تاریخ : دوشنبه, ۳ آبان , ۱۴۰۰

از پزشکان پروازی تا آسمانی شدن جانبازان شیمیایی در سردشت

  • کد خبر : 279785
  • 08 فروردین 1397 - 11:39
از پزشکان پروازی تا آسمانی شدن جانبازان شیمیایی در سردشت

رئیس انجمن دفاع از حقوق قربانیان شیمیایی سردشت ضمن اشاره به مشکلات و عوارض جسمانی مسمومیت با گاز خردل، کمبود یا بهتر بگوییم از نبود کادر درمانی مجرب برای کاهش آلام جانبازان شمیایی سردشت سخن می‌‌گوید.

به گزارش اروم نیوز، 30 سال قبل در لحظه‌هایی شوم دژخیمان جهانخوار، جغد شوم مرگ را بر آسمان ایران به پرواز درآورد تا بر بام محله‌های سرچشمه، فرمانداری و هتل پوری سابق سردشت آشیانه بسازد و برای عداوت ابدی ایران و آمریکای جنایتکار تخم‌ریزی کند و هم‌اکنون بار دیگر به دنبال آن مولودانی خو‌نخوار با ظاهر آدمی ولی خوی حیوانی صفحه‌های غم‌باری از کتاب قطور تاریخ را در افغانستان، پاکستان، یمن و . . . ورق بزنند تا لاله‌زارهای این بلاد به جای آب زلال از خون آدمیان سیراب شود.

با وجود سپری شدن سالیان سال از پایان جنگ تحمیلی و تلاش دولتمردان برای زدودن زنگار غم و جنگ‌زدگی از مناطق مرزی ولی جانبازان شیمیایی مغفول مانده‌اند به طوری که با هر خس خس سینه آنها سوزش عمیقی در جان تک تک اعضای خانواده‌شان حس می‌شود.

در این راستا با رحیم واحدی رئیس انجمن دفاع از حقوق قربانیان شیمیایی سردشت گفت‌وگویی کرده‌ایم؛ به طوری که خود قربانی بمباران شیمیایی بوده و در این فاجعه یازده نفر از اعضای خانواده‌ خود را از دست داده‌ است و دیگر اعضای خانوادە او جانباز هستند.

*هنوز قربانیان سلاح‌های شیمیایی در سردشت شناسایی نشده‌اند/ وجود بیش از 8000 قربانی در سردشت/آمار قربانیان شیمیایی شناسایی شده کمتر از 1500 نفر است

وی صحبت خود را این طور آغاز می‌کند که 30 سال از بمباران شیمیایی سردشت می‌‌گذرد ولی هنوز آمار قربانیان آن مشخص نیست، به طوری که طبق آمار موجود در سازمان‌های بین‌المللی بالای 8 هزار نفر قربانی سلاح‌های شیمیایی و گاز خردل در این شهرستان وجود دارد که غیرنظامی بوده و در بین آنها زن، بچه و بزرگسال هست.

رئیس انجمن دفاع از حقوق قربانیان شیمیایی سردشت می‌گوید: متاسفانه آمار قربانیان شناسایی شده کمتر از یک هزار و 500 نفر است که به عنوان جانباز برای آنها در بنیاد شهید و امور ایثارگران پرونده تشکیل شده است؛ فقط جانبازان بالای 25 درصد پشتیبانی کامل می‌شوند و افراد با درصد جانبازی زیر 25 درصد فقط از خدمات درمانی استفادە می‌کنند البته احتمال پرداخت یک وام مسکن به آنها وجود دارد.

واحدی اضافه می‌کند: سردشت با 117 کیلومتر مرز مشترک با عراق، 12 کیلومتر از اقلیم کردستان فاصله دارد و با وجودی که از نخستین روز آغاز جنگ تحمیلی آماج حملات هوائی بود، همچنین حتی بعد از امضای قرارداد 598 نیز سردشت با گلوله‌های توپ مورد هجوم قرار گرفت ولی مردم شهر را از سکنه خالی نمی‌کنند پس سزاوار نیست امروز که اثری از جنگ وجود ندارد همه در فرآیند عادی زندگی خود هستند این مرزبانان به فراموشی سپرده شوند.

* مشکلات درمانی بزرگترین دغدغه جانبازان و خانواده آنهاست/به علت تضعیف سیستم ایمنی بدن هر مشکلی بلافاصله اپیدمی خواهد شد

وی مشکلات درمانی را بزرگترین دغدغه جانبازان می‌داند و می‌گوید: گاز خردل بر چشم، پوست، دستگاه تنفسی، اعصاب و … صدمه‌های جبران ناپذیری وارد می‌کند و مصرف دارو دستگاه گوارشی را هم دچار مشکل می‌کند از طرف دیگر نبود توانایی جسمانی برای اشتغال باعث می‌شود یک جانباز معیشت مورد انتظار را برای فرزندان خود فراهم نکند که همه عوامل موجب تشکیل خانواده‌‌‌هایی بیمار، پریشان و مضطرب می‌شود؛ حالا شما تصور کنید که حجم مشکلات در خانواده‌هایی که احراز جانبازی نشده‌اند تا چه حد است.

طبق اظهارات واحدی جانبازان قطع نخاع و قطع عضو الان در میان‌سالی و سالمندی هستند ولی در بین جانبازان شیمیایی افراد 30 ساله وجود دارد چون کودک یک روزه آن زمان هم در این جنگ نابرابر فدا شد ولی در این زمینه که آیا زنان باردار و جانباز عوارض را به فرزند خود منتقل می‌کنند به لحاظ علمی نمی‌توان اظهارنظر کرد چون در این زمینه جز یک یا دو مورد تحقیق و مطالعه میدانی انجام نشده که نتیجه آن را هم به انجمن منعکس نکرده‌اند، ولی به لحاظ تجربی با اطمینان می‌توان ادعا کرد هر عوارضی که برای مادر و پدر به وجود می‌آید تاثیر مستقیم بر فرزندان آنها می‌گذارد به همه خانواده سرایت کرده و از نظر ژنتیکی تاثیرگذار است.

وی در اثبات ادعای خود عنوان می‌کند که شما این را در نظر داشته باشید وقتی ویروس سرماخوردگی با این سرعت به دیگران منتقل می‌شود پس عوارض گاز خردل مسلما افرادی را که در کنار هم زندگی می‌کنند حداقل به لحاظ روحی متاثر می‌کند؛ از طرف دیگر با توجه به اینکه مقاومت بدن مردم در مقابل میکروب و ویروس‌ کمتر شده پس هر بیماری به اپیدمی تبدیل می‌شود.

*پزشکان سردشت پروازی هستند/ یک آمبولانس مجهز در سردشت وجود ندارد

واحدی از نبود امکانات درمانی و بیمارستانی همچنین کمبود یا نبود پزشک در این شهرستان خبر می‌دهد و می‌‌گوید به رغم جانباز بودن اکثریت جمعیت سردشت و با وجودی که اغلب مردم از ناراحتی چشم، ریه، پوست و اعصاب رنج می‌برند ولی پزشکان اینجا پروازی بوده و در سردشت مستقر نیستند حال آنکه کلینیک جانبازان شیمیایی سردشت باید در خاورمیانه نمونه می‌شد ولی حتی یک کلینیک مجهز و فعال وجود ندارد.

رئیس انجمن دفاع از حقوق قربانیان شیمیایی سردشت ضمن اشاره به اینکه پزشک برای مراجعه دائمی و اورژانسی وجود ندارد، یک شنبه و دوشنبه پزشک متخصص چشم و سه شنبه و چهارشنبه متخصص پوست مراجعه‌کننده‌ها را ویزیت می‌کنند؛ نقل می‌کند که حتی چندین بار این اتفاق تکرار شد که از اعزام جانباز شیمیایی بدحال به مرکز استان وا مانده‌‌اند و پاسخ‌ها در پافشاری خانواده برای انتقال وی به تهران یا ارومیه این بود که «آمبولانس برای اعزام در اختیارتان قرار می‌دهیم ولی در آن امکانات مراقبتی و احیا وجود ندارد»؛ به این راحتی جانبازی که امکان نجات آن وجود داشت آسمانی می‌شود.

پس دریابید که بُعد فاجعه تا چه حد است در حالی که علاوه بر استقرار دائمی پزشک فوق متخصص در سردشت حداقل باید چندین آمبولانس با امکانات آی سی یو و سی سی یو وجود داشته باشد.

نکته پایانی …

سردشت شهری است که با خدعه سردمداران سفاک اروپایی و آمریکایی مردمی مصیبت‌دیده در سینه زخم‌خورده خود جای داده و با بازوان خسته خود جمعیتی بزرگ و بردبار به آغوش کشیده است؛ بسیاری از جانبازان برخلاف تصور اغلب ما نه‌تنها زندگی آسوده‌ای ندارند بلکه پیشه آنها بردباری، رزق روزانه آنها قرص‌های تلخ، مونس آنها کپسول اکسیژن بوده، سرفه‌های مرگ‌بار سکوت زندگی آنها را در هم می‌شکند، تَب بالای بدن به زندگی آنها گرما می‌بخشد، سوزش چشم مانع دیدن افق پیش‌رو می‌شود، به جای گل مینا خارهایی از جنس سرب مین در دشت سبزشان روییده است این همه زندگی یک جانباز شیمیایی مقیم سردشت است.

به نبود آمار مشخص از تعداد جانبازان اشاره می‌کنیم در این آمار‌های متضاد هر عدد بی‌روح نماد تپش قلب یک انسان رنجور است که لابه‌لای ارقام گم می‌شود و گاهی رخ می‌نماید امید آن داریم که ضمن احراز تعداد واقعی جانبازان خدمات واقعی‌تری به این اسوه‌های نستوه ارائه شود.

گفت‌وگو از سونیا بدیع

* منبع: فارس

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=279785

برچسب ها

نوشته های مشابه

03آبان
برخورد قاطع با متجاوزین به حریم راههای روستایی استان آذربایجان غربی
مدیرکل راهداری ‌حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی خبر داد:

برخورد قاطع با متجاوزین به حریم راههای روستایی استان آذربایجان غربی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.