تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰
4

آذربایجان غربی رتبه سوم تولید علوفه در کشور را دارا است

  • کد خبر : 279252
  • 16 اسفند 1396 - 15:22
آذربایجان غربی رتبه سوم تولید علوفه در کشور را دارا است

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی از لحاظ تولید علوفه رتبه سوم کشوری را دارا بوده وحدود 20 درصد مراتع از تولید و پوشش خوبی برخوردار هستند.

به گزارش اروم نیوز، میر صمد موسوی در نشست پیش از ظهر امروز با خبرنگاران اظهار داشت: یکی از سیاست‌های اصلی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری بحث فرهنگ‌سازی و اهمیت دادن منابع طبیعی است.

وی، افزود: بهره‌برداری از جنگل و مرتع مستقیماً 25 درصد است و 75 درصد آن به ارزش‌های زیست‌محیطی برمی‌گردد و 4 الی 8 برابر ارزش کمی علوفه و جنگل ارزش‌های زیست‌محیطی دارد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، بیان کرد: سطح منابع طبیعی آذربایجان غربی 2 میلیون 769 هزار هکتار بوده 550 هزار هکتار جز مراتع درجه‌یک بوده و حدود 21 درصد را شامل می‌شود.

وی، افزود: یک‌میلیون و 72 هزار هکتار جز مراتع متوسط و حدود 40 درصد بوده و 863 هزار هکتار جز مراتع ضعیف حدود 32 درصد را تشکیل می‌دهد و نیز 186 هکتار تبدیل به بیابان شده است.

موسوی، تصریح کرد: آذربایجان غربی ازلحاظ تولید علوفه رتبه سوم کشوری را دارا بوده وحدود 20 درصد مراتع از تولید و پوشش خوبی برخوردار هستند.

وی، افزود: بیشترین سطح بیابان در مناطق بورالان بوده چون این مناطق از شرایط خاصی برخوردار است و پست‌ترین مناطق آذربایجان غربی مناطق بورالان و چشمه ثریا است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، بیان کرد: شرایط طبیعی و عوامل انسانی باعث از بین رفتن مراتع در آذربایجان غربی است 12 هزار و 500 هکتار از شرایط بحرانی برخوردار است.

وی، افزود: از 30 سال قبل مراتع شروع به از بین رفتن کرده‌اند و در کنار این موضوع بحث عوامل انسانی نیز دخیل بوده است و باعث تخریب منابع طبیعی شده است.

موسوی، تصریح کرد: از سال 86 تا سال جاری 19 هزار هکتار از مراتع آذربایجان غربی توسط سود جویان تخریب‌شده است که این میزان در 11 سال حدود 20 هکتار بوده است.

وی افزود: 869 هکتار از مراتع آذربایجان غربی مراتع ضعیف هستند که این مراتع در سال‌های گذشته جز مراتع خوب استان به شمار می‌رفتند.

وی، خاطر نشان کرد: 2 میلیون و 619 هزار هکتار از مراتع آذربایجان غربی ممیزی شده است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، افزود: در آذربایجان غربی 3 هزار و 150 سامانه عرفی و ممیزی شده است و تعدادی از سامانه‌ها ییلاقی، قشلاقی و روستایی بوده و تعداد خانواری که امروز در بحث ممیزی مرتع مشخص‌شده است 877 هزار و 770 خانوار از این مراتع استفاده می‌کنند.

وی، اضافه کرد: تعداد خانواری که امروز در بحث ممیزی مرتع مشخص‌شده است 877 هزار و 770 خانوار از این مراتع استفاده می‌کنند و اندازه‌ی مجازی که تعیین‌شده حدود 3 میلیون و 100 هزار واحد دامی است ولی آماری که از ممیزی‌ها به‌دست‌آمده است 7 میلیون و 500 هزار واحد دامی بوده که از این مراتع استفاده می‌کنند.

موسوی، اظهار داشت: در مناطق بیابانی حدود 13 هزار 700 هکتار از سال 92 تا سال جاری غرق‌شده است و در تولید نهال و بوته 200 هزاراصله بوده است.

وی، ادامه داد: در طول این هفته 500 هزار اصله نهال توزیع‌شده است و امسال این میزان اصله درخت در استان کاشته می‌شود.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، خاطرنشان کرد: 1250 هکتار به فضای سبز استان اضافه خواهد شد و این درختان از نوع انواع گز، صنوبر، زبان‌گنجشک، افرا، بیدمشک، سرو، کاج بوده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=279252

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.