تاریخ : دوشنبه, ۲۶ مهر , ۱۴۰۰

بازدید 115 هزار نفر از موزه‌های آذربایجان غربی/ تردد گردشگران از پایانه‌های مرزی افزایش داشته است

  • کد خبر : 278697
  • 06 اسفند 1396 - 8:06
بازدید 115 هزار نفر از موزه‌های آذربایجان غربی/ تردد گردشگران از پایانه‌های مرزی افزایش داشته است

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری گفت: 115 هزار نفر از موزه‌های استان بازدید کرده‌اند و نیز تردد گردشگران از پایانه‌های مرزی استان در 10 ماهه سالجاری نسبت به سال 95 افزایش داشته است.

به گزارش اروم نیوز، جلیل جباری روز شنبه در نشست خبری به مناسبت اعلام برنامه های عید نوروز و گردشگری استان، اظهار داشت: در حوزه صنایع‌دستی سالانه نمایشگاه‌های مختلفی در شهریورماه برگزارمی‌شود و احداث مرکز ترویج و صنایع‌دستی شهرستان تکاب افتتاح خواهد شد و این مرکز برای ترویج آموزش و ارائه‌ی آموزش‌های لازم ارائه دهد و این امر برای فرصت‌های شغلی کمک کند.

وی، بیان کرد: برگزاری دوسالانه هنرهای چوب در استان و در سال 94 ارومیه را به‌عنوان قطب هنرهای چوبی و صنایع‌دستی مطرح می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی، افزود: غالب بر 600 نفر در حوزه مهارت‌آموزی و آموزش مهارت‌های صنایع‌دستی و 180 نفر از تولیدکنندگان صنایع‌دستی آموزش‌های مربوط به شاغلین سطح صنایع‌دستی برای ارتقای توان علمی و فنی صنایع‌دستی برگزار کرد.

جباری، ادامه داد: حدود 140 نفر در حوزه مشاغل خانگی تسهیلات داده‌شده است و از این طریق تحت پوشش برنامه‌های حوزه صنایع‌دستی قرار می‌گیرند.

وی، تصریح کرد: برنامه مهمی که در مرداد 97 هدف‌گذاری شده است برگزاری باشگاه بین‌المللی گردشگری صنایع گردشگری است که در 29 مراد تا 3 شهریورماه برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی، افزود: نزدیک یک هزار و 600 اثر ثبت‌شده در فهرست آثار میراث ملی و آذربایجان غربی جز 4 استان برتر در سطح کشور بوده است و آثار منقول و غیرمنقول شامل اشیا تاریخی و آثار غیرمنقول که شامل ابنیه‌ی تاریخی آثار طبیعی که شامل چمن متحرک چملی، زندان به رنجه، آبشار شلماش جز آثار منحصربه‌فرد تلقی می‌شود.

وی، ادامه داد: شهرهای ارومیه، خوی، تکاب و ماکو جز 4 شهری که دارای بافت‌های تاریخی است به شمار می‌رود.

جباری، بیان کرد: 11 موزه باستان‌شناسی، مردم‌شناسی در سطح استان فعال بوده و این موزه‌ها برای نوروز آماده‌سازی می‌شوند و حدود 20 موزه جدید نیز در حال مطالعه بوده است.

وی، ادامه داد: از موزه‌های جدید می‌توان به موزه قاجار، خانه تیموری موزه کودک، موزه صلح سردشت، موزه والیبال و موزه مدرسه 22 بهمن واقع در خیابان امام ارومیه در دست مطالعه و آماده‌سازی است اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی، در خصوص خوزه گردشگری گفت: 83 واحد اقامتی با 500 تخت اقامتی در هتل‌های 5 ستاره و 3 ستاره است و ما از سرمایه‌گذاران در این بخش استقبال می‌کنیم.

وی، افزود: 5 مورد طرح توانسته‌ایم از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات برای آن‌ها مصوب کرده و اشتغال در این 5 طرح 250 نفر خواهد بود.

جباری، ادامه داد: از محل تسهیلات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برای چهار طرح گردشگری حدود 122 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت‌شده است.

وی، تصریح کرد: در 10 ماهه‌ی سال 96 اقامت در مراکز اقامتی و حدود یک‌میلیون و 27 هزار نفر بوده و نیز بازدیدهای نظارتی بالغ‌ بر 2 هزار و 486 مورد و 77 مورد از رستوران‌ها و محل‌های اقامتی مورد تشویق قرارگرفته و 211 مورد تذکر و 176 مورد اخطار کتبی داده‌شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی، اضافه کرد: حدود 115 هزار نفر از موزه‌های استان بازدید کرده‌اند ونیز تردد گردشگران از پایانه‌های مرزی استان در 10 ماهه‌ی سال 96 نسبت به سال 95 افزایش داشته است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://uromnews.ir/?p=278697

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.