایگاه مطلوب و خوبی را داشته و داوران برجسته استان در رقابت های بسیاری به قضاوت می پردازند.

برگزاری دوره داوری زیر 17 سال بانوان برای اولین بار در کشور

رئیس کمیته داوران فوتبال آذربایجان غربی با اشاره به برگزاری دو کلاس داوری زیر 17 سال بانوان برای اولین بار در کشور، اذعان می کند: 2 کلاس داوری برای دختران زیر 17 سال برای اولین بار در کشور در ارومیه در راستای استعدادیابی داوری و پشتوانه سازی داوران استان برگزار شد که 23 نفر در این دوره حضور یافتند و استقبال از آن مطلوب است.

امید باراندوزی با اشاره به برخی از ظرفیت های مهم داوری فوتبال استان تاکید می کند: خانم رنجبری داور برتر کشوری در لیگ برتر فوتسال، حسین نیرویار تنها مدرس داوری فوتبال و رامین امید باراندوزی تنها مدرس داوری فوتسال از ظرفیت های مهم داوری استان هستند.

وی با اشاره به برخی از مهم ترین مشکلات داوران در آذربایجان غربی اذعان می کند: با توجه به وضعیت جغرافیایی استان که در دورترین نقطه نسبت به پایتخت قرار دارد و فدراسیون برای استفاده از داوران استان چون متحمل هزینه های زیادی می شود ترجیح بر آن دارد تا از آنان استفاده نکرده و داوران تهرانی یا شهرهای نزدیک تر را بر می گزند.

رئیس کمیته داوران فوتبال آذربایجان غربی در ادامه با تاکید بر این که اختلاف های زیادی بین داوران و بازیکنان فوتبال وجود دارد، می گوید: هیچ حمایتی از داوران نمی شود، این در حالی است که میانگین حق الزحمه های یک بازیکن فوتبال ده ها برابر یک داور فوتبالی است که درآمد سالانه او به زور 10 میلیون تومان می شود.

امید باراندوزی ابراز می کند: در سال جاری 2 کلاس درجه 3 داوری برگزار می شود.

وی با اشاره به برخی اقدامات کمیته داوران در راستای پیشبرد اهداف علمی داوران و نیز افزایش میزان رفاه آنان اذعان می کند علاوه بر برگزاری دوره ها و کلاس های آموزشی تسهیلاتی در راستای افزایش انگیزه داوران استان در پایان هر فصل ارزیابی هایی انجام و از نفرات برتر داوری هر فصل تجلیل صورت می گیرد.

برگزاری کلاس های توجیهی مربیان و داوران آذربایجان غربی

حسین نیرویار اظهار می کند: کلاس توجیهی پیش فصل داوران، مربیان مدارس فوتبال و ناظرین داوری فوتبال آذربایجان غربی در ارومیه برگزار شد.

وی می گوید: کلاس های توجیهی پیش فصل داوران فوتبال استان، کلاس توجیهی مربیان مدارس فوتبال و کلاس توجیهی ناظرین داوری آذربایجان غربی طی دو روز در اوایل تیرماه در فرهنگسرای جوان ارومیه برگزار شد.

دبیر هیات فوتبال آذربایجان غربی ابراز می کند: حسین عسگری ناظر و مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون جهانی فوتبال “فیفا” و فریدون معینی مسئول کمیته جوانان فدراسیون فوتبال بودند به عنوان مدرس جهت دانش افزایی مربیان و داوران حضور داشتند.

نیرویار بیان می کند: 120 مربی مدارس فوتبال، 100 داور استان و 30 ناظر داوری در این کلاس ها حضور داشتند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=289809

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.