تاریخ : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰
0

رشد 2 برابری کمک های خیرین آذربایجان غربی در سال جاری/ 45 میلیارد تومان برای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد نیاز است

  • کد خبر : 286034
  • 20 خرداد 1397 - 9:04
رشد 2 برابری کمک های خیرین آذربایجان غربی در سال جاری/ 45 میلیارد تومان برای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد نیاز است

برای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در آذربایجان غربی مبلغی معادل 450 میلیارد ریال نیاز است که این رقم با مشارکت خیرین و نیکوکاران دست یافتنی است.

به گزارش اروم نیوز، به گفته نائب رئیس ستاد مردمی دیه آذربایجان غربی، در جشن گلریزان سال گذشته ۲۸۰ زندانی جرایم غیرعمد در آذربایجان غربی آزاد شدند که برای آزادی آن ها بیش از ۲۴۰ میلیارد ریال کمک مالی جمع‌ آوری شد و از این میزان ۳۳ درصد توسط شاکیان مورد گذشت قرار گرفته و ۲۷ درصد توسط ستاد دیه، ۱۴ درصد از طریق بیمه‌ ها و ۵,۳ درصد توسط خانواده زندانیان تامین شد.

بر اساس آمار اعلامی، در سال‌ جاری ۴۵۰ میلیارد ریال برای آزادی ۴۶۵ زندانی جرایم غیرعمد در این استان نیاز است که با برگزاری این جشن‌ ها امید است مردم نوع دوست و خیر آذربایجان غربی همانند سال های گذشته دل‌ های خانواده‌ های زندانیان جرایم غیرعمد را شاد کنند.

در همین زمینه، مدیرکل زندان ‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان غربی با تاکید بر ضرورت ریشه یابی و اصلاح جرم و بزه در جامعه، اظهار می کند: 3 عامل مهم در جامعه موجب بروز جرم می شود که ضعف ایمان، ضعف آگاهی و نیز مشکلات اقتصادی، معیشتی و اشتغال از جمله آن هاست.

علی اکبر بنی هاشمی می گوید: جرایم محکومین مالی بیشترین تعداد زندانیان را تشکیل می دهند.

مدیرکل زندانهای استان آذربایجان غربی این چنین بیان می کند که محکومین جرایم مالی غیر کلاهبرداری با ۳۹۹ نفر بیشترین تعداد زندانیان این استان را تشکیل می دهند.

وی، در خصوص مقدار مبالغ جمع آوری شده در جشن های گلریزان نیز می گوید: ارومیه در جشن اول که روز ۲۷ اردیبهشت برگزار شد، ۲۹۲ میلیون ریال و در جشن دوم یک میلیارد و ۳۴ میلیون ریال، در جشن سوم ۳ میلیارد و ۲۷۳ میلیون و ۲۵۴ هزار ریال و این شهر در خارج از جشن گلریزان مبلغ ۳۹۴ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال برای زندانیان غیر عمد جمع آوری کرد.

وی، تاکید می کند: میاندآب ۸۹۰ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، شوط ۷۰۰ میلیون ریال، پلدشت ۳۸۵ میلیون ریال، مهاباد یک میلیارد و ۴۹۵ میلیون ریال، اشنویه ۷۱۰ میلیون ریال، نقده یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال، ماکو، چالدران و بازرگان ۶۴۰ میلیون ریال، خوی ۷۸۰ میلیون ریال و سلماس یک میلیارد ریال در جشن های گلریزان در شهر خود برای زندانیان جرایم غیر عمد جمع آوری کردند.

مدیرکل زندان ‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان غربی، اضافه می کند: جمع کمک های مردمی و خیرین استان را در جشن های گلریزان برگزار شده در سالجاری را ۱۲ میلیارد و ۸۴۴ میلیون و‌۴۵۴ هزار بوده که  جمع مساعدت های ستاد دیه کشور و ستاد دیه استان در سال های ۹۰ تا ۹۶ مبلغ ۶ میلیارد و ۹۳۷ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال بوده است.

وی، بیان می کند: رشد کمک های مردمی و‌خیرین در جشن های گلریزان سالجاری نسبت به سال های گذشته در حدود ۲ برابر رشد داشته است.

بنی هاشمی، ابراز می کند: در سال ۹۷ ، تعداد مجرمین جرایم غیر عمد ۴۹۲ نفر با مبلغ مورد نیاز برای آزاد سازی ۳۰ میلیارد تومان هستند.

وی، تعداد محکومین جرایم مالی به غیر از کلاهبرداری را بیشترین تعداد محکومین زندان های استان دانسته و می افزاید: تعداد محکومین جرایم غیر عمد آذربایجان غربی تا ۳۱ فروردین ماه سالجاری شامل ۱۳ نفر تصادف منجربه فوت، ۱۰ نفر تصادف منجر  به صدمه جسمی، ۴ نفر حادثه کارگاهی و تیراندازی منجر به فوت، ۳۹۹ نفر جرایم مالی غیر کلاهبرداری، ۴۹ نفر مهریه، ۱۷ نفر نفقه با تعداد کل ۴۹۲ نفر هستند که در انتظار کمک های مردمی برای آزادی بوده و خود از توان‌ مالی برخوردار نیستند.

* نیاز به 45 میلیارد تومان تا رهایی

مدیرکل زندان ‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان غربی، تاکید می کند: در حال حاضر 465 زندانی در استان که دارای جرایم غیر عمد هستند نیازمند مساعدت مالی خیرین برای حضور در کنار خانواده های خود هستند و برای آزادسازی این تعداد افراد بیش از ۴۵۰ میلیارد ریال مورد نیاز است.

* طرح پویش ارمغان در آذربایجان غربی اجرا می شود

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری هم در این خصوص از اجرای طرح پویش 3 برای آزادی زنان زندانی با جرایم غیر عمد در استان خبر می دهد.

شهلا تاجفر با اشاره به اجرای طرح پویش ارمغان 3 می گوید: این طرح برای آزادی زنان زندانی با جرائم غیر عمد به مناسبت ماه مبارک رمضان ماه کرامت و بخشندگی برای سومین سال پیاپی همزمان با سراسر کشور در این استان آغاز شده است.

وی با بیان این که با همکاری همه مردم به ویژه هنرمندان، خیران و نیکوکاران تاکنون اقدامات خوبی برای آزادی زنان زندانی با جرائم غیرعمد انجام شده است، ابراز می کند: در 2 پویشی که در سال های 1395 و 1396 برگزار شد، تعدادی از بانوان گرفتار در زندان به همت خیران آزاد شدند.

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری در ادامه اظهار می کند: پویش سال جاری با شعار «درد مادران دربند را دریابیم» فعالیت خود را در ماه رمضان آغاز کرده تا به مادرانی که به دلیل ناتوانی مالی در زندان هستند کمک قابل توجهی شود.

* خیران بازوان کمکی دولت هستند

تاجفر می افزاید: خیران و کارآفرینان بازوان کمکی مهمی برای دولت هستند و می توانند در امید آفرینی در جامعه و ایجاد اشتغال برای جوانان نقش موثری داشته باشند.

گفتنی است در 20 سال گذشته نیز بیش از چهار هزار و 809 زندانی جرائم غیرعمد از زندان های استان آزاد شده اند.

سامانه موبایلی ستاد دیه استان برای دریافت کمک های مردمی راه اندازی شده است و در دسترس همه شهروندان قرار دارد، این سامانه به شماره #7777044*780* برای استفاده شهروندان فعال شده است، همچنین شماره کارت مجازی 4861-0682-6315-5894 برای دریافت کمک های مردم به زندانیان جرائم غیرعمد استان از طریق کارت به کارت در اپلیکیشن های مبتنی بر تلفن همراه و دستگاه های کارت خوان در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=286034

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.