تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
2

آمار آسیب‌های اجتماعی حوزه زنان نگران‌کننده است

  • کد خبر : 286808
  • 28 خرداد 1397 - 9:37
آمار آسیب‌های اجتماعی حوزه زنان نگران‌کننده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: در بخش آسیب‌های اجتماعی در حوزه زنان آمارهای نگران کننده‌ای وجود دارد که نباید از آن غافل ماند.

به گزارش اروم نیوز، سیدعباس صالحی در نخستین نشست شورای زنان و خانوداه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت پژوهش در حوزه زنان گفت: طرح‌ها، فعالیت‌ها و اقدامات در حوزه زنان و خانواده باید طوری باشد که به واقعیت نزدیک و جنبه شعاری نداشته باشد.

صالحی افزود: این وزارتخانه در حوزه زنان و خانواده می‌تواند در ٣ بخش قدم بردارد. بخش اول درون وزارتخانه است. در این بخش باید به رضایت شغلی، ارتقای کارآیی و کارآمدی و ارتقای مدیریتی در میان زنان توجه داشت. رضایت شغلی را می‌توان از طریق اقدامات در حوزه سلامت، رفاه، توجه به زنان با شرایط ویژه، توجه به زنان سرپرست خانواده و … ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: در بحث ارتقای کارآیی و کارآمدی، زنان شرایط سخت‌تری نسبت به مردان دارند. اثبات و توجه به کارآیی و کارآمدی زنان از اهمیت زیادی برخوردار است. باید به چگونگی ارتقای سطح مدیریتی زنان شاغل در وزارتخانه نیز توجه داشت.

صالحی ادامه داد: بخش دوم حوزه زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوط به مرتبطان و ذینفعان این وزارتخانه در بخش‌های مختلف است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه‌های فرهنگ، هنر، دین، رسانه و ادبیات فعالیت می‌کند. بنابراین نباید نسبت به زنان فعال در این زمینه‌ها بی‌توجه بود.

وی با اشاره به بخش سوم حوزه زنان و خانواده این وزارتخانه افزود: این بخش به مسئولیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه تحکیم خانواده مربوط می‌شود که باید در این مسیر حرکت کرد. توجه به آسیب‌های اجتماعی و تلاش برای کاهش آن نیز ضروری است. در بخش آسیب‌های اجتماعی در حوزه زنان آمارهای نگران کننده‌ای وجود دارد که نباید از آن غافل ماند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با تاکید بر توجه به حوزه زنان بر اساس حقوق شهروندی اظهار کرد: برای اینکه اتفاقات مناسبی در حوزه زنان و خانواده بیفتد و از تکراری بودن به دور باشد، نیاز به اقدامات زیرساختی داریم که از آن جمله می‌توان به کشف ظرفیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه پرداخت.

وی ایجاد بانک اطلاعاتی به صورت کمی و کیفی از زنان داخل و مرتبط با وزارتخانه را از دیگر اقدامات زیرساختی در بخش زنان و خانواده دانست و گفت: پژوهش در این حوزه ضروری است چرا که باعث می‌شود تا اگر بخواهیم تصمیمی در بخش زنان و خانواده بگیریم، مبتنی بر واقعیت‌ها صورت بگیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: ایده‌ها و طرح‌های ساختاری موجب ریل گذاری می‌شود و به دوری از سلیقه‌ای عمل کردن می‌انجامد.

صالحی در ادامه گفت: هماهنگی در بخش امور زنان و خانواده این وزارتخانه امری جدی است. این بخش مانند دیگر معاونت‌ها نیست و قوام آن به هماهنگی‌های حداکثری نیازمند است.

در ابتدای این نشست مرضیه مرآت‌نیا مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور زنان و خانواده ضمن ارائه گزارشی از مجموعه اقدامات و عملکرد این بخش گفت: مهمترین خلا در امور زنان و  خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عدم ساختار بود. بنابراین با پیگیری‌های صورت گرفته با سازمان امور استخدامی توانستیم گروه زنان و خانواده ذیل حوزه وزارتی را دریافت کنیم.

وی با تاکید بر ارتقای سطح مدیریتی زنان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در این زمینه نشست‌ها و دوره‌های مختلف آموزشی و مهارت آموزی برگزار کرده ایم.

مرآت نیا توجه به امور زنان و خانوده بر اساس منشور حقوق شهروندی، توجه به امور ورزشی بانوان برای افزایش نشاط در میان آن‌ها، توجه و رسیدگی به امور زنان سرپرست خانواده، برگزاری هفته‌های فرهنگی در حوزه زنان و خانواده و … را از جمله موضوعات ضروری برشمرد.

در بخش دیگری از این نشست لادن حیدری مدیرکل دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید به مسئولیت پذیری زنان در بخش‌های مختلف مدیریتی باور داشته باشیم و واگذاری مسئولیت به آن‌ها را از لایه‌های پایین آغاز کرد.

وی ادامه داد: دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی بررسی پیش نویس همه طرح‌ها و پیشنهادهای مرتبط با امور زنان و خانواده را دارد.

در ادامه این نشست راحله رودکی مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت دارا بودن برنامه سه ساله در بخش امور زنان و خانواده گفت: بر این اساس می‌توان اولویت‌ها و اهداف را مشخص کرد و برای حل مسائل و مشکلات قدم برداشت.

وی افزود: زنانی که دارای مسئولیت اجتماعی هستند، با توجه به نقش آن‌ها در تحکیم خانواده، نبودشان در خانواده تاثیرگذار است بنابراین توانمند سازی آن‌ها از طریق آموزش مهارت‌ها کمک بسیاری می‌کند.

رودکی ادامه داد: ارتقای نقش مدیریتی زنان می‌تواند یکی از اهداف این شورا باشد و اهمیت دادن به نقش مادران و نقش اجتماعی آن‌ها در ایجاد فضای امن تر برای کودکان و نوجوانان می‌تواند از دیگر اهداف مهم این شورا باشد.

در ادامه این نشست نمایندگان معاونت‌های تخصصی و سازمان‌های تابعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظرات و پیشنهادهای خود به منظور ارتقای وضعیت زنان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ارائه دادند.

* مهر

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=286808

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.