تاریخ : پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰
1

تئاتر به عنوان هنر ماندگار بشر در انتقال مفاهیم و ارزش ها است/ آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره استانی تئاتر؛ 26 مردادماه

  • کد خبر : 288291
  • 17 تیر 1397 - 11:10
تئاتر به عنوان هنر ماندگار بشر در انتقال مفاهیم و ارزش ها است/ آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره استانی تئاتر؛ 26 مردادماه

رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه آخرین فرصت ارسال اثر به جشنواره تئاتر استانی ٢٦ مرداد ماه 97 است، گفت: بررسی و ارزیابی هیئت انتخاب دوم شهریور سال جاری بوده و زمان برگزاری جشنواره هفتم و هشتم شهریور ١٣٩٧ است.

«محمد کاظمی» در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، در این زمینه اظهار داشت: بهره گیری از فرهنگ بومی و محلی در نمایش ها، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، نگاه ویژه به شعار سال، توجه به مفاهیم فرهنگ ایرانی اسلامی و نگاه کاوشگرانه و مدبرانه به جامعه و مسائل اجتماعی روز محورهای این جشنواره به شمار می رود.

وی، با اشاره به اینکه فقط آثار ایرانی و صحنه ای در این جشنواره داوری می شود، افزود: آثار نمایشی متقاضی باید در بازه زمانی ٢٠ شهریور سال گذشته تا ٢٥ مرداد سال جاری در یکی از سالن های استان حداقل پنج اجرای عمومی داشته باشد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان غربی، اذعان کرد: ملاک تایید اجرای عمومی آثار نمایشی جهت شرکت در جشنواره درج اطلاعات اثر در درگاه استانی سایت ایران تئاتر است.

کاظمی با بیان اینکه هر هنرمند صاحب اثری فقط می تواند با یک اثر در جشنواره حضور داشته باشد، گفت: متون اقتباسی منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و نوع اقتباس شامل آزاد، وفادارانه یا نگاهی به متن با اخذ مجوز از نویسنده، ناشر و مترجم می تواند در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشد.

وی، با تاکید بر اینکه ارائه اجازه نامه کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر اثر ضروری است، بیان داشت: ستاد برگزاری جشنواره به گرایش های کارگردانی، نمایشنامه نویسی، بازیگری مرد و زن، طراحی صحنه، نور، لباس، موسیقی و افکت، گریم و پوستر بر اساس تصمیم هیات داوران جشنواره جوایز ارزنده ای اهدا می کند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان غربی، با اشاره به اینکه آخرین فرصت ارسال اثر به جشنواره ٢٦ مرداد ماه 97 است، ابراز کرد: بررسی و ارزیابی هیئت انتخاب دوم شهریور سال جاری بوده و زمان برگزاری جشنواره هفتم و هشتم شهریور ١٣٩٧ است.

کاظمی، اظهار داشت: فرم تکمیل شده تقاضای شرکت در جشنواره و ارائه تأییدیه کتبی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مربوطه محل اجرا مبنی بر اجرای عمومی نمایش متقاضی برای شرکت در جشنواره ضروری است.

وی، تصریح کرد: یک نسخه متن نمایش و سه نسخه از فیلم اجرای عمومی بر روی لوح فشرده «DVD» به همراه مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر باید به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان غربی، با بیان اینکه فیلم تئاتر باید از اجرا در حضور تماشاگر ضبط شود، تاکید کرد: فیلم اثر نمایشی نباید پلان قطع شده و مونتاژی داشته  و همچنین صدای نمایش به ویژه دیالوگ بازیگران باید واضح باشد.

«به مناسبت ورود اشکان» به نویسندگی «پوریا کاکاوند» و کارگردانی «سامان حسن زاده»، «کافه سایه» به نویسندگی «ابراهیم عادل نیا» و کارگردانی «مهرداد سعادت»، «شب نامه» به نویسندگی «بهزاد آقا جمالی» و کارگردانی مشترک «نوید پیروز نیا» و «پیمان سلیمانی»، «آناتومی تنهایی» به نویسندگی و کارگردانی «حامد محبی»، «قاراپاپاق گلینی» به نویسندگی «علی صابر رضایی» و کارگردانی مشترک «علی صابر رضایی» و «حسن رجبی» نمایش هایی هستند که از ارومیه به جشنواره تئاتر آذربایجان غربی راه پیدا کرده اند.

«لطفا بیدارشو دکتر» به نویسندگی و کارگردانی «فریبرز یاریجانی» از میاندوآب، «دامغالی دنیز» به نویسندگی و کارگردانی «اکبر محمدی» از نقده و «گاوهایی که یک هدف بزرگ داشتند» به نویسندگی «رسول بانگین» و کارگردانی «کوروش انتظاری» از پیرانشهر نیز در این جشنواره حضور پیدا کرده اند.

انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان غربی در شهرهای ارومیه، خوی، میاندوآب، ماکو، نقده، ماکو، تکاب، مهاباد و بوکان فعالیت دارد؛ ٢١ گروه نمایشی ثبت شده در آذربایجان غربی وجود دارد که از این میان ارومیه با شش گروه و خوی با پنج گروه به ترتیب بیشترین گروه های نمایشی را به خود اختصاص داده است.

گفتنی است بیست و نهمین جشنواره تئاتر آذربایجان غربی نیز از ١٤ تا ١٦ شهریور ١٣٩٦ در ارومیه برگزار شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=288291

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.