تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
1

رتبه دهم آذربایجان غربی در مقوله توسعه راه‌ها

  • کد خبر : 287761
  • 11 تیر 1397 - 9:23
رتبه دهم آذربایجان غربی در مقوله توسعه راه‌ها

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی گفت: این استان از لحاظ رتبه از نظر توسعه مسیرهای ارتباطی در رتبه دهم کشوری قرار دارد.

به گزارش اروم نیوز، راهها باعث کاهش زمان حرکت و کاهش قیمت تمام شده کالاهای تولیدی می شوند و احداث راه های مواصلاتی اعم از آزاد راه ها، بزرگراه ها و راه آهن یکی از مهم ترین شاخصه های توسعه یافتگی در منطقه به شمار می رود.

وجود شبکه حمل و نقل و جاده های ایمن و مناسب برای دسترسی و ارتباط با سایر مراکز مهم کشور است که به گفته بسیاری از کارشناسان تاثیر این عامل بر رشد و گسترش سایر عوامل توسعه انکارناپذیر می باشد و زمینه توسعه از جهات مختلف را فراهم می آورد.

به همین بهانه در زمینه توسعه راههای ارتباطی استان با «ابراهیم مبارک قدم» مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی به گفت و گو نشستیم که شرح آن در پی می آید.

* برای توسعه راه های استان چه کارهایی صورت گرفته است؟

با توجه به اعتبار تخصیص یافته برنامه ریزی هایی برای ادامه عملیات و بهسازی محورهای زیر ترافیک صورت گرفته در اکثر محور های استان عملیات اجرایی در حال اجرا و انجام بوده به طوری که سالیانه و به طور متوسط حدود 60 کیلومتر از محور های اصلی به بزرگراه و راههای اصلی تبدیل می شود.

* آیا وضعیت راههای استان پاسخگوی افزایش ترانزیت بار و مسافر است و آیا این راه ها از استانداردهای لازم برخوردارهستند؟

با توجه به وضعیت اعتباری و همچنین طول راههای حوزه استان که در استانی طول قرار گرفته و فاصله شمالی ترین تا جنوبی ترین شهرستان بیش از 600 کیلو متر بوده لذا وسعت راههای استان به گونه ای می باشد که با توجه به فعالیت های صورت گرفته در سالهای اخیر شاهد تصادفات در محور های استان می باشیم ولی فعلا فاصله زیادی تا حد ایده آل وجود دارد و امیدواریم تا در صورت تخصیص اعتبارات کافی شاهد سرعت بیشتر در اجرای عملیات و بهسازی مسیر ها باشیم.

بیشتر بخوانید..
ارومیه از تبلیغات انتخاباتی پاک می‌شود

* از عمده مشکلات پیش روی راه و شهر سازی و پروژه های ناتمام چیست؟

تعداد بیش از حد پروژه های نیمه تمام که اکثر آنها در سالهای گذشته تعریف شده از کمبود منابع می باشد.

* در سال جاری چه تعداد از پروژه های نا تمام به اتمام رسیده اند؟

با توجه به اینکه پروژه های راهسازی به صورت طولی بوده و پروژه های تعریف شده نیز قسمتی از کل محور های استان می باشند لذا در قسمت هایی این پروژه ها به اتمام رسیده و در تعدادی از راه های روستایی نیز که طول کوتاهی دارند عملیات اجرایی خاتمه یافته است.

که از جمله قطعاتی از محور ارومیه ـ میاندوآب، تقاطع غیر همسطح قطور قطعاتی از محور خوی ـ ایوغلی را می توان نام برد.

* آذربایجان غربی در کشور از لحاظ توسعه راه ها در رتبه چندم کشوری است؟

در اکثر محور های استان نیاز به بهسازی و آسفالت وجود دارد ولی اولویت هایی نیز در این خصوص وجود دارد که شامل محورهای ارومیه ـ میاندوآب، سلماس ـ خوی، ایوغلی ـ بازرگان، نقده ـ پیرانشهر ـ تمرچین، خوی ـ قطور ـ رازی و نازلو ـ سرو جزو اولویت های اجرائی استان می باشد.

همچنین آذربایجان غربی از لحاظ رتبه از نظر راه ها در رتبه دهم کشوری قرار دارد.

* چند کیلومتر از راه های روستایی در آذربایجان غربی آسفالت شده است؟

کل راه های روستایی استان در حدود 7 هزار و کیلومتر می باشد که حدود 3 هزار و 929 کیلومتر آسفالت شده است.

* از ابتدای سال جاری تا به امروز چه مقدار از راه های روستایی آذربایجان غربی بهسازی شده است؟

از ابتدای سال جاری تا به امروز  حدود 35 کیلومتر از راههای روستایی عملیات بهسازی مسیر انجام گرفته است این در حالی است که 120 کیلومتر از راهها روستایی آماده آسفالت و 390 کیلومتر از پروژه ها در دست اجرا به دلیل عدم تخصیص اعتبار کافی غیر فعال می باشند.

بیشتر بخوانید..
جشن پیروزی آیت الله رئیسی در ارومیه

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=287761

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.