تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰
3

اهدای اعضای 4 بیمار مرگ مغزی از ابتدای سال 97 در آذربایجان‌غربی/ ارومیه رکورددار اهدا در سال 96

  • کد خبر : 283490
  • 31 اردیبهشت 1397 - 11:36
اهدای اعضای 4 بیمار مرگ مغزی از ابتدای سال 97 در آذربایجان‌غربی/ ارومیه رکورددار اهدا در سال 96

کارشناس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی آذربایجان غربی گفت: شهرستان های ارومیه با 9 اهدا کننده و مهاباد و سلماس با یک اهدا کننده رکوردار اهدای عضو در سال 96 هستندو همچنین در 2 ماهه اخیر سال جاری نقده با 2 اهدا کننده و مهاباد و تکاب با یک اهدا کننده رکورد دار اهدای اعضا در این 2 سال هستند.

نوشین شاه میرزا در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به نامگذاری 31 اردیبهشت ماه به عنوان روز «اهدای عضو، اهدای زندگی»، اظهار داشت: کل مرگ مغری صورت گرفته در سال گذشته 75 نفر بوده که از بین این افراد اعضای 11 نفر اهدا شده است.

وی، افزود: در 2 ماهه ابتدایی سال 97 نیز حدود 8 نفر دچار مرگ مغری شده اند که از این تعداد فقط 4 نفر اعضای خود را اهدا کرده اند.

کارشناس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی آذربایجان غربی، با اشاره تعداد اهداکنندگان در شهرستان های مختلف استان، گفت: شهرستان های ارومیه با 9 اهدا کننده و مهاباد و سلماس هرکدام با یک اهدا کننده رکوردار اهدای عضو در سال 96 هستند. در 2 ماهه ابتدای سال جاری نیز نقده با 2 اهدا کننده و مهاباد و تکاب هرکدام با یک اهداکننده رکورددار اهدای اعضا هستند.

وی، افزود: بیشترین افراد دچار مرگ مغزی مردان هستند و عمده دلایل مرگ مغزی در افراد نیز خونریزی مغزی، بالا بودن فشار خون و تصادفات است.

شاه میرزا، تصریح کرد: بیشتر ارگان های بدنی افرادی که دچار مرگ مغزی می شوند شامل کلیه، کبد، پانکراس و قلب است که از این میان کلیه در ارومیه، کبد و پانکراس در شیراز و قلب در تهران انجام می شود.

وی، در خصوص چگونگی ثبت نام و گرفتن کارت اهدای عضو، بیان داشت: افراد می توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی بانک اهدای عضو ایرانیان به آدرس www.ehda.center و همچنین سامانه مختص شهرستان ارومیه www.Urmia.ehda.center می توانند برای دریافت کارت اهدای عضو اقدام کنند و در شهرستان ها نیز با مراجعه به واحدهای دیالیز می توانند کارت اهدای عضو دریافت کنند.

کارشناس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی آذربایجان غربی، خاطرنشان کرد: اهدای عضو به عنوان امری انسان دوستانه و حیات بخش نیازمند فرهنگ سازی در جامعه است که در مسیر این فرهنگسازی اقشار مختلف شامل جامعه پزشکی و اهالی فرهنگ، هنر و رسانه هر یک نقش تعیین کننده ای دارند و باید سعی کنند تا فرهنگ اهدای عضو را در جامعه ترویج دهند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=283490

نوشته های مشابه

28اردیبهشت
روی اشک تمساح پس انداز نکن!
28اردیبهشت
فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد
با حضور سردار شهسواری؛

فرمانده جدید سپاه مهاباد معرفی شد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.