تاریخ : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰
2

اما و اگرهای جراحی قلب استاندار آذربایجان‌غربی/ دلیل سکوت تیم رسانه‌ای دولت چیست؟

  • کد خبر : 286211
  • 21 خرداد 1397 - 12:57
اما و اگرهای جراحی قلب استاندار آذربایجان‌غربی/ دلیل سکوت تیم رسانه‌ای دولت چیست؟

در حالی که استاندار آذربایجان‌غربی در هفته‌های گذشته مورد جراحی قلب باز قرار گرفته و در تهران به سر می‌برد، همچنان سکوت رسانه‌ای در این زمینه بر استان حاکم بوده و تیم رسانه استانداری تمایلی برای روشنگری در این خصوص ندارند.

به گزارش اروم‌نیوز، عدم حضور استاندار آذربایجان‌غربی در برنامه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی طی هفته‌های گذشته، که طبق برنامه‌های از پیش تعیین شده هماهنگ شده بود، موجی از نارضایتی را علیه این مدیر جوان و دیپلمات ایجاد کرده است.

هرچند در مدت غیبت استاندار، «علیرضا رادفر» معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی وی بار مدیریتی «شهریاری» را بر دوش کشیده و علاوه بر مدیریت جلسات مختلف استانی، نسبت به تعیین دلایل نامشخص برای غیبت استاندار در جلسات نیز تلاش فراوانی کرده بود، اما بالاخره در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان استان لب به سخن گشوده و اصل ماجرا را بیان کرد.

وی، در این جلسه با بیان اینکه مدیر جوان تحت جراحی قلب باز قرار گرفته و در دوران استراحت پس از جراحی قرار دارد، اوضاع استاندار آذربایجان‌غربی را مساعد دانسته و چنین بیان کرده که طی روزهای آتی و با اتمام دوران نقاهت بار دیگر شاهد حضور شهریاری در استان خواهیم بود.

حال با توجه به این اظهارات معاون سیاسی و نیز شبهاتی که از سوی برخی کانال‌ها و اشخاص زاویه‌دار با استاندارِ غیربومی مطرح شده، باید نکاتی بیش از گذشته مورد توجه تیم مدیریتی و به‌خصوص رسانه‌ای دولت در استان قرار گیرد تا بار دیگر شاهد محرمانه‌سازی اخبار از سوی این طیف نباشیم.

* انزوای خبری تیم رسانه دولت و سوءاستفاده‌های پیش آمده

نکته اول در این خصوص این است که چرا باید تیم رسانه‌ای استانداری و دولت در آذربایجان‌غربی تا حدی انزوای خبری را پیش گیرند که بالاخره درز اطلاعات در مورد دلایل عدم حضور استاندار در مراسمات و جلسات از نقاط دیگر را شاهد باشیم و به این ترتیب بارِ اصلاح وضعیت و بازگرداندن وضعیت به روال عادی بر دوش معاون سیاسی و امنیتی استاندار افتد؟

در این زمینه البته قبلا نیز شاهد تعلل‌های پی در پی و گاهی بیش از حد معمول در انتشار اخبار مربوط به تحولات استانی و جلسات دارای اهمیت بوده‌ایم و این مورد به وضوح نشان داد که تیم رسانه‌ای دولت در استان و در راس آن روابط عمومی استانداری آذربایجان‌غربی اعتقادی به شفاف سازی ماجراهای مختلف و نیز روشنگری در خصوص شبهات پیش آمده ندارد.

موضوعی که در این میان مهم‌تر به نظر می‌رسد، دعوت از رسانه‌های دولتی برای سکوت در خصوص ماجرای جراحی و جلوگیری از انتشار اخبار مناسب از تهران است که از برخی محافل شنیده می‌شود و راس هرم این دعوت‌ها و تهدیدات هم به روابط عمومی استانداری به عنوان اصلی‌ترین مرجع اطلاع‌رسانی حوزه استانداری می‌رسد.

استاندار

* سکوت تیم رسانه‌ای دولت با وجود علنی‌سازی معاون سیاسی!

نکته دوم نحوه انعکاس خبر درست آن هم پس از درز خبر سکته قلبی استاندار در برخی کانال‌ها و بازهم سکوت رسانه‌ای تیم دولت در آذربایجان‌غربی است که بار دیگر ترجیح دادند تا اظهارات معاون سیاسی را تنها به بحث اصلی جلسه محدود کرده و فیلترینگ همیشگی خود را برای  پنهان‌سازی ماجرا حفظ کنند.

اینکه رادفر در جلسه‌ای رسمی به وضوح علت عدم حضور استاندار آذربایجان‌غربی را بیان می‌دارد اما تیم رسانه‌ای با وجود تمام شبهات موجود در این زمینه بار دیگر سکوت و فرار از روشنگری را بر اطلاع‌رسانی شفاف ترجیح می‌دهد، موضوعی است که باید دید آیا بنا به مصلحت «شهریاری» بوده یا اینکه واقعا پشت پرده ماجرای عمل جراحی این دیپلمات جوان چیز دیگری است.

* «شهریاری» قادر به مدیریت وضعیت فعلی خواهد بود؟

سومین نکته وضعیت مدیریت در استانی مرزی و حساس از لحاظ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.

با توجه به اینکه آذربایجان‌غربی در طول سال و دوره‌های مختلف زمانی نیاز اساسی به تصمیم‌گیری های مدیریتی دارد و استاندار این استان باید در زمینه‌های مختلف آمادگی کافی داشته و نسبت به مواجهه با اقشار مختلف جامعه نیز آماده باشد، موضوعی مهم که در مورد وضعیت جسمانی استاندار پیش می‌آید این است که آیا وی با وجود جراحی قلب باز و نیز کاهش قطعی توانایی جسمانی و روانی قادر به مدیریت مناسب در زمینه‌های یاد شده خواهد بود یا خیر؟!

هرچند سابقه دولت تدبیر و امید در دوران قبلی و نشاندن فردی فرتوت و ناتوان در راس مدیریت استان نشان داده که این دولت چندان علاقه‌ای به موضوعات اساسی در انتخاب مدیران نداشته و نیاز خود در این موارد را به روش‌های دیگری برطرف می‌کند، اما اینکه شهریاریِ جوان پس از عمل جراحی قلب آن هم به صورت جراحی باز، بار دیگر بتواند سکان هدایت استان را با تمام حواشی و شرایط نامطلوب به طور مناسب در دست گیرد امری است که برای روشن شدن آن بایستی منتظر بازگشت وی و سپری شدن دوران نقاهت باشیم.

* ابهام در چینش و انتخاب مدیران ارشد و میانی

نکته بعدی در این زمینه وضعیت چینش مدیران ارشد و میانی در سطح آذربایجان غربی است که هنوز بعد از حدود 9 ماه از شروع به کار استاندار جدید اتفاقی در این زمینه رخ نداده و هربار در برابر سوال خبرنگاران نیز دلایلی همانند تایید صلاحیت مدیران مطرح می‌شد.

اما با وضعیت موجود و انتظار طولانی مدت برای حضور مدیران جدید در پست‌های مختلف چه بخش ستادی و معاونت‌های استانداری و چه قسمت ادارات کل و سازمان‌های استانی، باید دید که استاندارِ جوان آذربایجان‌غربی توانایی ایستادگی در برابر هجمه سنگین گروه‌های اصلاح‌طلب و ستاد انتخاباتی رئیس جمهور در استان را خواهد داشت یا اینکه میدان را به طیف‌های سیاسی واگذار کرده و از حاشیه‌های موجود در بدنه اصلاح‌طلب استان دوری خواهد کرد تا منفعت گروه‌ها بر منافع استانی ترجیح داده شود؟!

استاندار آذربایجان غربی

* زمان مدیریت استاندارِ دارای مشکل قلبی چند ساعت است؟

با توجه به اینکه جراحی قلب جزو سخت‌ترین جراحی‌ها به شمار می‌رود و در این میان نیز جراحی قلب باز در نوع دارای عوارضی نیز هست، باید در آینده ببینیم اصلا «شهریاری» توان مدیریتی خود را می‌تواند حفظ کند یا اینکه دچار انحطاط مدیریت خواهد شد؟

شرایط آذربایجان‌غربی ایجاب می‌کند که مقام عالی دولت در این استان توان فعالیت روزانه بیش از 12 ساعت و گاها تا 18 ساعت را نیز داشته باشد و نسبت به مسائل مختلف قابلیت پایخگویی به مخاطبان خود را دارا بوده باشد. اما اینکه آیا فردی با جراحی قلب به صورت باز توان این شرایط مدیریت را خواهد داشت یا خیر، خود سوالی است که شاید پاسخ به آن بتواند یاری‌گر چهره جوان مدیریت در آذربایجان‌غربی باشد.

به هر حال باید منتظر ماند و دید که چه زمانی دوران نقاهت استاندار آذربایجان‌غربی به سر خواهد آمد و «شهریاری» تا چه مدت خواهد توانست در برابر عوارض جراحی قلب ایستادگی کند و سکان هدایت استانی مرزی و حساس در تمام زمینه‌ها را به دست داشته باشد؟!

قطعا در این زمینه و پس از بازگشت استاندار از دوران نقاهت، سوالات بسیاری در اذهان مردم و مسئولین ایجاد می‌شود که پاسخ به آن‌ها نیازمند تامل و شاید همراهی بیش از پیش تیم رسانه‌ای دولت بر پایه اصل صداقت و متانت در خبررسانی خواهد بود.

* سجاد امیرکردلر ـ مدیرمسئول

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=286211

برچسب ها

نوشته های مشابه

20اردیبهشت
افتتاح ۴۰ خانه هلال احمر در آذربایجان‌غربی
به مناسبت هفته هلال احمر انجام شد؛

افتتاح ۴۰ خانه هلال احمر در آذربایجان‌غربی

20اردیبهشت
۵۹ هزار گروه جهادی در کشور برای دریافت مجوز ثبت‌نام کردند ‍

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.