تاریخ : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰
2

آماده باش برای مقابله با حریق در منابع طبیعی آذربایجان غربی

  • کد خبر : 287777
  • 10 تیر 1397 - 11:15
آماده باش برای مقابله با حریق در منابع طبیعی آذربایجان غربی

با توجه به ورود فصل گرما و افزایش احتمال آتش سوزی ها در منابع طبیعی و مراتع استان، اداره کل منابع طبیعی در ایام گرم سال با توجه به خطر افزایش حریق در آماده باش قرار داشته و آماده دریافت گزارش های مربوط با آتش سوزی در مراتع و جنگل ها هستند.

به گزارش اروم نیوز، آذربایجان غربی 2 میلیون و 750 هزار هکتار منابع طبیعی دارد که از این میزان 101 هزار هکتار جنگل و بقیه مرتع است.

با توجه به ورود فصل گرما و افزایش احتمال آتش سوزی ها در منابع طبیعی و مراتع استان، اداره کل منابع طبیعی در ایام گرم سال با توجه به خطر افزایش حریق در آماده باش قرار داشته و آماده دریافت گزارش های مربوط با آتش سوزی در مراتع و جنگل ها هستند.

در سال گذشته موارد متعددی از آتش سوزی در منابع طبیعی استان رخ داد که با تلاش جنگلبانان منابع طبیعی مهار شد ولی خسارت های زیادی به بار آورد.

افزایش احتمال حریق در منابع طبیعی در تابستان

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به آغاز فصل گرما و افزایش احتمال آتش سوزی اراضی ملی، اظهار می کند: کشیک های شبانه روزی این اداره کل آماده هستند تا در صورت دریافت گزارش آتش سوزی در سریع ترین زمان ممکن تیم های مقابله ای را به محل اعزام کنند.

«سید صمد سید موسوی» در ادامه سخنان خود می گوید: آتش سوزی هر هکتار مرتع یا جنگل میلیاردها ریال خسارت به منابع طبیعی وارد می کند و تنها راه جلوگیری از بروز این خسارت، پیشگیری و روشن نکردن آتش در این اراضی است.

وی با تاکید بر این که مردم به عنوان حافظان اصلی منابع طبیعی از این نعمات خدادادی محافظت کرده و خود را در این باره مسئول بدانند، ابراز می کند: جلوگیری از بروز حتی یک مورد آتش سوزی می تواند در صیانت از منابع طبیعی استان بسیار مفید باشد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی می افزاید: با توجه به بارندگی های خوب سال جاری مراتع از پوشش گیاهی خوبی برخوردار بوده و همین امر موجب نگرانی مسئولین منابع طبیعی در ایام تابستان است، چراکه با روند افزایشی گرمای هوا و تردد افراد در عرصه های مرتعی و جنگلی ضریب احتمالی حریق در عرصه ها نیز افزایش می یابد.

سید موسوی اذعان می کند: به همین منظور با تمهیدات اندیشه شده امیدواریم با برگزاری جلسات و هماهنگی لازم با دستگاههای مرتبط و ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین اهالی بخصوص عرصه نشینان ، اتش سوزی های احتمالی را به حداقل رسانده و یا در صورت بروز حادثه در کمترین زمان ممکن اقدام به اطفاء حریق و پیشگیری آن کنند.

وی با بیان این که استان ما بیش از 2میلیون و 750 هزار هکتار عرصه ی ملی دارد که از این مساحت بیش از 101 هزار هکتار جنگل و مابقی مرتع هستند، تاکید می کند: سامانه 1504 این اداره کل به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارش آتش سوزی های احتمالی در منابع طبیعی استان است.

برگزاری 5 مانور اطفای حریق در استان

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، اظهار می کند: 11 نقطه بحرانی در استان اعلام شده که این مناطق در خوی، زرآباد خوی، قطور، ارومیه، نازلو، اشنویه، پیرانشهر، شاهین دژ و سردشت واقع شده اند که احتمال افزایش آتش سوزی در این مناطق بسیار زیاد است.

«سرهنگ یوسف علی ابراهیم پور» می گوید: 45 تیم اطفای حریق استان که هر تیم بین 5 تا 7 نفر دارد آماده اطفای حریق هستند و اگر حادثه ای رخ دهد آمادگی دارند تا با حضور در محل حادثه آتش را مهار کنند.

وی با بیان این که در 17 نقطه در کشور هلیکوپترهای اطفای حریق اسکان می یابند، ابراز می کند: نزدیک ترین پایگاه اطفای حریق هوایی به استان ما در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با اعلام این که اولین پایگاه هوایی اطفای حریق استان، در ارومیه در حال احداث است و بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تصریح می کند: طبق هماهنگی‌ های صورت گرفته برای اولین بار در استان پایگاه هوایی اطفای حریق احداث و عملیاتی می ‌شود، این پایگاه در مساحت 440 متر مربع و با اعتباری حدود 500 میلیون تومان در منطقه باراندوز ارومیه واقع شده است.

ابراهیم پور می گوید: پایگاه های اطفای حریق در سه شهرستان دیگر نیز با اختصاص اعتبارات لازم در شهرستان‌های سردشت، پیرانشهر و خوی راه‌اندازی خواهد شد که به طور میانگین برای هر پایگاه بین 700 تا 800 میلیون تومان اعتبار لازم است.

وی با اشاره به نیروهای حفاظت کننده منابع طبیعی استان ابراز می کند: 80 نفر به صورت دائم در یگان حفاظت استان به حراست از مراتع اشتغال دارند که این تعداد افراد در زمان بحران به بیش از 150 نفر نیز افزایش می یابد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی ارتقای دانش عمومی را در کاهش وقوع پدیده آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی موثر عنوان کرده و می افزاید: شهروندان و به ویژه گردشگران از روشن کردن آتش در سطح جنگل‌ ها و مراتع خودداری کرده و سعی کنند حتما از خاموش شدن آتش روشن شده قبل از ترک محل در تفرجگاه ‌ها و مناطق جنگلی اطمینان حاصل کنند.

95 درصد عوامل آتش سوزی، انسانی است

ابراهیم پور در ادامه با تاکید بر این که مهم ترین دلیل 95 درصد آتش سوزی ها عامل انسانی بوده، می افزاید: مهم ترین عوامل آتش سوزی انسانی بوده و تنها در 5 درصد موارد عوامل طبیعی نقش داشته است، پرتاب ته سیگار روشن یا چوب کبریت نیمه مشتعل در مناطق جنگلی و و حاشیه جاده ‌ها، خاموش نکردن آتش در دشت ها و جنگل ها که توسط گردشگران یا چوپان ها روشن شده و نیز شیشه نوشابه از علل اصلی وقوع آتش‌سوزی در عرصه های طبیعی در استان به شمار می روند.

وی تاکید می کند: در سال 96 بیش از 173 هکتار آتش سوزی در استان اتفاق افتاد که به طور عمده در شهرهای ارومیه، شاهین دژ و سردشت بوده است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با اشاره به برگزاری 5 مانور اطفای حریق در استان در سال جاری تاکید می کند: این مانورهای اطفای حریق در شهرهای ارومیه، سلماس، شاهین دژ، نقده و سردشت در جهت حفظ آمادگی نیروهای امدادی و ظرفیت سنجی سایر دستگاه ها اجرا می شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=287777

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.